Yazının Kategorisi

Sevgiyle Yapılan Bir İş Nasıl Olur? Mükemmel Bir Örnek!

Şimdi sevgiyle yapılan bir işe örnek olarak ülkemizden de harika bir hikaye sunalım. Burada kişisel bir örneğe yer vermeyi tercih ettim. Ülkemizin başarılı kurumlarının gerçekleştirdiği birbirinden değerli topluma yararlı sevgi dolu kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden örnekler bolca bulunuyor. Ama aşağıda okuyacağınız örnekteki gibi kişisel girişimlerin daha değerli olduğunu düşünüyorum.
23 yaşındaki genç memur Mustafa Güzelgöz ‘ün tayini Ürgüp’te bir kütüphaneye çıkar. Kütüphaneye okuyucu pek gelmez. Mustafa’nın aklına bir fikir gelir ve uygulamaya başlar. Bir eşek alır, iki sandık yükler. Sandıklara kitapları doldurur ve haftanın iki günü köy köy gezip çocuklara kitap dağıtır. Çocuklar her seferinde Mustafa Amca’yı alkışlarla karşılar. Namı değer eşekli kütüphaneci. Zamanla insanlar kütüphaneye gelmeye başlar. Kadınları okumaya özendirmek için kütüphaneye, dikiş makinesi üreticilerinden ücretsiz olarak makine getirtir ve Salı günlerini dikiş günü yapar. Kütüphanede kadınlar kumaşlarıyla dikiş sırası beklerken ellerine birer kitap verir, okusunlar diye.
Ayrıca ücretsiz okuma yazma kursları verir.  Halıcılık kursları başlatır, bölgede halıcılığı canlandırır.
Hatta 1963’te uluslararası bir yarışma düzenlenir. Devlet Planlama Teşkilatı, Güzelgöz’ün yaptığı çalışmaları yarışmaya gönderir. 77 ülke arasından Türkiye adayı Mustafa Güzelgöz birinci olur ve “Dünya Barış Gönüllüleri İnsanlığa Hizmet Ödülü” nü ABD Devlet Başkanı John Kennedy’nin elinden alır.
O dönemde modern bir araçla gezici kütüphane çalışmaları gerçekleşsin diye kütüphaneye 1960 model yeni bir cip bile hediye edilir. Ancak valilik “kendi görev tanımı dışında davranıyor” diye Mustafa Güzelgöz hakkında dava açar. Mustafa Amca 50 yaşına geldiğinde baskıyla emekli edilir. Köylüler arasında efsane olan Mustafa Amca sayesinde, köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir. 2005 yılında ölen Mustafa Amca için köylüler Ürgüp’e Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini dikerler.
İşini sevgiyle yapmak bulunduğunuz yere sevgi katmaktır. Fark yaratır, işin içine sevgi girince yaratıcılık ve girişimcilik doğal olarak ortaya çıkar. Kalite, başarı, dürüstlük ve topluma yarar kendiliğinden gelir. 

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin