Yazının Kategorisi

Çalışanlarınızı E-learning Yorgunu Haline Getirmemenin 10 Yolu

Pek çok kurum kurdukları e-öğrenme sistemleri ve geliştirdikleri özgün içeriklerle çalışanlarını e-öğrenme bombardımanına tutuyor. Ancak ne yazık ki günümüzde kurumsal çalışan tarafında e-eğitimlerin merakla beklendiğini gözleyemiyoruz. Bu duruma neden olan en önemli unsur gözlediğimiz kadarıyla katalog ve topluluğun etkili yönetilememesi. Konuya pazarlama gözüyle yaklaşılmaması ve en önemli konu bence içerik tasarımı. Yine sözü fazla uzatmadan aşağıda dikkat edilmesi gereken unsurları hızla sıralıyorum.  

  1. Hızla öğretin

Anında ve hızlı sonuç veren içeriğe odaklanın. Hepimiz çok yoğunuz, hiç kimsenin yeni bir şey öğrenmeye zamanı yok, ne yazık ki böyle. E-öğrenmede aşılması gereken en önemli bariyer işte budur.
2. Değerli ve özet içerikler sunun
İçeriğin tamamı yerine özetleyin, bizim deyimimizle ham içeriğin iyice suyunu sıkın, yalnızca ön plana çıkarılacak unsurları belirleyin.
3. Erişilebilir kılın ve gezinmeyi kolaylaştırın
Katılımcılar eğitim sırasında tüm ayrıntı, bilgi, belge ve araçlara kolaylıkla erişebilsin. En önemlisi de yapabiliyorsanız içerik tüketimini kolaylaştıran ve artıran tabletler üzerinden yayınlayın. Hatta size radikal gelebilir ama; web platformlarınızı kapatın, e-eğitimi tabletler ve akıllı telefonlar üzerinden dağıtın. Hatta kendi adıma samimi bir paylaşımda bulunayım. Kendi ürettiğimiz içerikleri web üzerinden bir türlü alamazdım, ama tablete geçtikten sonra artık ürettiğimiz katalog eğitimlerini tüketebiliyorum, çünkü koltukta TV izlerken bile erişebiliyor. Özetle erişilebilirlik çok önemli. Tablet tabanlı e-eğitime geçirdiğimiz kurumlarda da durum bu şekilde.
4. Bölümleri kısa tutun
İçeriği çok kısa bölümler halinde sunun. Aksi halde dikkat dağılır, içerik sıkıcı hale gelir, sonra meşhur “Sonraki” tuşuna basarak eğitimler tamamlanır, biz de raporlarda oh ne güzel içerikler tüketilmiş diye düşünürüz.
5. İndeks
Kullanıcıların her şeye kolayca erişebilecekleri bir indeks oluşturun. Bırakın serbestçe dolaşsınlar.
6. İlgi çekici kılın
Ses, video, görsel veya animasyon içeren ilgi çekici, etkileşimli ve yaratıcı tasarımlar oluşturun. Her ne kadar bütçe optimizasyonları nedeniyle artık çok yaratıcı içeriklere kaynak ayrılamasa da bunu düşük kaynaklarla yapabilmenin hala var. Sanal karakter kullanmak bunlardan birisi, bununla ilgili ayrıca bir yazı yayınlayacağım.
7. Ön bilgilendirme
İçeriğin özü hakkında eğitimin başında katılımcıları bilgilendirin, mutlaka motive edin. Eğitimi tamamladığında bir iPad kazanacağını veya maaşına %10 zam yapılacağını belirtin :).
8. Yer imi ve paylaşım
Kullanıcıların ilgili sayfaları yer imiyle kaydedebilmelerini ve birbirleriyle paylaşabilmelerini sağlayın. Bu yeni eğilimi eski SCORM uyumlu LMS lerle yapmak zor olabilir, ama yine de olanaklarınızı zorlayın.
9. Görevsel mi temel yetkinlik mi?
İşe odaklanın, görevsel yetkinliğe öncelik verin. Temel ve tam yetkinlikleri kazandırmayı amaçlayan içerikler uzun sürüyor, katılımcıları yoruyor ve zorluyor. Zaten önemli olan da iş değil mi?
10. Sosyalliği destekleyin
Eğitim sırasında her bir ders için, o dersi alan kullanıcıların kısa mesajlarını ve notlarını paylaşmalarına olanak tanıyın, bu durum büyük fark yaratır. Hatta yapabiliyorsanız sosyal öğrenmeyi destekleyen platformlara geçin. Hatta kişisel ve profesyonel gelişimi destekleyin, nasıl mı?
Evet, özetle aklıma gelenleri kısaca sıraladım, oyunlaştırma, sanal karakter kullanımı ve e-öğrenme içerik tasarımıyla ipuçlarına çok yakında ayrıntılı olarak değineceğim. İlginizi çekebilecek diğer bir yazı… Ve diğeri…
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin