Yazının Kategorisi

12 Adımda Üretkenliğinizi Arttırın

Zaman yönetimi hepimizin sorunu, çok iş var, öncelikleri belirleyemiyoruz, toplantılara boğuluyoruz vb. bir dol unsur sayılabilir. Yoğun bir ajanda ile günü en iyi şekilde kullanmak gerçekten çok zorlaştı. Ama yine de olumsuz bir tablo çizmek yerine üretkenliğinizi artıracak ve zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyorum.

 1. Toplantıları en iyi şekilde değerlendirin. Verimliliğinizi artırmak ve zamandan tasarruf etmek için toplantılar için hazırlıklı ve düzenli olun.
 2. Enerjinizi önemli işler için saklayın. Küçük işlerin önemli şeyler için harcamanız gereken zamanı çalmasına izin vermeyin.
 3. Zamanınızı çalan şeyleri belirleyin. Herkesin dikkatini dağıtan ve odaklanmasını engelleyen ufak tefek şeyleri vardır. Bunların neler olduğunu bulun ve günde sadece bir kaç saat için de olsa ortadan kaldırmaya çalışın.
 4. Dakik olun. Zamanında olmak çok önemlidir. Eğer mümkünse kişileri randevular veya toplantılar için asla bekletmeyin.
 5. Yazışmalara makul bir süre içinde yanıt verin. Gelen kutunuza zincirlenmek zorunda değilsiniz, ancak mümkün olduğunca e postalarınızın bir kaç saat içinde cevaplandığından emin olun.
 6. Sadece gerektiği kadarını yapın. Beklenenin üzerine çıkmanın işe yaradığı zamanlar olur, ancak bunu her gün yapmak daha önemli işlerin işleyişini rayından çıkarabilir. En önemli şeyleri en önce yapın, daha sonra başka şeyler için zamanınız olup olmadığına bakın.
 7. Planlara ve rutinlere bağlı kalın. Heyecan verici şeyler olmasalar da, planlar ve rutinler işlerin düzene koyulmasına yardımcı olabilir ve üretkenliğinizi artırabilirler.
 8. Takviminizi düzenleyin ve yönetin. Gün içindeki işlerin önem sırasını belirlemek için elinizdeki araç gereçleri kullanın ve yapılması gereken işleri izleyin.
 9. Yapabileceğinizi düşündüğünüzden daha fazlasını planlayın. Kulağa stresli gelse de, aslında harika bir motivasyon unsuru olabilir. Her işi yapabilmeyi başarabilirseniz, büyük bir başarı duygusu tadabilirsiniz.
 10. Zaman zaman işyerine erken gelin. Bazen sessiz bir ofiste bölünmeden çalışılan bir yarım saat kilit işlerinizi halletmenize yardım edebilir veya sizi yavaşlatacak dikkat dağıtıcılar olmadan önce gününüzü planlamanızı sağlar.
 11. Stresin bazen iyi olduğunu bilin. Her ne kadar her şeyin fazlası, özellikle de stresin fazlası, kötü olabilir ise de, bazen bir miktar stres ilerleyebilmeniz için gerekli motivasyonu sağlayabilir ve daha fazla iş halledebilmenize izin verebilir.
 12. En sevmediğiniz işleri en önce yapın. En zor ve en sevmediğiniz işleri günün erken saatlerinde halledin. Daha sonra her şey çocuk oyuncağı gibi gelecektir.

Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin