Yazının Kategorisi

Dünyamızı Kurtaracak Adımları Atmak Çok Kolay, Nasıl mı?

Yapacağınız küçücük bir değişiklikle bile doğayı, dünyamızı koruyabilirsiniz… O halde “bir kereden bir şey olmaz” demeyin, bu uyarıları dikkate alın. Bu konuda hazırladığımız sunumu izleyin: Küresel Isınma
 
Temizlerken Kirletmeyin
Evinizin temizliğinde kullandığınız kimyasalları bir kez daha gözden geçirin:  Acaba çevremizi temizliyor muyuz yoksa kirletiyor muyuz? Araştırmalar birçoğunda zehirli kimyasalların bulunduğunu gösteriyor. Piyasada yeni boy göstermeye başlayan organik temizlik ürünlerini ve mikrofiber temizlik bezlerini tercih edin. Limon, sirke, karbonat, boraks gibi maddeler ve doğal sabunlar da bunun için iyi bir alternatif olabilir.
Yürüyün,  Pedal Çevirin
En kısa mesafeler için bile araba kullanıp, sera gazı yayar olduk. Bunun yerine yürüyün ya da bisikletinizi kullanın. Böylece hem soluduğumuz havayı kirletmezsiniz hem de egzersiz yapmış olursunuz. Unutmayın; kullanmadığınız her 1 litre benzinle 150 gram sera gazı kirliliği oluşmasını engellersiniz.
Evinizin Boyasına Dikkat
İç mekân boyaları, eğer VOC (Uçucu Organik Bileşik) oranları düşük değilse, birçok toksik madde yayarlar. Boya satın alırken VOC oranı düşük veya sıfır olan su bazlı boyaları tercih edin. Böylece astım ve alerjilerden korunursunuz.
Organik Beslenin
Yetiştirilmesinde kimyasal tarım ilaçları kullanılmayan bitkiler daha fazla besin içerir, tatları da daha güzeldir. Ayrıca hayvansal gıdaların yağsız olanları seçin. Çünkü bu gıdalarda toksinlerin esas olarak depolandığı yerler yağlı kısımlardır.
Doğal Olanı Seçin
Evlerimiz plastik nesnelerle dolu. Plastik, oldukça dayanıklı bir madde. Ancak onun bu dayanıklılığı doğada da yok edilmesini zorlaştırıyor. Plastik yerine geri dönüşümlü ahşap ve kâğıt malzemeleri seçin. Hem karbon etkisini azaltın hem de eviniz daha sağlıklı bir mekân olsun.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin