Yazının Kategorisi

Gizli Tehlike; Elektromanyetik Dalgalardan Korunmanın 16 Yolu
Avrupa Birliği 2004 ‘te 7 Avrupa Ülkesi ve 12 araştırma merkeziyle 3 milyon avroluk dev bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre cep telefonlarının kullandığı elektromanyetik dalgaların insan DNA’sını kırarak genetik zararlara yol açtığı ortaya çıkmış. Ancak bugün nedense hepimiz genetiği değiştirilmiş gıdaları tartışıyoruz, organik beslenme eğilimleri de giderek yükseliyor. Oysa genetiğimizi değiştiren elektromanyetik dalgaları ve radyasyonu konuşmuyoruz. Basın bu konuya yer vermiyor, nedeni ve yorumunu size bırakıyorum. Geçen yıl dünya sağlık örgütü cep telefonu frekanslarını kansere neden olan etkenler listesinde 2B’ye aldı. Bu da medyada yer almadı. Uzmanlar kanser ve bağışıklık sistemi hastalıklarının, manyetik alanın zayıflattığı bünyelerde oluştuğunu söylüyorlar. Artık neredeyse bunu bilmeyen kalmadı.

Ama teknolojisiz de yaşayamayız, çünkü iş yapamayız. Bu yüzden biraz dikkatli olabilir, basit önlemlerle kendimizi koruyabilir ve riskleri azaltabiliriz.
Evet, nedir bu önlemler, okuyalım, yaşamımıza geçirelim, hatta şu günlerde teknolojiye aşırı düşmekte olan çocuklarımızı da koruyalım.

 1. Dizüstü bilgisayarlarını asla ve asla kucağınızda, dizinizin üstünde kullanmayın.
 2. En çok manyetik alanı saç kurutma makinesi ve ütü yayar, kullanırken işinizi çabuk bitirin.
 3. Yatak odalarında televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu bulundurmayın.
 4. Elinizin altındaki klavye ve fare her hareketinizde elektrik sinyalleri gönderir. Mutlaka kablolu fare ve klavye kullanın.
 5. Sağlığınız için bir metreden kısa mesafede Bluetooth kullanmayın. Bu uyarı HP‘nin resmi kitapçığında yazıyor.
 6. Bütçeniz yetiyorsa LCD ekran veya Notebook kullanın. Radyasyon seviyeleri daha düşüktür.
 7. Bilgisayar kasanızı bedeninizden uzak tutun. Kabloları olabildiğince uzun tutun, çevrenizde boş alan bırakın.
 8. Bilgisayar masanızı metal aksamdan değil, ahşap ve elektrik yükü tutmayacak malzemelerden seçin.
 9. Bilgisayarınızın bağlı olduğu prizi mutlaka topraklı yaptırın.
 10. Keyif amaçlı, oyun ve web de gezinme gibi zorunlu olmayan aktiviteler için bilgisayar karşısında fazla zaman harcamayın.
 11. Evinizin veya ofisinizin duvarlarını elektromanyetik alanı engelleyebilen boyalarla boyatın. Sonuçlar bilimsel olarak ölçülebiliyor ve bu işlem artık ülkemizde de yapılıyor.
 12. Cep telefonunuzu uyuduğunuz odada asla açık olarak bırakmayın. Hatta yatak odanızdan en az 10 metre uzakta tutun.
 13. Yapılan araştırmalara göre 20 dakika boyunca cep telefonu ile kesintisiz konuşanların, bir sağlık kuruluşunda beyin kontrolünden geçmesi gerekiyor. Cep telefonu ile konuşurken sınırı aştığınızda başınız ağrır. Ayrıca konuşurken de telefonun patlama gibi bir tehlikesi var ve bu oldu, konuşmanız uzun sürecekse mutlaka kulaklık kullanın!
 14. Telsiz telefonlarda da benzer tehlikeler mevcut, ev telefonunuz telsizse değiştirin, kablolu alın.
 15. Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yanlarında durmayın aşırı manyetik alan yayarlar. Özellikle çamaşır makinesinin, çamaşırları döndürme aşamasında hemen uzaklaşın.
 16. Kullanmadığınız aletleri fişten çekin. Yapılan araştırmaya göre, “Stand by” da yani bekleme konumunda kalan aletler yine de elektrik (buna vampir elektrik de deniyor) tüketiyorlar ve elektromanyetik dalga yayıyorlar. Elektronik aletler fişten çekilmediği sürece bizim için tehlike yaymaya devam ediyor.

Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin