Yazının Kategorisi

İşinizde Zirveyi Hedefleyin

Aldığınız işi bütün yönleriyle inceleyin. Aklınız ve mantığınızla o iş hakkında bilmediğiniz hiçbir nokta kalmasın. İşinizle dost olun; çünkü başarınızın anahtarı budur. Yapılan işte zirveyi yakalamak çok çalışmakla gerçekleşir.
Yaptığınız iş, ekilmeye hazır bahçe gibidir. Bahçedeki işinizi özenle yaparsanız yüksek kazanç elde edersiniz, özen göstermezseniz verim alamazsınız.
Şüphesiz bahçeler birbirine benzemez. Asıl birbirine benzemeyenler ise, bahçelerde çalışan bahçıvanlardır. Öyle bahçıvanlar vardır ki verimsiz topraklardan bile zirveyi hedefleyerek ve azimle çalışarak bol gelir elde ederler. Bunun yanında öyleleri de vardır ki verimli topraklardan hiçbir gelir elde edemeyip buraları satmak zorunda kalırlar.
İngiltere gibi bir ülkede gıda maddelerinin üçte ikisinin dış ülkelerden ithal edilmesinin en önemli sebebi, toprakların yüzde onunun sürülüp diğerlerinin çayır olarak bırakılmasıdır.
Fabrikalarda ve iş yerlerinde yapılan işlerden yüksek verim alınmamasının sebebi de işlerin özen gösterilmeden yarım yamalak yapılmasıdır.
İşte ciddiyet şarttır. Baştan savma yapılan işler sahibine yarar getirmez. Bu yüzden işi alır almaz o iş için yapabileceğiniz her şeyi not edin.
Aldığınız işi bütün yönleriyle inceleyin. Aklınız da o iş hakkında bilmediğiniz hiçbir nokta kalmasın. İşinizi sevin; çünkü başarınızın anahtarı budur. Bir işi başarmak için ne kadar az çalışabileceğinizi değil, ne kadar çok çalışabileceğinizi düşünün. Yapılan işte zirveyi yakalamak günümüzde hem çok hem de akıllı çalışmakla gerçekleşir.
Değişik işlerle uğraşıp zaman kaybedeceğinize tek bir işe sarılarak onu en iyi şekilde öğrenmeye çalışın. Odaklanın.
Geçenlerde bir arkadaşım bana şu soruyu sormuştu:
Son on sene içinde, yirmi yedi değişik işle uğraştığıma göre bana şimdi ne yapmayı önerirsin?’ Verdiğim cevap çok basitti: “En son yaptığın işe sarılarak ona odaklan ve onu geliştirmeye çalış…” Güçlü olan yönünü geliştir.
Yaptığınız işlerde “Ne kadar az çalışırsak ücretimizi almaya devam ederiz?” diye düşüneceğinize, iyi ve dikkatli çalışarak uyarılmadan, işinizi gevşetmeden ücretinizi en güzel şekliyle hak edin.
Birçok işte başarısız olmanızın nedenlerinden birisi, işte düzenli kontrolün olmayışı, diğeri ise çalışanların o iş hakkındaki bilgisizliğidir. İşe yeni başlayanlar, esaslı bir şekilde eğitilmez ve kontrol edilmezse, onlar da fazlasını öğrenmek için çaba sarf etmez.
İşinizi tespit ettikten sonra onun ne kadar küçük olduğunu düşüneceğinize, ne kadar büyük bir iş olabileceğini anlamaya çalışınız. En iyi şekilde yapılan en küçük işin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayın.
Her nerede olursa olsun, iş hayatına girmekle ayağınızı bir merdivene koymuş olursunuz. Ayağınızı merdivene koyduğunuz halde basamakları aşmazsanız, bunun bütün sorumluluğu size aittir.
Yaptığınız iş ne olursa olsun, sonucunda göze görünmeyen bir ödülü olacaktır. Bu konuyla ilgili birkaç örnek verelim:
İşini iyi yapan çalışan, çalıştığı işletmenin, müdürünün işlerinin kolaylaştırır; başarısıyla görevinde ilerler ve maaşı artar. İşini iyi yapan kapıcı, çalıştığı kurumda gülümseyen yüzü, misafirperverliği ile kendisini sevdirirse, başarısından dolayı çalıştığı yerde hisse sahibi bile olur. İşini temiz ve dikkatli yapan bir cam temizleyicisi için de bulunmaz fırsatlar vardır. İşini özenle yapan asansör memuru, taşıdığı insanlarla dostluk kurarak kendisine yeni fırsatlar hazırlar. İşini başarıyla yapan mağaza çırağı, müşterilerin memnuniyetleriyle birçok imkâna sahip olur. İşini maharetiyle ortaya koyan garson, müşterilerinden dost kazanarak, günün birinde bir lokantanın başında olabilir.
Müşterilerinin sevdiği ve yolların ehli bir şoför, terbiyesi, dikkati ve başarısıyla şöhrete ulaşabilir.
İşimizi en güzel şekilde yapmak elimizdedir: çünkü yetenek, hüner ve terbiyenin sonu yoktur. Bütün bunları yükselmemiz için yapacağız.
Şayet siz bir işi yüzde elli oranında başarıyorsanız, yüzde ellilik bir kişi sayılırsınız. Değeriniz, çalışma biçiminizle ölçülür. Bunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız.
Çalıştığınız yerden ayrılmanızı imkânsız hale getirmek sizin elinizdedir. Bunu, görevinizi en iyi şekilde yapmakla sağlayabilirsiniz.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin