Yazının Kategorisi

Gerçek Mükemmellik Nedir?

Mükemmellik bir yaşam tarzı ve varoluş biçimidir. Diğer insanlardan daha fazla risk aldığınızda, onlardan daha fazla inandığınızda, daha güçlü hayal ettiğinizde ve daha fazla beklentiye odaklandığınızda kendiliğinden oluşur.
Bu yüzden başarıdan daha önemlidir. Başarı yerine mükemmelliğe ulaşmak için çabaladığınızda başarı kendiliğinden gelir. Bunun için de mükemmellik bilindiğinin tam tersine büyük değil küçük şeylerle ilgilidir, onun için küçük şeyler önemlidir.
Örneğin tuvaletlerin önemini hiç düşündünüz mü? Hani eski bir laf vardır, bir işletmenin özeni tuvaletlerden belli olur diye, neden sizce? Temiz, pırıltılı, cazip ve yaratıcı bir tuvalet düşünün, bu özen size neyin mesajını verir?
Siz bizim için önemlisiniz, sizin için özen gösteriyoruz, sizi önemsiyoruz ve seviyoruz!
Bu yüzden tuvaletlere önem verin!
Bir başka küçük şeye örnek verelim; çiçekler. Size destek olan kişilere çiçek gönderdiğinizde, çevrenize, sevdiklerinize sıkça çiçek verdiğinizde sizce sonucu ne olur? Bunun yanıtını size bırakıyorum.
Yanıtı zihninizde hayal ettiniz, nedenini söylüyorum. Çünkü mükemmellik; hoş, keyif verici, yüceltici ve ilham vericidir ve küçük şeylerle yaratılır.
İşinizi çok sevdiğinizde o zaman işinizde de doğal olarak mükemmel olmaya çabalarsınız. Veya ülkenizi çok sevdiğinizde ülkeniz için hiç düşünmeden severek çalışırsınız. Aynen eşekli kütüphaneci Mustafa ‘nın yaptığı gibi değil mi?
Şimdi işinizde mükemmel olduğunuzu düşünün veya en azından sürekli mükemmele ulaşmak için çabaladığınızı. Sizce bunun en önemli yararı ne olur? Evet, müşterilerinizi ve çalışanlarınızı size bağlar değil mi?
Faaliyetlerinizi değerlendirirken hiç mükemmel nitelemesini kullandınız mı? Toplantıların sonucu veya ulaşılan aşamalar için mükemmel dediniz mi? Mükemmellik standardı yalnızca büyük sonuçlarla ilgili değildir. Günlük yapılan çalışmaların nitelendirilmesi için yapılır. Küçükten başlayarak işleri böyle nitelendirin, yeterlidir. Sonuç kalitedir.
Mükemmellik olunca başka neler olur? En iyi savunma, en iyi saldırı, en iyi yanıt, büyük şeyler, büyük felsefeler, yüksek hedefler, büyük düşler, yüksek standartlar, özveri, aksiyon, uyanıklık. Bir de en önemlisi mükemmellik huzurla uyumanızı sağlar.
Mükemmellik sürekli değişen bir hedef içermelidir, sınırı yoktur, her zaman olmalıdır. Ama en önemlisi esnek de olmalıdır. Çünkü değişimin kendisi de mükemmelliktir, aynen doğada olduğu gibi değil mi?
Mükemmellik; çabalayanlar için kötü günlerde bile ilham kaynağıdır. Hatta motivasyondan çok daha önemlidir, alışkanlıktır. Bu yüzden mükemmellik bir hedef değil bir yaşam biçimidir, kimliktir. Sevgiyle ortaya çıkar. Tanımadığınız veya tanıdığınız birine sabah karşılaştığınızda içten bir gülümseme ve bir günaydın demekle ortaya çıkar. İşte bu kadar yalındır, basittir, nezakettir, küçük şeylerde gizlidir, her yerde ortaya çıkarılabilir.
Sevgili atamız için herkesin buluştuğu ortak kelimeyi biliyorsunuz değil mi? Mükemmel bir devlet adamı, olağanüstü bir asker, deha (ve pek çok mükemmel niteleme). Demek ki mükemmellik olmasaydı bugün biz de olmayacaktık! Siz de hemen kararınızı verin, tutumunuzu değiştirin.
Yaptığınız işi sevin ve bundan sonra bilinçli olarak mükemmel olmayan hiçbir şey yapmayın! Yaptığınız iş her neyse severek mükemmel bir şekilde yapın. İşe de küçük şeylerden, küçük değişimlerden başlayın.
Mükemmellik yoktur diyenler var, evet bu da doğru! Ama herkesin kabul edeceği genel bir mükemmellikten söz etmiyorum burada, yaptığınız işte, kendi mükemmelinizi yaratmanızı ve her zaman severek bunun için çabalamanızı vurguluyorum.
Hemen hayatınızdaki küçük ama önemli şeyleri bulun ve mükemmelleştirmek üzere harekete geçin!

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin