Yazının Kategorisi

Kurumsal Alanda Sevgiyle Yapılan Örnek Projeler

Coca-Cola ‘nın Afrika’daki dağıtım merkezi programı, az gelişmiş pazarlarda hem işletmenin, hem de girişimcilerin fayda sağladığı yenilikçi iş çözümlerine iyi bir örnek. Program, bağımsız girişimcilerin (artan sayıda da kadının) şirket adına dağıtım merkezleri açmasına izin veriyor. Bu model sayesinde Coca-Cola, ulaşılması zor pazarlara girerken, o toplum için iş imkânı da sağlamış oluyor. Coca-Cola şimdiye kadar Afrika’da 2.500 bağımsız dağıtım merkezi kurdu, 11 binden fazla insana iş sağladı ve 500 milyon dolardan fazla yıllık gelir elde etti.
Batı Afrika’da, Archer Daniels Midland, yerel kakao yetiştiricileri ve kooperatifleriyle ortaklık kurarak, bilimsel tarım, iş yönetimi, AIDS’ ten korunma gibi alanlarda eğitim ve destek verdi. Yerel çiftçilere, daha sağlıklı olmaları, gelirlerinin artmasa, istihdam sağlanması gibi konularda hatırı sayılır faydası dokunduğu kadar, bu birliktelik gelecekteki müşterilere satacağı yüksek kalitede kakao çekirdeklerinin devamlılığını da garantilemiş oldu. Şirket, geniş ölçekli bir nehir temizleme projesi yürütüyor ve çalışanlarının da gönüllü olarak direkt katılımını teşvik ediyor.
Bugün, iyi bir çalışan vatandaş olmak için, her zamanki çalışma düzeninden fazlasına ihtiyaç var. Topluma ve çevreye yatırım şart. Kısa vadeli düşünmenin bizi finansal bataklığa sürüklediğini gördük; içinde yaşadığımız dünyanın da fayda sağlayabileceği uzun vadeli yatırımlar bizi kurtarabilir.
Özel sektörü içinde bulundurmayan, küresel meseleleri çözmeye yönelik her büyük ölçekli proje yetersiz kalacaktır. Hepimiz, çocuklarımızın ve gezegenimizin geleceğinin hissedarlarıyız. Birlikte çalışarak, herkesin serbest piyasadan yararlanabileceği sevgi dolu çalışan sağlıklı bir ekonomiyi inşa edebiliriz.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin