Yazının Kategorisi

E-Learning'i Yalın Uygulamalarla Kolaylaştırın; İşte CloudLMS…
Herkese merhaba, iş yoğunluğundan sevgili blogumuza tekrar zaman ayırabiliyor olmak çok güzel. Bugün sizlere geliştirilmesi tamamlanan ve yaklaşık 20 müşterimizde kullanıma açtığımız CloudLMS çözümümüzden söz edeceğim. Öncelikle sitenin en başında bulunan tanıtım videosunu izlemenizi öneriyorum. Veya burayı tıklayın

Evet, nereden çıktı bu çözüm dersek aslında neşeli videomuzda her şey anlatılıyor. Bu güne kadar 200’den fazla portal kurmuş, kodları veri tabanlarını oraya buraya saçmış delifişek bir internet şirketinin patronu olarak daha derli toplu, verimli ve iyi hizmet verebilme amacıyla oluşturulmuş bir sistemi oluşturmaktan gurur duyduğumu söyleyebilirim. 
Sonuçta artık ne oluyor biliyor musunuz? Müşterilerimizden harika fikirler geliyor, hemen geliştiriyoruz ve herkes bundan yararlanabiliyor. Platform çok dilli, çok şirketli. Bir holding geliyor, benim onlarca şirketim var diyor, ama bazı çalışanlar yabancı uyruklu, tamam diyoruz çok dilli açıyoruz. Holding şirketlerini yönetiyor, şirketler özgür kalıyor onlar da kendilerini yönetiyor. Sonra şirketlerden birisi benim bayilerim de var, bunlar holdingden bağımsız, kurguluyoruz, açıyoruz. Bir perakende zinciri geliyor, ben Bulgaristan’a da mağaza açtım orada 60 çalışan var, her şey Bulgarca olsun diyor, hemen açıyoruz.
Yine bir müşterimiz geliyor, standart modülü değiştirmek istiyor, ona özel geliştirip diğerlerinden bağımsız kullanıma açıyoruz. Holdingin şirketlerinden birisi çıkıyor, ben holdingakademi.com dan girmem şirketakademi.com diye ayrı bir giriş istiyor, hemen açıyoruz.
Yine bir müşterimiz ben satın alırım, kendi sunucularımda tutarım, ama aynı güncellikte kalmak isterim diyor, ona da tamam diyoruz. Çünkü akıllı sistem güncelleme yönetimini de başardık. Bir diğeri de geliyor, (çok gelen oldu biliyorum ama ne yapayım, çok heyecanlıyım :)) diyor ki benim giriş sayfam farklı bir tasarım olsun, olur diyoruz, yapıyoruz, yerleştiriyoruz.
Şimdiden yüz binlerce kişi sistemi kullanıyor, tüm ekibin üzerinde sürekli eli olduğu için de hatasız, öyle alıp başını gitmesine, müşteride eskimesine izin verilmeyen bir sistem oldu CloudLMS. Sürekli canlı ve gelişiyor! Her yerden fikirler ve kullanım kolaylığı önerileri yağıyor, biz de heyecanla geliştiriyoruz. Peki işler ne oluyor, karlılık artıyor, patron memnun (yani ben), müşteri memnun, dolayısıyla fiyatlar düşüyor.
En önemlisi de artık gerçekten bu gelişlere bayılıyorum, eskiden korkardım, ek isteklere kapsam dışına çıkmalara para isteyeceğiz, müşterilerimiz de çok istediniz diyecekler, bizi pahalı düşünecekler diye. Ama artık öyle olmuyor.
Gelişlere dönersek; sevgili müşterilerimiz her şeyi tabletlerden cep telefonlarından da açalım istiyorlar. Hemen kurum kimliğini tasarlayıp AppStore’a GooglePlay’e gönderiyoruz. Kullanıcılar indiriyor, ister cepten ister web den e-eğitimleri, videoları izliyor, dokümanları okuyor.
Üstelik Türkiye de ilk ve tek olan bir iş yaptık; e-eğitimlerde web de kaldığınız yerden tablette devam edebiliyorsunuz. Veya tablette başlayıp web de tamamlıyorsunuz. Nasıl keyifli anlatamam. Bir de katalog eğitimlerini hemen açıp yayınlayabiliyoruz. Üstelik dersler arası soruları da tabletlere taşıdık. Şimdi e-eğitim içinden de canlı sınav yapmayı başarmak üzereyiz. Ama tabletten arkadaşlar, webden değil! Webden zaten 5 yıl önce başarmıştık.
Şimdi zaman ve kaynak bulup yeni e-eğitimler de yapabilmeye başladık. Rakibi bu yıl katalog konusunda geçeceğiz diye umuyorum :). Söz rakiplerden açılmışken, lütfen artık bizi karalamayın arkadaşlar. İnanın işimizi güzel yapmaktan başka bir niyetimiz yok, biz kimseyi karalamayız. Ara sıra iner çıkar, yenilikler dener, düşer kalkarız, ama halen mutlu küçük enfes bir aileyiz. Kar edemediğimiz müşterilerden ayrılırız, ama inanın bu boşanma süreci neredeyse bir yıl sürer. Önce ağlarız, kendimizi ifade ederiz, çaba gösteririz, anlayış göremeyince de çok üzülür evi terk ederiz, sonra asla üzerinde konuşmayız (keşke onlar da konuşmasa). Ayrıldığımız müşteriler sonra geri gelir, geçmişi unuturuz, onları tekrar bizimle görmekten çok mutlu oluruz.
Bu arada itiraf ediyorum, geçmişte standart çözümler sunan, sistemlerinde esnemeyen rakiplerimi kıskanıyorum, yıllarca eleştirdim. Neden çözümleri müşteriye özelleştirmiyorlar diye. Ama haklılarmış, çok güzelmiş, karlıymış böyle çalışmak. Ama ben hem özelleştiririm hem standardı korurum diye yola çıktım, her şeyi dinamik tasarladım, ikisini de başaracağım dedim ve harika ekibimle bunu başardım. Ekibime ben hayal ederim siz de yapar mısınız derdim, artık siz hayal edin gerisini unutun diyen ve bunu yapan bir ekibim var. Müşterilerimizin 6 aydır hiç bir isteğini geri çevirmedik, üstelik halen tek bir sistem üzerindeyiz ve gerçekten de çok mutluyuz.
Daha ne diyeyim, gelin kullanın, zaten ekonomiktik, şimdi fiyatlar daha da iniyor, çünkü maliyetler düştü, yönetmek kolaylaştı. Şimdi sistemin tanıtımıyla ilgili web sitesini heyecanla yapıyoruz. Haftaya onu da açacağız. 4 yeni modül daha geliyor, onları yayına hazırlıyoruz. Performansta tutmayan hedefler, az gelişmiş yetkinlikler artık eğitimlerle bütünleşik olacak. Öyle yapmış olmak için, yönetime raporlamak amacıyla eğitim planlamak, atamak yok, her şey performansla hedefle ilişkilendirilmeli, olması gereken bu. Sosyal  öğrenme, oyun kurguları, sınıf eğitimleri ve e-öğrenmeler bütünleşik olmalı.
Bu arada oradan buradan toplama özelliklerle sayfalar dolusu sistem şartnameleri yazan sevgili kurumlara da bir mesajım var. Kullanılamayacak yüzlerce özelliği içeren şartnamelerle sistemleri satın almak ve kurmak marifet değil, gerçekten kullanışlı yalın bir sistemi kolay yönetebilir bir şekilde hayata geçirmek önemli. Sonra o sistemleri kullanamıyorsunuz, ortalık dev yazılım projeleri çöplüğüne dönüştü. Tüm Dünya yalınlaşıyor, gelin siz de işlerinizi, sistemlerinizi, şartnamelerinizi yalınlaştırın.
Hadi gelin, zamandan tasarruf sağlayan ekonomik yalın çözümümüz, yeni çocuğumuz;

CloudLMS ‘imizle

hemen tanışın.
Çok sevgilerimle.
Özür diliyorum biraz samimiyetin dozunu kaçırmış olabilirim, ama çok heyecanlıyım, lütfen mazur görün.
Tekrar sevgilerimle.
İlkay Öztürk

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin