Yazının Kategorisi

Web Sitenizi veya Kurumsal Portalinizi Seviyor musunuz?
Ruhunuza seslenen, size mutluluk veren, gurur duyduğunuz ve tutkuyla bağlandığınız bir web sitesine sahip misiniz? Hayır mı? O zaman bu yazı işte tam da size göre. Size web sitenizi veya varsa kurumsal portalinizi nasıl sevebileceğiniz bir hale getirebileceğinizin sırlarını vereceğim.

Başarılı bir web projesi ilgili sürecin çok büyük bir bölümü tasarım üzerinde çalışmaya başlamadan önce gerçekleşir. Projenin ilgili olduğu iş birimlerini tanımak ve web sitesinin iş birimi veya kurumu doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olmak bu bölümde değerlendirilir. Buna stratejik planlama diyoruz ve her işte olduğu gibi en önemli unsur stratejidir diye vurgulamamızı yapıyoruz.
Bu yazıda CSS, HTML, veri tabanı, kodlama gibi teknik konulara değinmiyorum merak etmeyin. Tamamen göz ardı edilen çok önemli bir konuyu işleyeceğim; “Portalinize ruh katmak, hatta onunla bir aşk yaşamak!”. Evet neden olmasın, portalleri ziyaret edenler insan, o zaman insani bir portal yapabilirsem onu ziyaret eden kişilerle arasında bir sevgiden de söz edebilirim değil mi?  Peki, nasıl sevdirebilirim? Nasıl daha insani bir kurumsal portal yapabilirim? Oldukça yeni olan kavramlar üzerinde birlikte düşüneceğiz.
Şimdi gelin, önce portalinizle ilgili hislerinizi gözden geçirelim. Sonra da Portalinizle aranızda olması gereken son derece önemli olan ilişki üzerinde biraz düşüneceğiz. Ve bu ilişkiye biraz emek vererek onu geliştirip büyüteceğiz. Yakın geldi mi? Aynen bir ilişkinizde veya evlilikte olduğu gibi değil mi? Evet paradigma değişikliği burada başlıyor, biraz sabır.
Şimdi şu soruları bir değerlendirin;

 • Portaliniz sizce bir kişilik sahibi mi?
 • Onunla gurur duyuyor musunuz?
 • Sosyal medya etkileşimi, blog vb. güncel unsurlar içeriyor mu?
 • Amacı ne olursa olsun farkındalık veya itibar yaratıyor mu?
 • Ziyaretçilerini iletişime teşvik ediyor mu?
 • Ziyaretçilerini sunduğu içerikleri kullanmaya yönlendiriyor mu?

Henüz bu çok basit unsurlarda sorun varsa, çok ciddi bir başka sorunumuz da var demektir.
Her yıl ortalama 50-60 kurumsal portal yapıyorum. Başarabildiğim en önemli şey aslında iyi bir portal yapmak değil, müşterilerim ve portalleri arasında başarılı bir ilişki kurmak oldu. Aslında her şey bir ilişki, işin sırlarından birisi insan ilişkilerini belirleyen unsurları portallere de uygulamak :).
Bu yüzden gelin kabul edin, eğer portaliniz varsa, onunla aranızda bir ilişki de var demektir. İyi de bu iş gören bir yazılım, amma da abartıyorsun deyip geçmeyin bence. Nedenini daha ayrıntılı açıklamama izin verin.
Evet, bu yazı aşkla ve ilişkilerle de ilgilidir bunu anladınız. Ama portallerle de ilgili :). Aralarında romantik bağ olan kişilerin ilişkileriyle kişilerin portallerle yaşadığı ilişkiler arasında o kadar çok benzerlik var ki, size anlatamam, ama anlatmaya çalışacağım tabii.
Önce biraz da insani olmakla ilgili temelleri verelim; portalinizi ekibinizin bir parçası olarak düşünün. Çok sayıda çalışanı olan büyük bir şirket veya tek kişilik küçük bir işletme olması fark etmez. Eğer dışarıya açıksa, yani bilinen adıyla bir web sitesiyse, şirketinizin pazarlama faaliyetlerinizin merkezini oluşturmalıdır. Kurum içi bir intranet olarak düşündüğümüzde de aynı, doğru zamanda doğru kişiye doğru bilgiyi hızlı ve etkili bir şekilde aktarması, çalışanların işini görmesi gerekir. Her durumda portalinizin desteğine ihtiyacınız var, temellerimiz neler?

 • Ana mesajlar: Portaliniz doğru mesajları vermelidir. Kurumunuzla ilgili bilgi verdiğiniz kişiler portalinize baktıklarında taşlar yerine oturmalıdır.
 • İtibar: Profesyonel olmalıdır. Çünkü kişiler, işi düzgün yapacağına güvendikleri şirketlerle çalışmak isterler.
 • Tasarım: Hedef kitlenizin ilgisini çekmeye yönelik olarak tasarlanmalıdır.
 • Erişim: Portalinizi ıssız bir ada olmaktan kurtarın. Hedef kitleniz için erişimin ne şekilde olabileceğini dikkate alın. Portalinizi işletmenizin merkezi, bloğu portalinizin merkezi ve sosyal medya özelliklerini de kişileri portalinize çekmenin yolu olarak görün.

Şimdi sevgilinizle aranızda bazı sorunlar olabilir, pardon portalinizle, nedir bunlar?
Portaliniz kendini bırakmış.
Çok tipik bir senaryodur. Portalinizi ilk oluşturduğunuzda (evlendiğinizde), zamanının “teknoloji harikasıydı” (çok güzeldi, bakımlıydı). Taptaze ve modern bir görüntüsü vardı. Şimdi ise eski ve demode görünüyor, kötü giyiniyor, göbeklenmiş hatta cildi kurumuş, buruşmuş. Gözden geçirilmesi, tazelenmesi gerekiyor (Spora gitmeli, zayıflamalı, cilt bakımı yaptırmalı veya estetik bile düşünülebilir :)). Tek yapmanız gereken bunu kabul edip, konuyla ilgili bir şeyler yapmak.
Ne yapabilirsiniz?
Sizinle açık konuşacağım. Ve emin olun şu anda size bir portal satmaya da çalışmıyorum. Tasarım değişiklikleri, görüntüyü tazeleme gibi düşünceleriniz varsa, belki de tamamen yeni bir portal sizin için daha uygun olabilir. Demek istediğim, o kadar para harcadınız, ben de size onu daha yeni, daha dinamik bir modelle değiştirmeye ne dersiniz diyorum. Buna vereceğiniz cevap tabii ki “duruma bağlı” olacaktır. Ancak 3-5 yıl öncesinde tasarlanmış ve oluşturulmuş her şey KESİNLİKLE eski ve demode görünür. Bir kaç ince ayar yapılabilir, ancak sonuçta işletmeniz için tümüyle yeni ve DAHA İYİ bir portalin yaratacağı kadar büyük bir fark yaratması mümkün olamaz. (Şimdi boşanıp eski hanımı veya beyi değiştirin demiyorum tabii :), siz yine de ilişkiniz yenilemek için öncelikle çaba gösterin, ama en azından bir şeyler yapın, hemen değiştirmeye karar vermeyin :), baktınız uğraştınız olmadı, o zaman bana gelin.)
Kurtarılabilecek bir şeyler var mı?
Tabii ki; mevcut portaliniz için oluşturduğunuz ve muhtemelen yeni portal için ilham kaynağı olarak kullanılabilecek kopyalama veya stil unsurları olacaktır. Mevcut portalinizi kullanırken neyin işe yaradığını, hangi sayfaların popüler olduğunu ve ziyaretçileri nerelerde memnun ettiğinize dair istatistikleri ve durumları gözden geçirmeliyiz.
Portaliniz sizi utandırıyor mu?
İşte bu oldukça kötü bir durum arkadaşlar. Eğer portaliniz sizi gerçekten utandırıyorsa, hele bir de IT departmanınız zamanında yapmış ve ortaya çıkarmışsa yandınız. Zaten güncellemeye de zamanları yok, haklılar, işleve odaklanırlar, tasarım da ikinci plandadır. Bu durumda çalışanlarınız size portalinizi sorduklarında muhtemelen “zamanımız yok, güncelleyemiyoruz, geliştiremiyoruz” gibi utana sıkıla yanıtlar veriyorsunuz. Hatta her yerde rastladığım gibi onlar da utanıyorlar ama ana işleri bu değil bunun için gerçekten yapabilecekleri bir şey yok.
Kendinize karşı dürüst olun, bu sizin Portaliniz. Kurumunuzda çalışanlarınıza karşı sizi temsil ediyor. Eğer portalinizle ilgili olarak ciddi bir şekilde utanç duyuyorsanız, artık bir şeyler yapma zamanınız gelmiş demektir.
Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:
1.   Oturun ve portalinizle ilgili sizi rahatsız eden şeylerin bir listesini çıkartın. Bunu yaparken sanki özet bir bilgi notu yazıyormuşsunuz gibi düşünün. Eğer listede tasarım ve düzen gibi önemli unsurlar varsa, en iyisi yeni bir tasarıma yönelmektir. Eğer sadece yazım hataları, gramer, kelime ve görseller gibi küçük unsurlar varsa, belki bunlar sizi daha az utandıracak metin ve görsellerle değiştirilebilirler – ve bu işlem tamamen yeni bir sitenin maliyetine katlanmanızı gerektirmeden sadece bir kaç gün içinde yapılabilir.
2.   Birinci seçenek kulağa çok sancılı ve travma oluşturacak bir durum gibi geliyorsa benimle iletişime geçin, hemen bir görüşme yapalım ve aksaklıklarla ilgili listeyi birlikte hazırlayalım!
Portalinizle aranızda bir iletişim kopukluğu olmuş ve temelde birbirinizi görmezden geliyorsunuz
Aranızdaki soğukluk giderek büyüyor. Portaliniz aklınıza geldiğinde kafanızı kurcalayan tereddütlerden yediğiniz bir şeyler midenize oturmuş gibi veya bir adam göğsünüze çökmüş gibi hissediyorsunuz. Bu durumda artık boşanma ve ayrılık çanları çalıyor demektir.
Bu hislerin nedeni genellikle aşağıdakilerdir:

 • Portaliniz gereken performansı sağlamıyor
 • Hiç kimse portalinizin orada olduğundan haberdar değil
 • Portaliniz başka birinin gibi görünüyor
 • Portaliniz kişiliksiz
 • Portalinizin aşırı karmaşık, hani her şey basit ve kolay olacaktı?
 • Gözleriniz sürekli etrafta ve başka kadınlara, pardon portallere bakıyorsunuz
 • Portaliniz sizde saplantı haline gelmeye başladı

Bu 7 başlığı biraz daha ayrıntılı olarak anlattığım yazıya erişebilirsiniz.
Sevgi ve saygılarımla

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin