Yazının Kategorisi

Sevgi Şirketlerinin Çalışma Yöntemleri Nasıldır?

Sevgi şirketleri yumuşak yöntemlerle çalışıyorlar. Ancak, onların bu yumuşaklığı zayıflıklarından değil, liderlerinin bilgisinden, psikolojik olgunluklarından ve ruhlarının zenginliğinden ileri geliyor. Bu şirketler benimsedikleri prensipler konusunda güçlü ve kararlılar. Örneğin Amazon’da Bezos, Google’da Brin ve Page efsane olmuş liderler.
Tüm bu sevgi şirketi liderleri sektörlerine yön veren değişimler gerçekleştiriyorlar. Çalışanlarını motive ediyor, onları takdir edip ödüllendiriyorlar. Sosyal sorumlulukları konusunda çok duyarlı olan bu şirket ve liderler bulundukları çevreye en olumlu etkide bulunmak için de özel çaba gösteriyorlar. Örneğin, BMW sosyal sorumluluk alanında çocuklara karşı şiddeti önlemek için ciddi programlar yürütüyor. Starbucks satın alma yapısını küçük çiftçilere destek verecek şekilde oluşturmuş durumda.
Sevgi Şirketleri eğlenceli, işbirliğine dayalı, verimli ve anlamlı bir iş ortamı yaratır. Çalışanlar baskı altında olmadan daha verimli çalışırlar. İşlerini daha eğlenceli hale getirirken, yaptıkları iş konusundaki ciddiyetlerinden bir şey kaybetmezler.
Sevgi şirketlerinde çalışma ortamlarının özellikleri;
1. Eğlence:  Eğlenceli bir atmosfer için özel etkinlikler düzenleyerek çalışanlarını ödüllendiriyorlar. Bunun yanında her türlü fırsatı değerlendirerek eğlenceler düzenleniyor. Şakalaşma destekleniyor. Çalışanlar işte eğlenmeye teşvik ediliyor ve şirket içinde oyun alanları bulunuyor.
2. Denge ve esneklik: Eğer bir şirket, çalışanlarına nerede, ne zaman ve nasıl çalışacağı konusunda esneklik verirse, onlar da kişisel ihtiyaçlarını ve zorunluluklarını karşılarken, profesyonel sorumluluklarını da yenine getirebiliyorlar. Sevgi şirketlerindeki çalışanların, ihtiyaçlarını yerine getirmeyi amaçlayan başka şirketlerde görülmeyen özel çalışma planları çalışanlarına esnek çalışma programları sunuyor. Örneğin anneler okul sonrası çocuklarının yanında olmak için eve gidebiliyor.
3. Yetkilendirme: Çalışanlara kendi maaşlarını belirleyebilmeleri düzeyinde yetki sunan şirketler var. Finansal konular çalışanlarla şeffaf bir şekilde paylaşılıyor.
4. Yaşam kalitesi: Çalışanların kendi çalışma alanlarını tasarlama konusunda teşvik edildiği ölçüde uygulamalar var. Google ise en meşhuru, şirket çalışanlarına psikolog, ücretsiz masaj, oyun odası, duş odası, çocuk bakımı ve daha pek çok hizmet sunuyor.
Evet tüm bu unsurlar çalışanları şımartmak yerine onları daha mutlu ve verimli kılabiliyor. Şimdilik şirketimizde bu düzeylere gelemesek de en azından rota çizme anlamında bu yaklaşımların hedef belirleme açısından değerli olduğuna inanıyorum.
Sevgi şirketleri ile ilgili yayınlarımıza devam edeceğiz.
Sevgilerimizle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin