Yazının Kategorisi

Yönetici ve Liderler İçin 10 Adımda Beden Dili

Yönetimin temeli, ekibinizle kurduğunuz ilişkilere dayanır. Peki, bir ekibi nasıl etkili bir şekilde yönetirsiniz? Tabii ki herkesin benimsediği çok temel olan basit kurallarla, işte bu yeni yazı dizimde herkes için temelde olması gereken yönetim becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak kuralları derliyorum. Bu listeleri derlerken geçmişte oluşturduğumuz oldukça geniş kapsamlı e öğrenme (elearning) içeriklerinden en işe yararlarını seçerek bir özet olarak sunuyorum. İlk aşama beden dili ve sözü fazla uzatmadan sizi listemizle baş başa bırakıyorum.
İster kabul edin ister etmeyin, bedeniniz, siz sessiz de dursanız, bir şeyler söyler. Lider olarak uygun bir beden dili yaklaşımını nasıl oluşturabilirsiniz? İşte yanıtları;
1. Dik durun. Omuzlarını geride tutmanız ve boyunuzu tam olarak gösterecek şekilde dik durmanız, kendinize güvendiğinizi ifade eden bir hava verecektir.
2. Ellerinizi ceplerinizden çıkarın. Ellerinizi ceplerinize koymanız, sıklıkla sanki bir şey gizlediğiniz izlenimi verir.
3. Kollarınızı arkadan birbirine bağlayarak durun. Bu durum duruşunuzu ayarlamanıza yardımcı olur ve ellerinizin açık ve korkutmayan bir konumda durmalarını sağlar.
4. Göz teması kurun. Konuştuğunuz insanların daima doğrudan gözlerinin içine bakın. Bu ilgili olduğunuzu gösterir ve aynı zamanda güven duygusu verir.
5. Dik oturun. Sandalyenizde dik oturmanız çok önemlidir. Ofis ergonomisini bir yana bıraksak bile kaykılmak ilgisiz görünmenize yol açar ve tembel bir görünüm oluşturur.
6. Yüzünüzü konuştuğunuz kişiye döndürün. Bu durum konu ile ilgili olduğunuzu ve konuşmanın bir parçası olduğunuzu gösterir.
7. Sıkı tokalaşın. Pek çok kişi için, tokalaşma şekli, el sıkışılan kişinin bir yansımasıdır. Kararsız veya buyurgan bir hava bırakmak hiçbir işe yaramaz, bu yüzden el sıkışma tarzınızın profesyonelce ve güvenli olduğundan emin olun.
8. Her zaman gülümseyin. Tebessüm bulaşıcıdır, insanların siz etraftayken kendilerini pozitif hissetmelerini sağlar.
9. Elinizden geldiğince iyi giyinin. Her gün bir model gibi mükemmel giyinmek zorunda değilsiniz, ancak uygun ve düzgün giyinmeniz gerekir. Kıyafetin, nasıl algılandığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.
10. Güvenle yürüyün. Başınızı dik tutun ve eşit adımlar atın.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin