Yazının Kategorisi

Paranızı Etkili Yönetebilmenin 11 Yolu

İş yeri sahibi veya yönetici olarak maddi varlıklarımızın kontrolünü elde tutmak hepimiz için süphesiz başarı için en önemli konudur. Sizlere hemen finansal kaynaklarınızı etkili yönetmekle ilgili derlediğim ipuçlarını sunuyorum;

 1. Gerçekçi bir bütçe oluşturun. İyimser olmak iyi olsa da, siz kötümser olun, gücünüzün yettiğinden daha fazla harcama planı yapmayın. Hatta acil ve beklenmedik durumlar için de planlar yaptığınızdan emin olun.
 2. Gerektiğinde harcamaları kısın. Sadece bugün için kısıtlama yapmayın. Uzun vadede tasarruflarınızın sonuç getireceğinden emin olun. Kaliteden de ödün vermeyin, çünkü ucuz tercihleriniz ileride size daha pahalıya patlayabilir.
 3. Sadece gerekli durumlardan harcama yapın. İhtiyacınız yoksa harcama yapmayın. Tasarruf ettiğiniz her harcama gelirinize katkı sağlar.
 4. Alternatif maddi kaynaklar bulun. Bazen başarılı işletmeler bile bir miktar yardıma ihtiyaç duyarlar. İş kredileri ve yatırımcılar zor zamanlarda yardımcı olabilir.
 5. Sözleşmelerinizi iyi yönetin. Bu sayede sadece müşterilerinizin saygısını kazanmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi finansal maliyeti olan yasal sorunlardan da kaçınmış olursunuz.
 6. Çalışanlarınızın gelirlerini yükseltmeye çalışın. Çalışanlarınız çalışkanlıkları için ödüllendirilmeyi hak eder. Özellikle kilit çalışanlarınızın iyi ücret aldıklarından emin olun, böylece daha üretken ve daha hevesli olacaklardır.
 7. Daha azıyla daha fazlasını yapabilmeyi öğrenin. Kalite, miktardan çok daha önemlidir, elinizdekini iyi değerlendirin.
 8. Sahip olduğunuz cihazları akıllıca kullanın. Her çalışana bir cep telefonu vermek hoş olsa da, bütçeler çoğu zaman bu duruma izin vermez. Bu tür araç gereçleri en fazla ihtiyaç duyan çalışanlarınıza verin.
 9. Güvenilir teknolojilere yatırım yapın. Bu durum, her zaman en yeni teknoloji anlamına gelmez, ofisinizin verimli çalışabilmesi için neye ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.
 10. Gerekli olduğunda güncelleme yapın. Zamanı geçmiş cihazları ve programları kullanmak sizi ciddi olarak yavaşlatabilir. Rakiplerinizden geri kalmamak için zamanı geldiğinde güncellemeleri yapın.
 11. Müsrif olmayın. Her bir kağıt, ataç ve kalem bile bütçede bir masraftır. Malzemeleri akıllıca kullanın ve aceleyle veya dikkatsizlikle harcamayın.

Eğer finansal konulara tam hakim değilseniz, tasarladığımız bu eğitimi alabilirsiniz.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin