Yazının Kategorisi

Web Siteniz veya Kurumsal Portalinizle İlgili Sorunlar ve Çözümleri
Portalinizi pek o kadar da sevmiyorsunuz değil mi? İşte bu yazı tam da size göre. Portalinizle aranızdaki ilişkiyi nasıl iyileştirebilirsiniz? Ona aşık değilseniz, işte sorunlar, nedenleri ve çözüm önerileri, hemen okuyun. Yazının birinci bölümü de burada

1. Portaliniz gereken “performansı” sağlamıyor.
Portalinizi ilk yaptığınızda beklentileriniz ne kadar yüksekti değil mi? Ama siz aynı çabayla çalışmaya devam etmenize rağmen yeterince ziyaretçi gelmiyor ve yapmaları gerekeni yapmıyorlar.
Nasıl çözebilirsiniz?
1.   İşe en görünenden başlayın ve portalinize dikkatlice bir bakın. Net bir “harekete geçirme çağrısı” (Call to Action) var mı? Ziyaretçilere buraya geliş nedenleriyle ilgili olarak, yani yapmalarını istediğiniz şeyi yapmaları için verilen net bilgi/talimatlar görüyor musunuz? Örneğin; “Bize erişin” (net bir e posta adresi, telefon numarası vb. ile birlikte), “Ekibimizle tanışın”, “Bizi tanıyın” (güzel ve prestijli bir tanıtım filmi), “Başarı öykülerimizi okuyun” gibi şeyler. Özetle ziyaretçileriniz Portalinizde gezinirken ne yapmalarını istiyorsunuz?
2.   Portalde bulunan “alt sayfaları” gözden geçirin. Her şey ana sayfa demek değildir, her sayfanın bir amacı var ve her sayfada bir “harekete geçirme çağrısı” bulunmalıdır. Böylece kişiler sürekli olarak bir şeyler yapmaya davet edildiklerinden hem portalden yararlanmış olurlar, hem de uzun bir süre kalmış olurlar. Biz de yatırdığımız paranın karşılığını almış olur, üst yönetimimize güzel bir rapor sunmuş oluruz öyle değil mi? Evet yapılan her şey trafik (ziyaretçi ve içerik görüntüleme sayısı vb.) ve kalma süresiyle ölçülüyor.
3.   Kişilerin, yapmalarını istediğiniz şeyi yapmaları için zorlayıcı bir neden var mı? Yeterince davetkâr mı? Örneğin haber bülteninize üye olmalarını istiyorsanız, onlara bir neden sunuyor musunuz? Size her ay zaman kazandıracak ipuçları göndereceğiz” veya “çalışanlarınızı etkili yönetebilmeniz için öneriler almak için” gibi ifadeler kullanıyor musunuz? Ana fikri anladınız sanıyorum, kelimelerle aranız iyi değilse bir metin yazarından yardım alın (veya bana sorun :)). Sadece kelimeler değil, bu düğmelerin de iyi tasarlanması gerekiyor tabii.
2. Hiç kimse Portalinizin orada olduğundan haberdar değil
O zaman sizin bile portalinize bakmayı unutmanıza şaşırmamak gerek. İnsanların portalinizi bulamamasının pek çok nedeni var. Başlıca unsurları sıralarsak:
Portaliniz web sitesi (iletişim) amaçlıysa arama motorları için optimize edilmemiş olabilir. Kurum içindeyse içerikleri akıllı arama algoritmalarıyla donatılmamış olabilir. Arama çağındayız, her şeye kolayca arama ile erişmek isteriz. Eğer kurumunuzla  ilgili belirli anahtar kelime ve cümlelerle arama yapıldığında arama motorlarından bulunabilmek istiyorsanız, bu anahtar kelime ve cümlelerin Portalinizin sayfalarında bulunduğundan ve farklı sayfaların sizinle ilgili anahtar kelime veya cümlelere ilişkin net bir amaca sahip olduğundan emin olmalısınız. Arama Motoru Optimizasyonunu kavramak için www.hizliegitim.com da bununla ilgili bir e-eğitim var.
Sosyal medyada içerik pazarlaması yapmanın yararlarını kullanmıyor olabilirsiniz. Bu konu Arama Motoru Optimizasyonu ve pazarlamadan farklı bir konu görünse de aslında birbirini tamamlayıcıdır. Twitter, LinedIn ve Facebook gibi sosyal ağları kullanmak size “sıcak trafik”, yani, daha önce sizin hakkınızda bir şeyler duymuş, sizi takip etmiş, blog’unuzu okumuş, sizinle bir şekilde etkileşimde bulunmuş ve tüm bunların ardından meraklı gözlerle Portalinize bakan kişilerin ziyaretini sağlayabilir. Belki hoşlarına gittiniz ve sizi daha iyi tanımak için Portalinizi ziyaret ettiler. Belki de gerçekten hizmetlerinizle ilgileniyorlar. Sebebi bunlardan hangisi olursa olsun, hepsi oldukça heyecan verici. Bu yüzden Portalinizde sizi utandıran hiç bir şey olmadığından ve tüm bilgilerin güncel ve doğru olduğundan emin olun! Çünkü insanlar gerçekten bunlara bakıyorlar.
3. Portaliniz başka birinin sitesi gibi görünüyor
Eğer Portaliniz yeterince size özel değilse, bu durum sorun yaratır. Portaliniz şablon bir site gibi görünüyorsa veya sektörünüzdeki diğer web sitelerine çok bariz bir şekilde benziyorsa kendinizi farklılaştıramazsınız.
Durum gerçekten de böyle mi diye bir bakın. Cesur olun ve iyice bir göz atın. Yeterince benzersiz ve özel görünüyor mu? Bariz benzerlikler neler? Onu farklılaştırmak için ne yapabilirsiniz?
Bana ihtiyacınız olursa da buradayım :). (Minik bir reklam :))
4. Portaliniz “kişiliksiz”
Bu durum çok sık rastlanan bir sorundur. Portalinize “kişilik” katarak onu daha benzersiz, özel ve daha az “şablonumsu” yapmak mümkün. Mevcut sitenizde değişiklikler yapmak, siteye kişilik katmak için iyi bir danışman, tasarımcı ve geliştiriciden destek almanız gerekir. Veya tüm bunları bünyesinde bulunduran bir şirketten (Infinity Teknoloji fena değildir :)).
Portalinize nasıl kişilik katarsınız?
1.   Ekip sayfasına bakın. Bu sayfa var mı? Ekibiniz tanıtılıyor mu? Ekip görüntülerini iyileştirebilir misiniz? Ekip fotoğrafları birbirleriyle tutarlı olmalıdır. Bu tutarlılık sağlanmış mı, yoksa her şey karmakarışık mı? Sektöre göre değişmekle birlikte, insanların çoğu kimlerle iş yaptıklarını görmek ister.
2.   Portaliniz sayesinde kazandığınız başarılarla ilgili öyküler var mı? İnsanlar öykü okumaya bayılırlar. Bu sayede onlara da yardımcı olabileceğinizi anlamaları kolaylaşır. Örnek hikayeler konusunda size hızla yardımcı olabiliriz.
3.   Müşteri/kullanıcı görüşlerine yer vermekten çekinmeyin. Bu görüşler kişilerin şirketinizle olan olumlu deneyimlerini yansıtır. Müşteri/kullanıcı görüşlerine ana sayfanızda, Portalinizin çeşitli sayfalarının kenar çubuklarında mutlaka yer vermelisiniz.
4.   Kendi blog yazılarınızı yazın. Portal sahibi olarak yaptıklarınız hakkında öyküler anlatın bilgilendirin. Tavsiyelerde bulunun, ipuçları verin. Sık sorulan soruları yanıtlayın. Önerilerde bulunun. Ekibinizle ilgili öyküler anlatın. İyi yazılmış ve etkili bir blog, Portalinize bolca kişilik katacaktır. (Ben yapıyorum, hatta yalnızca portallere değil şirketimize de kişilik katıyor.)
5.   Sosyal medyada kendiniz olun. Sosyal medya kanallarınızı gözden geçirin ve onları nasıl daha kişisel bir hale getirebileceğinizi belirleyin.
5. Portalinizin aşırı karmaşık, hani her şey basit olacaktı?
Evet, Portaliniz karmaşık, ama belki de değildir! Web siteleri çok çeşitli şekillerde oluşturulurlar ve bazen kodların teknik ve karmaşık olması web sitesinin güncellenmesini güçleştirebilir. Her site farklıdır, her birinin karmaşıklık düzeyi de farklılık gösterir. Portalinizin karmaşık mı basit mi olduğunu nasıl anlarsınız?
Genellikle web sitelerinin kullanımı kolaydır, ama aşırı mühendisliğe maruz kalmışlarsa durum gerçekte böyle olmaz. Portalinize göz atabilmemiz için şu bilgilere ihtiyacımız duyarız:
1.   FTP bilgileri (kullanıcı adı, şifre ve IP adresi). Bu bilgileri Portalinizi yapan veya barındıran kişilerden alabilirsiniz.
2.   Portalinizi barındırdığınız yerdeki yönetim paneli bilgileri.
3.   Sizi gerçekten rahatsız eden unsurlara ait bir liste (bu değişiklikleri yapmanın ne derece karmaşık olacağını görebilmemiz için)
Bu bilgiler bize geldiğinde, işin ne kadar süreceğini daha net bir şekilde anlar ve ona göre teklif verebiliriz. Ayrıca bu bilgilere sürekli ihtiyacınız var, mutlaka edinin ve elinizin altında bulundurun!
6. Gözleriniz devamlı etrafta ve başka portallere bakıyorsunuz
Portaliniz kurumunuzla ilgili olduğundan, onun size ve ihtiyaçlarınıza özel olduğundan emin olmalısınız. Başka sitelere bakmak evet iyidir, ama farkında olmadan başka bir siteyi bire bir kopya etmeye yönelebilirsiniz. Veya sitenizin özünü sıkça değiştirerek sürekli olarak “sil baştan” durumuna getirebilirsiniz, e biz de mahvoluruz :). Eğer Portalinize baktığınızda içinize sinmiyorsa, belki de ikinci bir görüş almanızda yarar var.
Bunun için iki ipucu:
1.   Minik bir odak grubu oluşturun. “Hedef kitleniz” kategorisine giren bir kaç kişiden oluşan bir liste yapın. İdeal olarak, listede yer alacak kişiler tanıdığınız kişiler olsun. Bu kişilerden görüş alacağınız için listeyi 4 ya da 5 kişiyle sınırlayın. Onlara ve 3-5 başka kişiye daha sitenizi gönderin ve rekabetçi bir bakış açısıyla ne düşündüklerini sorun.

  • Bu sitelerden hangisi bizim sitemizden daha iyi?
  • Siteye hangi unsurları dahil etmeliyiz?
  • Sitemiz kurumumuzu mümkün olan en iyi şekilde temsil ediyor mu?

Bu çalışma, odaklı bir pazar araştırması olduğu için son derece faydalıdır ve kısa bir sürede yapılır.
2.   Bizimle konuşun. Bir toplantı yaparak Portalinizi sürekli bakıp durduğunuz o diğer sitelerle karşılaştırmalı olarak ele alabilir, size yardım edebiliriz.
7. Portaliniz sizde saplantı haline gelmeye başladı
Bu sağlıklı bir durum değildir. Bazen “tamamlanmış olan mükemmelden daha iyidir” gerçeğini görmeniz gerekir. Bir “mükemmeliyetçi” ve “kontrol manyağı” olmaktan hiç gocunmam, bu yüzden bu cümleyi yazmak benim için biraz zor oldu paylaşayım dedim :).
Ama bakıyorum, bazen müşteriler sürekli olarak ufak ve önemsiz işlerle uğraşıp duruyor ve zaman da böyle geçip gidiyor, biz de ek para istiyoruz sonra da kavga çıkıyor :).
Eğer saplantınız sizi kontrol altına almaya başladıysa, kendinize şu soruları sorun:

  • Şu an üzerinde çalışmakta olduğunuz sürüm yayındakinden çok daha mı iyi? Yanıtınız evet ise devam edin.
  • Şu anda bir kaç küçük değişiklik yapsanız iyileşmiş olur mu?
  • Bunun bir orta noktası var mı?

Size yardımcı olmaktan ve portalinize taze bir gözle bakmaktan her zaman mutluluk duyarım. Hatta size hemen şimdi bir teklifim olacak; Benimle birlikte bir saat!
Buraya kadar yeterince ipucu verdim. 1 saatlik ücretsiz bir danışmanlık görüşmesi için benimle bir araya gelmek isterseniz, hemen bir randevu ayarlayalım. İnanın çok eğlenceli geçecek garanti ediyorum :).

Konu bölümüne “Web siteme aşık değilim ama olmak istiyorum” yazan bir e-postayı bana gönderin, sonra da ilişki danışmanlığı (portalinizle aranızda tabii ki :)) için yüz yüze görüşelim.

Teklifime sıcak bakıyorsanız e posta adresim: ilkay.ozturk@infinityteknoloji.com
Bu yazı veya blog da gözünüze çarpan yazım hatalar veya anlamadığınız yerler varsa lütfen yine bana bir e posta gönderin. Böylece gerekli iyileştirmeleri hızla yapabilirim.

Hadi gelin ruhunuza seslenen, size mutluluk ve keyif veren, gurur duyacağınız ve tutkuyla bağlanabileceğiniz kurumsal portalinizi birlikte oluşturalım.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin