Yazının Kategorisi

Şirket ve Çalışanlar Sevgiyle Nasıl Yönetilir?

Sizce ister yönetici ister patron olun, idareci olarak temel göreviniz nedir? İşin verimli yapılması için gerekli fiziksel ve psikolojik ortamı sağlamak. Ancak fiziksel şartlar ne kadar iyi olursa olsun, iyi bir psikolojik ortam sağlanmadığında işler sağlıklı yürümez. İyi bir psikolojik ortam için çalışanlarınızı sevmelisiniz.
Ve etkili iletişim kurmalısınız (İletişim = İçten iletişim). Verimli, sıcak ve sevgi dolu içten iletişimin olduğu bir iş ortamında çalışanlar güven duygusu hisseder. Diğer bir deyişle duygularının da dikkate alındığı bir iletişim ortamını yaşarlar. Dikkatinizi yalnızca yapılan işe, kullandığınız yöntem ve iş disiplini üzerinde yoğunlaştırmayın! Çalışanın kendisini ve yaşadığı duyguları sürekli göz önüne alın. Görünürde sessizlik ve itaat en büyük uzaklardan biridir. Bu durum çalışanın girişim gücünü, yenilikçilik ve keşif yeteneğini engeller. Çünkü çalışan kendi iç dünyasında yalnızdır, başarısız olma ya da yanlış yapma korkusu içinde yaşamaktadır.
Bu yüzden otoriter olmayın!
Otoriter ortamda çalışanlar kaygılı ve güvensiz hisseder, sinsi ya da saldırgan davranışlar sergilerler. İşin püf noktası! Çalışanınız iş yerinde varlığınızdan (bilinçli veya bilinçsiz) tedirginlik duymamalıdır. Peki disiplinin sırrı nedir? Sizden kaynaklanan disiplin yerine çalışandan kaynaklanan disiplinin sağlanmasıdır. Bu sayede çalışanlar daha iyi bir psikolojiyle işi verimli olarak gerçekleştirebilir.
Nasıl iyi bir model olabilirsiniz?

  • Örnek nitelikleri taşıyarak
  • Çalışanınızla bir arkadaşlık köprüsü kurarak
  • Düzenli ve planlı yaşayarak

Peki çalışanınız size nasıl yaklaşır?
Çalışanın ilgilerini, ihtiyaçlarını, hedeflerini, değerlerini onun öznel gerçeğine uygun şekilde algılayın, çalışanı bu algılayışla değerlendirip anlayın. Bunun için açık ve dürüst olun. Çalışanınıza koşulsuz sevgi duyun ve saygı gösterin. Onları çocuklarınızmış gibi görün. Aynen çocuğunuz hata yaptığında nasıl davranıyorsanız, empatiyle anlayış gösterin.
İş yerinde bütünlük ve kalitenin uygulayıcısı olun. Çalışanlarınızı etkili bir şekilde dinleyin ve çalışanınızın zihinsel ve duygusal enerjisini açığa çıkarın.
Bunun için; tekrarlayalım! Baskıcı ve otoriter tavırlardan kaçının.
Çünkü bu durum çalışanın boyun eğen veya tepkici bir tavır geliştirmesine yol açar, işte işten çok daha önemli şey nedir sizce? Çalışanınızla iyi ilişkiler kurarak onun gönlünü fethetmek!
Peki çalışanlarınızın gönlünü nasıl fethedebilirsiniz? Duygularını paylaşmalarına uygun bir ortam hazırlayın, iş heyecanınızı sergileyin. Çalışanlarınızı içten sevin, öncelikle işinizi sevin, bunu önceki bölümlerde bolca vurguladık. İş yerinizde renkli davranışlar sahneleyin. Çalışanlarınızın toplumsal faaliyetlerini destekleyin.
Bolca tebrik ve takdir dağıtın, değer verin. Eleştiri, kınama ve aşağılamadan kaçının, yapıcı olun, sürekli duygularını anlamaya çalışın. İlgi, korku, endişe gibi duygu ve heyecanlarını anlatmaları için onları cesaretlendirin.
Peki çalışanlarınızı nasıl etkileyebilirsiniz? En çok kişiliğiniz ve karakter özelliklerinizle. Çalışanınız bu özellikleri kullandığınız disiplin yöntemlerinden, ödüllendirme ve cezalandırma davranışlarınızdan çıkarır.
Peki temel başarı ölçütünüz nedir? Çalışanınızın büyük bir saygı ve dostlukla sırlarını size açabilmesi. Çalışanınıza yakın olmaktan çekinmeyin, samimiyetle resmiyeti iyi dengeleyin, işte veya iş dışında çalışanlarınızın problemleri içinde boğulmayın.
Peki çalışanınızı nasıl daha iyi tanıyabilirsiniz? Onun baskın yeteneğini, tercihlerini, ilgi alanlarını, öğrenme tarzını, yetenek seviyesini, gelişim evrelerini, özgeçmişini, güçlü ve zayıf yanlarını doğru bilmelisiniz.
Harika bir sonuç nasıl alınır; çalışanınızın kendini değerli hissetmesini sağlayarak.
Çalışanın gelişimini nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Onun öğrenme hızı ve tarzına uygun davranarak, onu belli seviyelerde zorlayarak ve bu bilgilerin kendi yararına olduğuna inandırarak. Bilginin çalışanın ihtiyacına cevap vermesini sağlayın. Aksi halde öğrenmeye istekli olmaz! Yaşam sürekli bir öğrenmedir. Ona kendi kendine öğrenmeyi sürekli kılacak motivasyonu kazandırın. Gerçek başarı bu sayede gerçekleşir.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin