Yazının Kategorisi

İşleri Zamanında Bitirebilmek İçin 10 Temel Kural

Ekibinizde bir işi veya projeyi tamamlamakla ilgili son dakikacı olunmaya başlandıysa, tehlike çanları artık çalıyor demektir, bu durum herkesi mutsuz etmeye başlar. Ek olarak stresli de bir iş hayatı ortaya çıkar. Örneğin özellikle bizim bilişim sektöründe işlerin zamanında tamamlanamaması alışıla gelmiş bir sorun haline gelmiştir. Ama ben ve ekibim şirketimizde bu durumu düzeltmek konusunda kararlıyız ve bunun için de çok büyü çaba sarf ediyoruz.
İşleri zamanında tamamlamak, daha stressiz ve mutlu bir iş yaşamı için ekibimle birlikte uygulayacağım aşağıda derlediğim ipuçlarını sizlerle de paylaşıyor ve mutlaka öneriyorum;

  1. Yalnzca gerçekten yapabilecekleriniz için söz verin. Yapabileceğinizi bildiğiniz işler için söz vererek işleri zamanında bitirebilirsiniz.
  2. Net hedefler belirleyin. Hedeflerinizi yazılı hale getirin ve ekibinizdeki herkese yayın, tabii altındaki hedefe uygun görevlerin planlanmış haliyle birlikte. Burada tek bir basit maddeyle geçsek de hedef belirleme ve hedeflerle yönetim apayrı bir yazı konusu (hızlı eğitimde hedeflerle ilgili bir e-eğitim var).
  3. Doğru bir ekip oluşturun. Pek çok kişi değerler ve niteliklere sahip de olsalar, siz yine de planladığınız işi yapacak doğru yeteneklere sahip bir ekip oluşturun.
  4. İş bölümünü yapın. İş yükünü, kimsenin üzerine aşırı yük bindirmeyecek ve işlerin düzgün bir şekilde yürümesini sağlayacak şekilde çalışanlarınız arasında bölüştürün.
  5. Kilometre taşları oluşturun. Kendiniz ve takımınız için kilometre taşları oluşturmak, ilerleyişinizi izlemenize yardımcı olur, ayrıca ara aşamalara ulaştığınızda başarı hissinizi de artırır.
  6. İletişimi açık tutun. Herkesi işlerin ve projelerin durumu ile ilgili bilgilendirin, bu durum projenin zamanında bitirilmesi için çok önemlidir.
  7. İlk seferinde doğrusunu yapın. Önceden planlama yapmak, standardın altında bir hizmet sunmanızı veya ürün oluşturmanızı engeller. Müşteriyi bir sonraki işe ikna etmeniz de zorlaşır. Bu yüzden ilk seferinde işi düzgün yapın.
  8. Düzenli olun. Düzenli olmak, önemli belgeleri ve bilgileri arayarak zaman kaybetmenizi önler.
  9. Beklentilerin net olduğundan emin olun. Ekibinizin her bir üyesinin kendisinden nelerin beklendiğini bildiğinden emin olun. Bu durum size zaman kazandırır ve görevlerin ihmal edilmesini engeller.
  10. Bir plan oluşturun. Her bir proje için hedeflerinizi ve kilometre taşlarınızı kapsamlı bir plan dahilinde birleştirin. Takvime bağlı kalın, çalışanlarınızın işlerin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiğini bildiğinden emin olun. Biz web tabanlı çok iyi bir araç kullanmaya başladık, şimdilik söylemiyorum, iyice oturtalım kullandığımız araçları da yakında paylaşacağım, beni izlemeye devam edin.

Sevgi ve saygılarımla…

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin