Yazının Kategorisi

Hiç Kimseden Duyamayacağınız 6 Kariyer Sırrı
  • “Benim ne işim var burada?”
  • “Yaptığımız işin hiçbir orijinal tarafı yok.”
  • “Hayatımı boşa harcıyormuşum gibi geliyor.”
  • “Bundan daha iyi bir yol olmalı.”

Bu gibi cümleler zihninizden geçiyorsa,  kariyerinizde ufak (!) bir sorun olabilir. Sözü fazla uzatmadan şimdi gelin iş yaşamında başarılı olmanız için bilmeniz gereken altı kariyer sırrını kısaca aktaralım. Belki sizi zararın başından döndürebilir ve kara geçirebiliriz.

1.     Plan Diye Bir Şey Yoktur

Okul ve iş hayatımız boyunca ailemiz ve çevremiz bize tavsiyelerde bulunur, ne iş yapmamız gerektiğini söylerler. Başarılı olmak ve ilerlemek için mutlaka bir planımız olması gerektiğine inandırılırız. Planımız olursa temelimizin sağlam, kapıların bize her zaman açık olacağı söylenir. Bir plan yaparız, bir meslek seçeriz ve iş görüşmelerine gideriz. “On yıl sonra kendini nerede görüyorsun?” tarzında belirsiz sorulara cevap veririz. İşe girdiğimizde ve beklentilerimizle yüzleştiğimizde de bu büyük planın işe yaramadığını düşünmeye başlarız.
Oysa plan diye bir şey yoktur. 21 yaşında, 31, 41 hatta 51 yaşında bile oturup geleceğin bir haritasını çıkartamayız. Hayat bir matematik problemi değildir. Gelecekteki her adımı önceden belirleyip, planladığımız yere varabileceğimizi düşünmek hoş gelir. Ama bu yalnızca hoş bir fantezidir. Çünkü Dünya değişkendir. Bundan 10 yıl sonra Hindistan’da bir Ashram’da meditasyon yaparak yaşıyor da olabiliriz değil mi? Veya gizli bir yeteneğimizi keşfedebiliriz, değişebiliriz…
Bu yüzden işin sırrı akıllı seçimler yapmaktan geçiyor.
Kariyerimizle ilgili seçim yaparken, karar verirken iki tip nedene göre seçim yapıyoruz. Birincisi, bir şeyi dolaylı nedenlerle seçeriz.  Bunun bizi başka bir şeye ulaştıracağını düşünürüz, keyif alıp almamayı önemsemeden. İkincisi de bir şeyi dolaysız nedenlerle seçeriz, niteliği gereği değerli olduğunu düşündüğümüz için, bizi nereye ulaştıracağını hiç düşünmeden.
Buradaki küçük sır şu: Dolaylı nedenlere dayanmak seçimlerimizde genellikle işe yaramaz. Çünkü hayat çok karmaşık ve önceden kestirilemezdir. Başımıza ne geleceğini asla bilemeyiz. En başarılı insanlar, çoğu zaman dolaysız nedenlere dayanarak seçim yapanlar ve karar alanlardır.

2.     Güçlü Olduğunuz Yönlerinize Odaklanın

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki başarının anahtarı zafiyetlerimizi es geçip güçlü olduğumuz yönlere odaklanmakta yatıyor. Başarılı insanlar olumsuz yönlerini geliştirmek için çok çabalamazlar. İyi oldukları şeyleri avantaja dönüştürürler. İyi olduğumuz şeyleri anlamak için enerjimizi emen değil enerji veren uğraşlara bakmalıyız.
3.     Kendinizi Unutarak Hizmet Edin
Başarılı insanlar kendi hayatlarını, başkalarının hayatlarını iyileştirerek zenginleştiren insanlardır. Örneğin iş dünyasında müşterilerin sorunlarını çözmelerine yardım ederler. Onlara eksikliğinin farkında olmadıkları şeyleri verirler. Enerjilerini, yeteneklerini ve zihinsel enerjilerini bu noktaya odaklarlar. Hangi iş dalında olursa olsun, en değerli insanlar diğerlerinin içindeki en iyi yönleri ortaya çıkaranlardır.

4.     Azim Yetenekten Güçlüdür

Şimdi yetenek yönetimi üzerine o kadar yazıp çizen birisi olarak bu da nereden çıktı diyebilirsiniz. Ama ne yapayım bu doğru. Başarılı insanlar, başkaları pes ederken, işe dört elle sarılanlardır. Bunun için pek çok örnek yaşam öyküsü var biliyorsunuz, ısrarcılığın getirileri gerçekten inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu kişiler kafalarını çalıştırmasını bilirler. Ama aynı zamanda kalplerini de işin içine katarlar, yüreklerini ortaya koyarlar. İşi sevdiğin için yapmak içsel motivasyonu güçlendirir. İçsel motivasyon ne kadar güçlüyse o kadar azimli oluruz. Azim, performansı arttırır. Performanstaki bu artış daha güçlü bir azim yaratır. Daha güçlü bir azimle de eskisinden daha üstün bir performans gösterilir. Yetenek önemlidir ancak, ısrar etmeyen, zamanını harcamayan, erken pes etmiş bir yetenek daha az yetenekli ama azimli insanların daima gerisinde kalır. Kaplumbağa tavşan hikayesini anımsadınız değil mi?

5.     Mükemmel Hatalar Yapın

Pek çok insan zamanını hata yapmaktan kaçınmaya çalışarak harcar. Başarısız olmamaya odaklanırlar. Hiçbir şey denemeye cesaret edemezler. En başarılı insanlar mükemmel hatalar yapanlardır. Yaptıkları her hatada biraz daha iyi bir hale gelip mükemmele doğru yaklaşırlar.

6.     İz Bırakın

Yaşlanıp geriye dönüp baktığımızda kendimize bir takım sorular sorarız. “Bir farklılık yaratabildim mi?”. “Bir katkım oldu mu?”. “Yaptığım herhangi bir şey bir iz bıraktı mı?”
Pek çok insan bu soruları sormakta geç kalıyor. Gerçekten başarılı insanlar ilk beş sırrı kendilerinden daha büyük bir amaç için kullanırlar. İçinde bulundukları toplumu, çalıştıkları şirketi, ailelerini önceden olduğundan daha iyi bir duruma getirirler. Bu yalnızca bir kariyer önerisi değil, aynı zamanda yaşamın da anlamıdır. Bu yüzden, amacımız ve onun anlamı hakkında düşünmeli, bu dünyadaki kısıtlı zamanımızı önemli ve anlamlı bir şeyler yapmak için harcamalıyız.
Özetle 6 kariyer sırrının özeti işte bu kadar.
Yararlı olması dileğiyle.İlginizi çekebilecek diğer yazılar; Kendinizi Geliştirmenin 16 Etkili Yolu, İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Eğilimler.
Sevgi ve saygılarımla

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin