Yazının Kategorisi

Bizi Hasta Eden Olumsuz Düşünceler Nelerdir?
Bir önceki yazımızda olumsuz düşünmenin sağlığımızla olan ilişkisini incelemiştik. Şimdi de bizi hasta eden olumsuz düşünceleri sıralayacağım. Bunlardan nasıl kaçınmamız gerektiğine de sonra değineceğim.
 1. Durumları uçlara göre değerlendirmek. Bir şey ya iyidir ya da kötü, ortası yoktur. Oysa gerçekte, bir durumun oluşmasını etkileyen yüzlerce neden olabilir. Örneğin işinizde gayet başarılı olduğunuz halde, başarısız olduğunuz bir görev nedeniyle, kendinizi tamamen beceriksiz birisi olarak tanımlayabilirsiniz.
 2. Genelleme yapmak. Başınıza gelen kötü bir olayı, kolayca neredeyse bütün yaşamınıza mal edebilirsiniz. Aslında olay sıradan ve herkesin başına gelebilecek niteliktedir.
 3. İyi değerlendirilecek olayları küçük görüp, küçücük bir olumsuzluğu gereğinden çok büyütmek.
 4. Olumsuza odaklanmak. Yaşadığınız onca olumlu gerçeği görmezden gelerek, yalnızca olumsuzlarla ilgilenir ve bunu kendinize dert edersiniz. Bunun sonrasında da olumlu olayları bile olumsuza çevirebilme yeteneği baş gösterir. Kendinizi değersizleştirmek için, yaptığınız bir iyilik için size içtenlikle teşekkür eden çalışma arkadaşınızın davranışını politik olarak nitelendirebilirsiniz. Bu o kadar başıma gelir ki, örnek olarak yazmadan geçemedim J.
 5. Gerçekleri algılamak istediğinize göre şekillendirmek. Bence hayatınızın berbat olmasına neden olabilecek en önemli etkenlerden birisidir bu. Bu da başıma çok gelir, verdiğim mesaj ne kadar net olursa olsun farklı algılanıyor, artık uğraşmıyorum J. Ya da uzun bir süredir sizi aramayan arkadaşınızın hastalıklarla uğraştığını bilmeden, sizi sevmediği için aramadığını düşünürsünüz.
 6. Hayatta gerçekleştirdiğiniz başarılara değil de başarısızlıklara odaklanarak sürekli bunlara takılmak. Kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden bir başkasıdır. Sürekli bunları düşünerek, gerçek başarılarınızın tadını çıkaramadığınız gibi, hayatı da kendinize zehir edersiniz.
 7. Karşınızdaki kişinin aklından geçenleri tahmin ettiğinize ve bunun yüzde yüz doğru olduğuna kendinizi inandırmanız. Müthiş bir olumsuz düşünme örneği. Bu sayede aklınızdan geçen düşünceleri daha ona söylemeden kafanızda etkisizleştirerek sanal ve sessiz bir dünyaya hapsolursunuz. Düşüncelerinizi dile getirmeden veya eyleme dönüştürmeden sonuçlarını bilemeyeceğiniz gibi, başkalarının düşüncelerini de okuyamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
 8. Olumsuz duygulara göre hareket etmektir, size zararlı olabilecek müthiş bir davranış. Örneğin “mutsuz olduğumu hissediyorum öyleyse mutsuzum” diye düşünerek davranışlarınızı bu doğrultuda değiştirmeniz, yapabileceğiniz en önemli hatalardan yalnızca birisidir.
 9. Kendinizi endişeli hissettirecek zorlamalar. Gün boyunca yapmanız gereken çoğu şeyi yapmadığınız halde “onu da yapmalıydım, bunu da bitirmeliydim” diye kendinizi zorlamanızın sürekli endişeli bir durumda olmanızdan başka getirisi olmaz. Bu bir toplantıya geç kaldığınızda da olur. Neden geç kaldım diye düşünmekten kendinizi alamazsınız.
 10. Herhangi bir durum karşısında sorumluluğunuz olmadığı halde kendinizi suçlamak. İşte en büyük olumsuz düşüncelerden birisi daha. Örneğin çalışma arkadaşınızın veya çocuğunuzun hatalı bir davranışı karşısında durumu kişiselleştirerek kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Oysa kişilerin davranışlarının kendi sorumluluklarında olduğunu unutmayın.
 11. Etiketlemek, kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük. Yaptığınız bir hataya dayanarak “ben işe yaramaz bir insanım hiçbir şeyi beceremem zaten” dediğinizde, kendinizi “işe yaramaz” olarak etiketlemiş ve buna bağlı gelişen olumsuz düşüncelere teslim olmuş oluyorsunuz.
 12. Aşırı derecede mükemmeliyetçilik. Üstelik bu durum sizi sıkıntıya sokacak durumlara da neden olabilir. Buna çoğu zaman onaylanmama ve dışlanma korkusu da eşlik eder. Öyle ki en mükemmelini yapamıyorsanız, çevrenizdeki insanların sizi dışlayacağı korkusuyla yaşarsınız. Kendinizi her zaman her şeyi mükemmel yapmak zorunda hissettiğinizden, belirlediğiniz hedeften ufak bir sapma dahi tüm dengelerinizi altüst eder.

Bir yerden başlayarak tüm bu olumsuzluklarla başa çıkabilirsiniz. Ancak bunun için yapmanız gereken çok şey var. Ayrıca buraya yazmaya zaman yetmeyen daha çok olumsuz düşünce örneği de var. Olumsuz düşünceler üzerinde düşünerek de onlarla başa çıkmak oldukça zor olabilir. Çünkü olumsuz bir düşüncenizi etkisizleştirmek için, olumlu düşünmeye çalışsanız da, aklınıza birden üşüşen yüzlerce olumsuz düşünce buna engel olur.
Bunun için her kişiye farklı bir sürü yöntem var. Bir sonraki yazıda zaman bulabilirsem bunları derleyeceğim.
Bu yüzden ortalıkta bu kadar çok olumsuz düşünce varken, bunların biri veya bir kaçı zihninizde yaşıyorsa, gidip te sağlıklı beslenme çılgınlığı yapmayın.
Sağlığı başka yerlerde aramayın, önce düşüncelerinizi sağlıklı hale getirin http://www.hizliegitim.com ‘a bir göz atın.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin