Yazının Kategorisi

Derinlemesine Bir Hayat İçin Öneriler

Bu yazımızda özellikle tarafımca da uygulanan ve sonuçları alınmış farkındalık arttıracak alıştırmalara yer vermek istedim. Yine sözü fazla uzatmadan hemen öneri listesine geçiyoruz. Yararlı olması dileğiyle.
Yazarak düşününün, elle yazmak otomatik bir süreç olduğu için yazma için ayrı çaba gerekmez; el hareketleri ile beyinde yarattığının aktivite dil / düşünce bölgelerini aktifleştirir.
Karşıt görüşte birisinin fikirlerini dinleyin, benimsemeye çalışın. Şikayet eden birisine kulak ve hak verin (ki sizi harekete geçirsin).
Roman okuyun (başkalarını anlamayı öğrenmek, farklı perspektifler edinebilmek için eşsiz bir fırsattır)
Sürüncemede bıraktığın herhangi bir işin ilk bölümünü yapın (büyük projelerin adamı olmaktan vazgeçin ki büyük projeler yapabilin)
Yapmayı tasarladığınız işe kafanızdaki bitmiş halinden başlayın; süreci geriye doğru sararak adımları belirleyin (sürecin değişik yöne gitme olasılıklarını daha iyi görmenizi sağlar)
Bugüne gelecekten baktığınızda bugün yaşadıklarınızı nasıl hatırlayacağınızı tahmin etmeye çalışın (insanlar geçmişi o sıradaki hislerinden daha olumlu hatırlar)
Vücudunuzu ve ellerinizi kullandığınız işlere zaman ayırın (bulaşık yıkamak, yerleri fırçalamak, kitapların tozunu almak, bahçe çapalamak)
Yapsam mı acaba, diye tereddüt ettiğiniz bir şeyi yapın (uzun süredir aramadığınız birisini aramak aklınıza geldiyse arayın, ihmal etmeyin; ziyaret etmek iyi olur diye düşündüğünüz sıkıcı bir aile büyüğünü ziyaret edin)
Bir seferde bir iş yapın (bir yandan TV seyredip, bir yandan yemek yemeyin veya oyun oynamayın, bir tercih yapın)
Güneşin batışını ve doğuşunu izleyin (içinde yaşadığımız doğanın varlığını hissetmek için iyi bir yoldur)
Son olarak gideceğiniz yer yolunuzun üzerinde olmasa da birisini (arabanız var ise) evine bırakın (fazladan, yapmak zorunda olmadığınız bir şey yapın)
Sevgilerimle.

Güzel Sözler ‘in Hayatımızdaki Önemini Keşfedin, Özenle Seçilmiş Arşivi İndirin

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin