Yazının Kategorisi

Jim Lawless; Başarmanın 10 Kuralı, İçinizdeki Kaplanı Evcilleştirin

Taming Tigersİşler yoğun, sezonumuz açıldı, projelere ve müşterilere zar zor yetişiyoruz derken sevgili Blog’um bu kısacık arada öksüz kaldı, ama ziyaretçileri azalmadı. Google onu daha çok sevdi, kelimeleri içerikleri kaydetti ve giderek daha çok kişiye göstermeye başladı, ben de pek mutlu oldum. Arayı daha fazla açmadan ve artık kış sezonu açılmışken yazmaya başlayayım dedim. Benim için kış demek bol çalışma, gelişme ve sıçrama demek, değişim demek, para kazanmak demek.
En önemli değişim ve gelişim kaynaklarımdan birisi de kongreler.

Peryön İK kongresinde ilham verici konuşmacılardan birisiyle tanıştım; Jim Lawless. İş değişimi ile kişisel gelişim konusunda özel bir yöntem geliştirmiş, bunu kanıtlamak için de kendi yaşamını tehlikeye atmış. 2010 yılında zihinsel dayanıklılığı kanıtlamak için “Britanya’nın En Derin Serbest Dalgıç”ı olmuş, tek bir nefesle 100 metrelik bariyerden daha derine dalan ilk Britanyalı olmuş.

İlk olarak 2003 yılında kendisini dinleyen bir izleyicinin meydan okumasına karşılık 12 ayda jokey olmuş ve belirlediği On Kural’ı kanıtlamış. Üstelik işin başında 20 kg fazlası varken ve ata da binemezken. Bu kurallarla her şeyi başarabildiğime göre, boşa atıp tutmuyorum demiş ve başlamış bildiklerini aktarmaya, anlatmaya, bence keşiş olmuş, darısı başıma :). Sahneye çıkıp yüzlerce kişiyi eğlenceli bir şekilde geliştirmek çok keyifli bir iş bence, bir de kitaplar yazmak, imzalamak. (Neyse şimdi bu hayali bırakalım da sırada başka hayaller var :)). Sonra da Jim Lawless “Taming Tigers” isimli bir danışmanlık şirketi kurmuş, dev şirketlere bildiklerini aktarmaya başlamış.

2008 yılında iş dünyası ile ilgili yazılarıyla tanınmasıyla, Kraliyet Sanat Cemiyeti’ne seçilmiş ve “Taming Tigers” (Kaplanları Evcilleştirmek) isimli kitabı yazmış. Kitabını Peryön İK’da imzaladı, güzel de kuyruk oldu aman ne güzeldi, neyse şimdi kıskançlığı bırakalım da size hemen kitaptaki 10 kuralı (kendi yorumlarımla) özetleyelim. Her zaman söylediğimi yineliyorum; bilgi sır değil, uygulama sırdır arkadaşlar. Bildiğinizle değil yaptıklarınızla olursunuz. Hadi bakalım, alın kalemi kağıdı, aşağıdaki 10 kuralı kendinize, yaşamınıza, işinize ve hedeflerinize uyarlayın.

1. Cesurca davranın ama hemen, zamanınız değerli
Hedefiniz her neyse bir an önce işe koyulun. Bir şeylerin netleşmesi için beklemeyin. Çünkü bu koşullar hiçbir zaman yerine gelmez. Cesurca hareket etmek bir şeyleri hemen değiştirir. Beni merak ediyorsanız, minicik bir şirketin patronu olarak ben bile her gün delicesine onlarca cesur karar alıyorum.

2. Kurallarınızı yeniden yazın
Hepimizin kafasında bir kurallar kitabı (düstur) vardır. Ve bu kurallar varsayımlarımızdan veya inançlarımızdan daha önemlidir. Çünkü bu düsturlar kültürümüzden gelir. Onlar her yerdedir. Onlar, bize her günün her anında nasıl davranmamız gerektiğini söyleyen sağduyumuzdadır. Ve onları çok nadir sorgularız. Sorguladığınızda yalnızca hayal ürünü olduklarını görebilirsiniz. Hepsini silip atın, kurallarınızı yıkın ve yeniden yazın

3. Hedefinize doğru her gün bir adım atın
Bir planınız olsun ve her gün ona doğru ilerleyin. Bir amaç sahibi olun. Bu türden insanları ilham verici buluruz değil mi? Siz de amacınızı belirleyin ve ama en önemlisi de karmaşanın arasından sıyrılmak için her gün ona yer açın. Yoksa benim gibi amacınız da olsa bir sürü gereksiz işe boğulur gidersiniz. Amacınıza her gün yer açarsanız ancak bu sayede ona ulaşabilmek için istikrarlı bir şekilde hareket edebilirsiniz. Benimki ne mi? Dijital eğitimde Türkiye’nin en değerli şirketi olmak, şimdi bu yolda çok güzel ilerliyoruz. Bir ara hedefi yanlış koymuş, en büyük olmak demiştim, sonra en büyük olduk ama dersimizi de aldık, meğer büyüklük değil değer yaratmak önemliymiş.

4. Her şey kafanızda biter
Sizin hikayenizi kim yazıyor? Kafanızın içindeki gürültülü ses sizi resmen felç edebilir. Kafanızın içindeki sesin “gerçek” olmadığını ve onu dinlemek gerekmediğini anlamak, asla yapamayacağınızı sandığınız şeyleri yapmanızı sağlar. İşte ben buna bayılıyorum, geçenlerde Hürriyette en sevdiğim caz müzisyenlerinden birisi olan John McLaughlin‘in güzel bir söyleşisi vardı, çalarken düşünmem, düşünürsem çalamam diyordu, işte budur arkadaşlar, düşünmeden yapın, bunun sırrını keşfedin. Bizim Anı Yaşa isimli hızlı sunum bunu çok güzel anlatıyor, izleyin.

5. Yardım ve destek her yerde vardır
Yardım ve destek istemekten çekinmeyin. Bu tutum bir takım çalışmasından çok daha fazlasıdır. Bu tutum açık olmakla, korunmasız olmakla, birbirine bağlı olmakla ilgilidir. İster inanın ister inanmayın, insanlar size yardım edecektir. Jim’in deyişiyle içinizdeki o kaplan yardım etmeyeceklerini söylese bile. İçinizdeki kaplanı evcilleştirin diyor Jim, kitabın adı buradan geliyor: Taming Tigers (Kaplanı Evcilleştirmek)

6. Sayılarda güvenlik yoktur
Sayılara aldanmayın. İnandığınız şeyler uğruna mücadele verin. Steve Jobs’u düşünün. Diğerlerinin sizi yargılamasına kulak asmadan yolunuza devam edin. Kendiniz için, sevdikleriniz için doğru olanı yapmak uğruna tek başına direnmeniz gerekebilir, inandığınız amaçlar son derece önemlidir.

7. Her gün korkutucu bir şey yapın
Bunda gözünüzü bağlayıp uçurumun kenarına doğru koştuğunuzda ne olacak acaba gibi bir aksiyondan söz edilmiyor. Bu durum kalp atışının hızlandığı, önemli, anlamlı ve zor şeyler yapma fırsatı bulduğumuz küçük anlarla ilgili. Rahatlık bölgesinin dışına çıkmayı denemek ve dünyanın sonunun gelmeyeceğini anlamakla ilgili. Bu tutum istediğimiz ve ihtiyacımız olan şeyi korkusuzca yapma yeteneğimizi geliştirmemizi sağlayan da bir şey.

Bir gün artık çete haline gelen, iş yapmaktan yorulduğum ama beni o günlere getiren, üzerinde büyük projeler olan bir ekiple 5 dakika içerisinde el sıkışıp ayrılmıştık. Kalbim neredeyse yerinden fırlayacaktı, nasıl yaptığımı ben bile anlamıyordum, işler, müşteriler, itibar ne olacaktı. İyi ayrılmak da gerekiyordu, işin içerisinde tazminatlar yani ek maliyetler de vardı. Ve oldu, o yıkımdan, geriye kalanların da desteğiyle öyle bir çıktık ki size anlatamam. Ama bunu her gün yapamam vallahi kalbim dayanmaz :). Bunun gibi daha neler atlattık neler.

8. Değişim için zamanınızı kontrol edin
Burada anlatılmak istenen zamanı tamamen farklı bir açıdan görmek. Sınırlı olan tek kaynak zamandır. Bu bizim için zaman tek seferlik bir şeydir. İçinizdeki kaplanın size bu zamanı nasıl kullanacağınızı söylemesine izin veremezsiniz. Sonuna kadar kullandığınız, tükettiğiniz ve asla yerine koyamayacağınız tek şey; zaman denen sermayemizdir. Klişe olacak ama onu boşa harcamayın.

9. Disiplinler oluşturun, temel konuları ustalıkla halledin
Jim, jokey olmaya başlamadan önce yalnızca 8 kuralı varmış ve son ikisini de o yıl keşfetmiş. Sizi hedefinize götürecek olan disiplinlerin ne olduğuna siz karar verirsiniz. Ancak bunların ne olduğunu anladığınızda bunları her gün, başarılı bir şekilde ve mutlaka yerine getirmelisiniz. Günde 7 saat uyurum, işe 8 de varırım, haftada 3 gün spor yaparım, güne gazete okuyarak başlarım vb. Yine bizim iç disiplin isimli sunumu öneriyorum.

10. Asla ama asla vazgeçmeyin!
Vazgeçen sonuçlarına katlanır ve bu kararla yaşamak zorunda kalır. Başladığınız işi bırakmak istediğinize emin misiniz? Huzur evine gitmeniz gerektiğinde veya ölüm anınızın yaklaştığını hissettiğinizde içinizin huzurlu olacağından emin misiniz?

Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin