Yazının Kategorisi

Sevgiyle Para Kazanmak

Kısa vadeli düşünülerek yapılan yatırımların bugün dünyayı ekonomik bir darboğaza sürüklediğini yaşayarak öğreniyoruz. Günümüzde şirketlerin; küresel sorunlara, çevreye ve toplumlara duyarlı uzun vadeli projeler üretmesi gerekiyor. Şirketlerin ve dünyanın aynı anda kar edebilmesinin yolu, hayırseverlikten değil, ‘Sevgi dolu iyilikten’ geçiyor.
İnsanların serbest piyasa ve küreselleşmeye olan inancı sarsılmaya başladı. Şirketlerin hem toplum, hem de yatırımcılar için değer yaratmanın yollarını bulması, böylece uzun vadeli başarı için toplumun güvenini yeniden kazanmaları gerekiyor.
Şirketlerin kâr etmekle iyilik yapmak arasında bir seçim yapmaları gerektiği inancı çok gerilerde kaldı. Artık yatırımcılara karşı sorumlu olmak, içinde faaliyet gösterdikleri topluma ve çevreye karşı şeffaf ve açık olmaları anlamına da geliyor. Bugün pek çok şirket temel iş stratejilerini “sevgiyle iyilik yaparak ilerleme” olarak düzenlemeye başladı bile.
Ekonomik darboğazda bile şirketler insanlara ve topluluklara yardım edebilecek durumdalar ve bunu yaparak da para kazanabiliyorlar. Bu yeni kavramın kabullenilmesi ve tüm şirket faaliyetlerine uygulanması gerekiyor.
1990’larda bilişim teknolojisinin patlaması gibi, bugün de yeşil teknoloji geleceğin büyüyen sektörü olma yolunda. Yenilenebilir enerji, sürdürülebilir tarım, yeşil bina tasarımları, çevreye duyarlı inşaat ve iyileştirmeler, aydınlatma ve teçhizatlarda verimlilik, akıllı şebekeler ve temiz enerji kullanan ulaşım araçları, tüm dünyada istihdam sağlayacak ve kar edecek yeni iş alanları olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda şirketler de daha az ham madde harcayıp, daha çok geri dönüşümlü malzeme kullanarak ‘yeşerme’ yolunda. Böylece doğal kaynaklar korunuyor, nakliye masrafları düşüyor, karbon salımı azalıyor.
Toplumun büyümesine ve refahına yatırım yaparak, şirketler de yarının müşterilerini güçlendiriyor, sadık bir kitle elde ederek markasını sağlamlaştırıyor. Böylece ekonomik darboğazdan da çıkmanın yolunu açıyor, uzun vadeli yüksek karı garantiliyor ve daha çok yatırımcı çekiyor.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin