Yazının Kategorisi

Kendinizi Yönetmenin 12 Etkili Yolu (Liderler ve Yöneticiler İçin)

Evet, hazır alışmışken ve sizlerden de çok güzel geri bildirimler alıyorken yöneticilik ve liderlik üzerine hap tarzındaki derlemelere devam ediyorum. Şimdi sıra geldi kendimizi yönetmeye. İyi bir yönetici veya lider olmak, yalnızca sorumlu olduğumuz kişileri teşvik etmekle ilgili değildir. Öncelikle kendi performansınızı da yönetmekle ilgilidir. Kendimizi iyi yönetmeden en önemlisi de örnek olmadan başkalarını nasıl yöneteceğiz? Bu konuda derlenen temel kuralları hemen listeliyorum. Bu arada liderlik ve yöneticilikle ilgili Ertuğrul Özkök’ün bugün Hürriyet’te ilginizi çekebilecek bir köşe yazısı da yayınlandı, okumanızı öneriyorum. 

 1. Erişilebilir olun. Bütün gün odanıza kapanmayın, çalışanlarınızı sürekli ziyaret edin. Problemleri ve endişeleri için her zaman sizi ziyaret edebileceklerini bilmelerini sağlayın.
 2. Yapıcı eleştirilere açık olun. Her zaman duymak istedikleriniz olmasa da, yapıcı eleştirileri dinlemek size hatalarınızdan öğrenme ve ders alma şansını verir.
 3. Sorumluluğu kabul edin. Patron olmanın bir parçası da yalnızca kendinizinkileri değil çalışanlarınızın hatalarının sorumluluğunu da kabul etmektir.
 4. Gelişime sürekli açık olun. Ne kadar iyi olursanız olun, her zaman daha iyisi yapılabilir. Her zaman öğrenmeye istekli olun.
 5. Yeteneklerinizi geliştirin. Öğrenme, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bir kurs almak ya da bir iş arkadaşınıza bilginizi artırmak için başvurmak için hiç bir zaman çok yaşlı sayılmazsınız. www.hizliegitim.com a üye olun, e öğrenin :).
 6. Basit açıklamalar yapın. Akıllı gözükmek veya diğerlerini etkilemek için büyük kelimeler veya teknik bir dil kullanmayın. Çalışanlarınıza ne istediğinizi basit ve açık bir şekilde anlattığınızda daha iyi anlar ve daha iyi bir iş çıkarırlar.
 7. Emir vermek yerine görev verin. Patron olabilirsiniz, ancak bu buyurgan davranmanızı gerektirmez. İsteklerinizi nazik ve anlayışlı bir şekilde iletin, bu şekilde daha başarılı olursunuz.
 8. Planlarınıza çalışanlarınızı da dahil edin. İşinizi gizli bir hale getirmeyin, çalışanlarınızın neler olduğunu ve kendilerinden nasıl bir katkı beklendiğini bilmelerine izin verin.
 9. Çalışanlarınızın yaptıkları işleri bilin. Yetersiz iş bilgisi ile onları etkili yönetemezsiniz.
 10. Esnek olun. Beklentilerinizi sıkı tutmanız iyidir, ancak işin nasıl yapılacağı konusunda da esnekliğe izin verin.
 11. Düzenli olarak geri bildirim alın. Çalışanlarınız ve üstleriniz size performansınızı nasıl arttırabileceğiniz konusunda değerli geri bildirimler yapabilirler. Bunu kendi yararınız için kullanın.
 12. Kısıtlarınızı bilin. Her şeyi aynı anda her yerde yapamazsınız. Zamanınızın ve yeteneklerinizin sınırlarını bilin ve yapamayacağınızı bildiğiniz şeyler için hayır deyin.

Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin