Yazının Kategorisi

Gelecek Sevgi Şirketlerinin Olabilir mi?

Günümüzde artık giderek “sevgi şirketi” denen toplumsal sorumluluklara özen gösteren yeni bir anlayış kurumsal alanda ortaya çıkmaya başlıyor. Sevgi şirketleri; müşterilerinin, çalışanlarının, tedarikçilerinin, iş ortaklarının, çevrenin ve birçok yatırımcının sevgisini kazanacak şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Bu şirketler yer aldıkları topluma kattıkları değeri en üst seviyeye çıkarmanın yollarını da arıyorlar.
Onlarla ilişkide bulanan tüm kişi ve kuruluşlar da kendilerini hem güvende hissediyor hem de yaptıkları işbirliğinden mutlu oluyorlar.
Geçmişte büyük başarılar yakalayan pek çok şirket zayıf düşmüş durumda. Hatta pek çok yönden eleştiriye maruz kalanların sayısı da küçümsenmeyecek boyutlarda. Örneğin yakın geçmişe kadar Wal-Mart, Wall Street’ten iş okullarına kadar pek çok kurum tarafından en etkin çalışan şirket olarak takdir ediliyordu. General Electric sıkı bir yönetim tarzıyla döneminin en iyi iş modellerinden biriydi. Microsoft da rekabette uyguladığı taktiklerle adeta bir efsane olmuştu.
Bugün ise bu şirketler inanılmaz bir baskı altında. Onların sevgi şirketi olarak tanımlanan rakipleri ise pazarda giderek daha da güçleniyor. Bu nedenle yeni dönemde diyoruz ki: “Gelecek sevgi şirketlerinin olacak”.
Dünyanın en önemli sevgi şirketlerinin bir listesini aşağıda sunuyorum. Hiçbirinin saygınlık ve bilinirlik konusunda sorunları yok.
Üç önemli ortak özellikleri var;

  • Çalışan sirkülâsyonunu düşük
  • Çalışanlarını baskı altına almadan çalıştırıyorlar
  • Toplum tarafından seviliyorlar

Bu şirketler: Amazon, BMW, Caterpillar, Commerce Bank, eBay, Google, Harley Davidson, Honda, IKEA, johnson&Johnson, New Balance, Starbucks, Timberland, Toyota ve UPS gibi pek çoğumuzun bildiği dev markalar.
Geniş kitleler tarafından sevilen bu şirketlerin kâr marjları da yüksek. Üstelik bu sevgi şirketleri ilk 500 sıralamasında da en yüksek performansı da sergiliyorlar.
Dünyayı iş Dünyasında daha güzel kılacak olan sevginin kurumsal alanda da kullanılmasıyla ilgili yayınlarıma devam edeceğim.
Yararlı olması dileğiyle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin