Yazının Kategorisi

Bahar Temizliği İçin Halen Geç Değil

Zaman içerisinde bir bakıyorsunuz istemediğiniz bir dolu kişiyle, müşteriyle, işlerle, keyifsiz projelerle farkında olmadan dolabiliyorsunuz. Zaman koşturmacayla akıp gidiyor. Hayattan mutluluk ve keyif gidiveriyor, en önemlisi de bu durum zamanımızı en çok harcadığımız iş hayatında olabiliyor.
Sonra birden geliveriyor, silkelenmeli, fazla yükler atılmalı, sürüncemede kalan konular, işler halledilmeli. Özetle bir bahar temizliğine girişmeli, ama bunu yaparken duygusal olmadan kararlar verilmeli. Verimsiz çalışanlardan ayrılmak, yorucu müşterileri bırakmak o kadar kolay değil. Büyük cesaret, kararlılık ve öz güven istiyor.
Günde yüzlerce e posta, onlarca telefon görüşmesi, toplantılar, sorunlar, çatışmalar, çatışma çözmeler, hayır diyememeler, hatır kırmamalar, aman o kırılmasın mutsuz olmasın demeler. Derken kişisel zaman olumsuzluklarla bir şekilde başkaları tarafından ele geçiriliyor. En kötüsü de hayır diyememenin verdiği pişmanlık.
Giderek yaşamınız zaman hırsızlarıyla doluyor. Bunlar eşiniz, dostlarınız, iş arkadaşlarınız, hatta bazen hayır diyemediğiniz eşiniz, çocuklarınız, müşterileriniz, ikide bir kampanyalar için cep telefonunuzdan arayan bankalar, aklınıza ne gelirse olabilir. Yaşam enerjiniz giderek düşer, yükünüz ağırlaşır, ruhunuz daralır, olumsuzluklarla baş etmeye çalışmak durumunda kalırsınız. Hele bir de mutlu olamadığınız bir ilişkiniz veya evliliğiniz varsa, yandınız. Bir ilişkiyi koparıp atmak kolay mı? Hele evlilikse, bir de çocuklar varsa vay halinize. (Ama üzülmeyin; bu linke göz atın)
Zamanla keyif almak nedir unutulur gider. Artık bahar temizliği zamanı gelmiştir. Hadi yürü dersiniz kendinize. Çalışanlarla nasıl iyi ayrılacağız, verimsiz müşterilerle itibarınızı sarsmadan ayrılık nasıl ayrılık olacak, eşinden veya sevgilinden ayrıl ama kırmadan nasıl olacak? Düşünme bunları, ak işte, cesaret, hadi yürü diyebilmek gerekir bazen.

İşte bu yüzden; sizi sıkanlarla, anlamayanlarla, alışamayanlarla, yoranlarla alışkanlık oluşmadan hemen nazikçe ayrılın.

Alışık ve bağımlısı olduğunuz ama mutsuz yürüyen ilişkilerden kopun. Bunu yaptığımızda tüm benliğimizi kaplayacak acıdan korkarız. İlişkinin her güne yayılmış monotonluğunu çekmeye devam ederiz. Aman yeter ki onsuz kalmayayım deriz. Yalnızlığın acısını yeter ki yaşamayalım.
Ama hiç de öyle değil. Unutmayın zaman her şeyi iyileştiriyor. Sizi hırpalayan ilişkilerinizi, ne pahasına olursa olsun, atın hayatınızdan. Ne kadar zarar görürseniz görün, ne kadar canınız yanarsa yansın, bu durum ilişkinin yaşattığı olumsuzluklara yeğdir. Önce kolunuzu arar gibi arayacaksınız, ama sonra da geçecek. Ama atmazsanız kangren tüm ruhunuzu saracak. Sizi çürütecek ve yiyip bitirecek. Siz siz olmaktan çıkacaksınız. Kendi bedeninizin içinde bir emanetçiye dönüşeceksiniz.
Hadi, bu sıcak yaz günlerinde geç kaldıysanız bile bahar temizliğinin tam zamanıdır, ne duruyorsunuz.
Yine her zamanki gibi bu eğitimimize göz atmayı ihmal etmeyin; Anı Yaşayın…!
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin