Yazının Kategorisi

Parasal Zekanızı Geliştirmenin Yararları

Sadece parasal zekâ ile kendiniz ve aileniz için bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin kendinizi ve ailenizi finansal risklere karşı koruyabilirsiniz. Evlilik, ev, araba, tatil, çocukların okul masrafları gibi kişisel harcamalarınızı finanse edebilirsiniz. Her türlü satın almanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz, borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Finansal planlama yapabilir ve zenginliğe ulaşmak için planlar yapabilirsiniz. Doğru ve kararlı yatırımların nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Gelirinizi artırıp yaşam standardınızı yükseltebilirsiniz. Kredi kartı, hisse senedi gibi düşmanları dosta dönüştürebilirsiniz.
Bu yüzden aşağıdaki tabloyu sizlere sunuyorum. Sol kolondaki bilgiler uymanız gerekenler, yani yapın kolunu, sağ yandakiler de yapmamanız gerekenler, yani kaçının kolonu.

Emeklilik yılları tahmin ettiğinizden daha çabuk gelir ve daha uzun sürer. Bunun için emeklilik planlamanızı bugünden yapın. Enflasyon ve vergilerin etkisini düşünmeden bilinçsiz bir şekilde emeklilik birikimi yapmayın.
Finansal planlarınızı uzun vadeli olarak, gerçekçi hedeflerle yapın ve hazırlama konusunda finansal danışmanlık alın. Kendi finansal durumunuzla ilgili en iyi kararları kendinizin verebileceğini düşünmeyin.
İhtiyacınız olan bütün sigortalarınızı yaptırın ve bankada her zaman bir miktar nakit paranız olsun. Sigorta poliçenize yatırım yaparken sadece birikimi düşünmeyin. En az birikim kadar hatta ondan daha fazla teminatlarınızı düşünün çünkü sigorta, güvence demektir.
Her yıl bir kez finansal durumunuzu gözden geçirin ve paranızın sizin için çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yeterince iyi bilmediğiniz ve emin olmadığınız araçlara eş dost tavsiyesine kulak vererek paranızı yatırmayın.
Yatırım yaparken ödeyeceğiniz vergileri düşünerek yatırım yapın. Vergi sonrası net getirisi en yüksek olan yatırım araçlarını tercih edin. Sigorta yatırımlarınızı eksik güvence almaktan kaçının. Eğer zamanında mümkün olan bütün güvencelere ve sigorta çeşitlerine sahip olmazsanız ihtiyacınız olduğunda finansal zorluklarla karşılaşabilirsiniz.
Hisse senedi yatırımı yaparken ne zaman aldığınızın neyi aldığınız kadar önemli olduğunu unutmayın. Sadece bir ürünü sattığı için insanların uzun vadeli finansal yaşamınıza yön verebileceğini düşünmeyin.
Finansal danışmanla çalışırken, onun hedefleriniz konusunda size az müdahale eden ama hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda şevk veren biri olmasına özen gösterin. Yatırım yapmak için yüklü miktarda paranız olmasını beklemeyin. Hemen başlayın ve az da olsa sürekli olarak yatırım yapın.
Küçük de olsa finansal geleceğiniz için bir adım atın ve bugün başlayın. Birilerinin gelip sizi bu konuda motive etmesini beklemeyin. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa bir finansal danışman ile görüşün.
Hukuki danışmanlık için bir avukatla görüşün. Finansal danışmanlık için o alanda uzmanlığı olmayan bir avukatla görüşmeyin.
Arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza finansal tavsiyelerde bulunmaktan kaçının, onun yerine kendi mali durumunuzun sorumluluğunu alın. Herhangi bir finansal enstrümanın bütün sorunlarınızı çözmesini ummayın. Bu araçların her biri farklı bir amaca yönelik olarak tasarlanmıştır.
Ailenizin ihtiyaçlarını karşılamaya 3 – 6 ay yetebilecek miktarda nakit paranız olsun. Nakit hesabınıza gereğinden fazla para bulundurmayın, harcama güdülerinize hakim olamayabilirsiniz.
Finansal planlamayı ancak eşinizin de buna katkısı olursa yapabilirsiniz. Eşinizin finansla durumunun sizi ilgilendirmeyeceğini düşünmeyin. Hayallerine ortak olmaya çalışarak olası başarısızlık riskini azaltın.
Uygulanabilir bir miras planınızın olduğundan emin olun. Eğer yatırım fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız finansal kurumlardan borç almaktan çekinmeyin.
Miras planlamanız konusunda hukuk danışmanızla görüşün ve konuya ayrıntılarıyla ele alın. Bir yatırım aracının geçmişteki performansının gelecek için gösterge olamayacağını unutmayın.

Son söz; para enerjidir, değiş tokuş için mükemmel bir buluştur. Ama bazen enerjinin akışı bozulabilir. Bu yüzden enerjiyi düzgün ve dengeli yönlendirmek, yönetmek gerekir. Bu yüzden paranın enerjisini lütfen doğru bir şekilde yönetmeye çalışın. Çünkü aslında para sevgidir. Paranın enerjisini de sevgiyle yönetirseniz, yaşamınızda hiçbir zaman parasız kalmazsınız. Bunu da yazdığımız konulara ruhsal bir bakış açısı olarak yorumu size bırakarak ekliyoruz.
Parasal zekanızı geliştirin, parasız kalmayın, her zaman sevgiyle kalın…

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin