Yazının Kategorisi

9 Adımda Sorunları Etkili Çözün

Problemler ister iç, ister dış kaynaklı olsun, doğru şekilde baş edemezseniz iş yaşamınız kabusa dönebilir. Bazı dönemlerde sorunlar üst üste gelir, bazen de ağır bir sorun üzerimize kara bulut gibi çöker. Bu yüzden aşağıda listelediğim temel yönetim becerilerinde geçen sorun çözme ile ilgili özet ipuçlarını gözden geçirin, hatta panonuza yerleştirin. Daha kapsamlı bir içerik için www.hizliegitim.com da problem çözme teknikleriyle ilgili bir e eğitim var, ona bakabilirsiniz.

  1. Çalışanlarınızı savunun. Eğer müşterileriniz veya diğer birim yöneticileri çalışanlarınızı bastırmak için güç kullanıyorlarsa, çalışanlarınızı nazikçe savunun.
  2. Sorun neyse düzeltin. Suçlu aramakla zaman kaybetmeyin. Olası yansımaları ile ilgilenmeden önce sorunu düzeltmek ile uğraşın.
  3. Duygularınızı yönetin ve kontrol altında tutun. Öfkenizin veya hüsranınızın problem çözmenizi etkilemesine izin vermeyin. Bir olayda duygusal olarak ters bir halde iseniz, tartışmadan önce sakinleşin veya bir aracı bulun.
  4. Ne zaman devreye girilmesi gerektiğini öğrenin. Bazı sorunları kendi hallerine bırakırsanız kendi kendilerine düzelebilirler, ancak devreye girip kontrolü ele almanızın gerekeceği zamanların da olduğunu unutmayın.
  5. Suçu üstlenin. Eğer bir hata yaptıysanız, bunu kabul edin. Bu durum sorumluluğu üstlenmekten kaçınmak yerine size sorunu düzeltmek için daha fazla zaman kazandıracaktır.
  6. Önce durumu iyi kavrayın. Bir durum hakkında yargıya varmadan önce, olayın tamamını öğrendiğinizden emin olun. Çalışanlarınızı dinleyin ve tüm verileri elde ettiğinizden emin olmadan önce hiç kimsenin dürüstlüğünü sorgulamayın.
  7. Krizin üstesinden gelin. Kendinizi sorundan ayırmayı öğrenin ve münakaşaya girmeyin. Böylece daha net düşünebilecek ve sorunu nasıl düzeltebileceğinizle ilgili daha iyi karar verebileceksiniz.
  8. Sorunları görmezden gelmeyin. Küçük bir sorun kartopu gibi büyüyüp tamir edilmesi çok daha zor bir hale gelebilir.
  9. Sorunları kişiselleştirmemeye çalışın. Çalışanlarınızın, sorunun kendileri ile ilgili değil, aldıkları aksiyonları ile ilgili olduğunu bilmelerini sağlayın. Kişiselleştirmeyin.

Sevgilerimle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin