Yazının Kategorisi

Bir Bilgi Girişimcisi Olarak İş Hedeflerim

Başarılı bir bilgi girişimcisi olarak hedeflerle çalışmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak yazıma başlıyorum. Bu yazıda sizlere teknik olarak hedef nasıl belirlenir, nasıl ölçülür, nasıl elle tutulur, kilometre taşları nelerdir, SMART kavramı vb. klasik ayrıntılara girmeyeceğim. Hedeflerimi iletirken, bazı hedeflerin deneyimlerimle nasıl değişime uğradığını da aktaracağım. Ama bunları geçmişte belirlememiş olsaydım, hatalarımı ve bu doğrultuda neyi değiştirmem gerektiğini de fark edemez olacaktım. Dolayısıyla ilk önerim; hedeflerinizi mutlaka yazılı hale getirin, bunların güncellemelerini de saklayın. Klişe gelebilir ama bunu gerçekten yapın. Böylece geçmişe yönelik kolayca değerlendirme yapabilir ve hedeflerinizi bu doğrultuda güncelleyebilirsiniz. 
Profesyonel Yaşamımla İlgili 2014 Hedeflerim
1. Infinity Teknoloji’yi dijital eğitimde mükemmel çözümler sunan bir şirket haline getireceğim.
Yakın geçmişteki fırtınalardan güçlenerek çıktık, şu anda yelkenlerimiz tatlı rüzgarlar ile tam dolu keyifle seyir halindeyiz. Bu hedef eskiden Türkiye’nin dijital eğitimdeki en büyük şirketi olmak şeklindeydi. 120 kişiyle en büyük de olduk, ama ne hayat kaldı, ne mutluluk, ne de işin kalitesi. Ya da ben başaramadım bilemiyorum. Şimdi hedef değişti, büyüklüğe değil, yarattığım değere, mutluluğuma ve işin kalitesine odaklıyım.
2. Girişimci olarak yetkinliklerimin “her şeyden” önemli olduğunun farkındayım, bunları sürekli geliştirmeye devam edeceğim.  
Evet, Lynda, Coursera, TedTalks, TedED ve Hızlı Eğitim (özellikle içeriklerini tasarlarken) başlıca gelişim kaynaklarım olmaya devam edecek ve bunları daha fazla kullanacağım.
3. Daha iyi bir yönetici olacağım.
Bana bağlı olan çalışanlarımın kariyer ve becerilerini geliştirmelerine yardım edeceğim. Şirketimin stratejisine anlamlı etki edecek şekilde çalışanlarım için özel gelişim programları oluşturacağım. Problem çözme ve çatışmaların yönetimi konularındaki bakış açımı genişleteceğim. Çevremdeki tüm yetenekleri yönetmeye ve yönlendirmeye odaklanacağım. Şirketimde takım ruhunu geliştireceğim.
Basketboldaki efsane koçların biyografileri inanılmaz bu arada, mutlaka okuma kapsamınıza alın. Şimdi bu da nereden çıktı derseniz; benim oğlan profesyonel basketbolcu olarak seçilince, hayatımın akışı da hafifçe değişti. Ona daha etkili bir şekilde koçluk ve rehberlik yapabilmek için ünlü koçların ve oyuncuların biyografileri kapsama alanıma girdi. Bu durum sürpriz bir şekilde profesyonel gelişimimi de etkiledi.
4. 2014 yılında daha iyi bir Yetenek ve Gelişim lideri olacağım.
Eğitim, gelişim, yetkinlik, koçluk ve performans konularına fena halde takılmış durumdayım. Bunun iki nedeni var. Birincisi danışmanlık, yazılım geliştirme ve içerik hizmetleri verdiğimiz müşterilerimize daha iyi hizmetler sunmak, ikincisi de şirketimi geliştirmek. Bu doğrultuda kurguladığım sistemleri de müşterilerim için daha mükemmel bir hale getirmeye devam edeceğim.
5. Herhangi bir alanda zarar ediyorsam hemen döneceğim.
Artık zarar etmek yok, çünkü bu durum nakit akışını, o da liderin ve dolayısıyla da tüm şirketin ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Dürüstçe paylaşmak gerekirse bu durumda kaygılar ön plana çıkıyor ve yaratıcılık azalıyor. Geçmişte anlayış göremediğimiz için zarar ettiğimiz işlerden çıktık, bu doğrultuda verdiğimiz rahatsızlık için ilgili müşterilerimden tekrar özür diliyorum.
Yalnızca 5 hedef, aslında bu bile çok fazla biliyor musunuz? Her birisinin altında ne kadar çok yapılacak iş olduğunun farkında mısınız? İşte bu yüzden her yıl gerçekten yapabileceğiniz 3 hedef bile bence yeterli. Aklınıza geleni yazıp da başarılamayınca bu durum sizi demotive eder. Hedef belirlemeyi bırakırsınız. Seneye size hedeflerimle ilgili durumumu da yazacağım.
Hadi bakalım, ertelemeyi, hedefleri kafada tutmayı bırakın, açın bilgisayarı kendi iş hedeflerinizi belirleyin. Sonra yöneticiyseniz bunları çalışanlarınıza yayın. Onların da sizin hedefleriniz doğrultusunda alt hedefler belirlemesini sağlayın. Gelişmesi gereken konuları becerileri belirleyin, gelişimlerini planlayın.
İşte buna performans yönetimi deniyor. Çok basitçe; hedefleri belirle, aşağıya yay, yetkinlik ve becerileri gözden geçir, eksiklikler için eğitim ve gelişim planlaması yap, bunları yaparken de koçluğu kullan. Sürekli ölç, raporla ve geliştir. İşte bu kadar basit, inanın dev şirketlerdeki akış da böyle, hiç bir farkı yok. Tek bir kişiyle dev bir şirketin performansının yönetimi arasında hiç bir fark yok.
Şimdi bu kavrama bir de sosyal performans eklendi. Hedef, beceri, yetkinlik, gelişim her şey süper de bunları yaparken çevreyle iletişim nasıl?
İşte yeni kurguladığım performans yönetim sisteminde tüm bunlar son derece yalın bir şekilde yer alıyor, yakında tanıtım turlarımız yine başlıyor. İlgilenenlere duyurulur.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin