Yazının Kategorisi

Herkes Kod Yazmayı Öğrenmeli!
Geçtiğimiz aylarda Amerika’da bilgisayar bilimleri eğitim haftası yapıldı. Hiç ummadığınız pek çok ünlü isim, sosyal medya üzerinden gençleri kod öğrenmeye davet ettiler ve başarılarında geçmişte öğrendikleri kod yazmanın önemini vurguladılar.

Bence bunların en vurucusu Amerikan Başkanı Barrack Obama’nın yayınladığı video oldu, ülkedeki gençleri yazılım öğrenmeye teşvik edici mesajlar içeren bir konuşma yaptı. Sözlerinden en dikkat çekici bölümleri paylaşıyorum; “Yeni bir oyun satın almayın, bir tane yapın. Son çıkan mobil uygulamaları sadece indirmeyin, tasarlanmasına yardım edin. Telefonunuzla sadece oynamayın onu programlayın”.

Gelecekte ülkeler açısından yazılımın ve yazılım üretmenin ne kadar önemli olduğunu artık anlamamız gerekiyor. Gençleri şimdiden teknolojiye, yazılıma yönlendirmenin ileride ülkelerden çıkacak yenilikçi projelere ön ayak olduğunu ve ülkenin kalkınması ile birlikte teknoloji ihraç etmesindeki temel yapı taşı olduğunu söyleyebiliriz. Herkes Hindistan ve Amerika gibi olamaz, ama ülkemizin de bu düzeylere gelebildiğini hayal edin, ne kadar harika olurdu.

Bu yüzden hemen gelin, çocuklarınızla oturun kod yazmayı öğrenmeye başlayın. Bu konuda ilgili sitelerden birisine girin hemen üye olun, her yaş grubundan kişiye kolayca yazılım geliştirmeyi sevdirmeyi ve öğretmeyi amaçlıyorlar. Benim favorim olan Codeacademy tarafından hazırlanan mobil uygulama gençlere yazılım dillerindeki kodların nasıl olduğunu ve temel fonksiyonların mantığını onlara basitçe anlatmayı çok iyi başarıyor.

Evet sevgili okurlarım, kod yazmayı bilmek altın bilezik gibidir. Size yalnızca yazılım geliştirmeyi öğretmez, düşünme sistemini de öğretir. Kod yazmak mükemmel bir zihin egzersizidir. Gerçekten mutlu eder, profesyonel olmanız gerekmiyor, basit uygulamalar geliştirebilirsiniz, ne kadar keyifli olduğuna inanamayacaksınız. Dijital çağda hızla ilerlerken herkesin veri tabanı nedir, verilere nereye nasıl yazılır, nerede dururlar, algoritma nedir, akış diyagramları, sistem modelleri nasıl olur gibi kavramları bence bilmesi gerekiyor.

Ülkemizde de başarılı uygulamalar var. Microsoft tarafından desteklenen Açık akademi bence en başarılı olanı. Yıllardan beri bu türden sosyal sorumluluk projeleri yaparız, ama sonra sponsor firmalar arkasında durmazdı ve projeler sönerdi. Ama açık akademi için MS’i tebrik ediyorum, gerçekten yaşıyor ve yaşatılıyor.

Ama benim tüm bilgilerim Lynda üzerinden geliyor, bunu pek çok yazımda dile getirmiştim, biz de aynı işi yapıyoruz ama henüz Lynda gibisi yok. Bu yüzden İngilizceniz zayıfsa hemen ilerletin ve azıcık aylık bir ödemeye kıyın, Lynda üzerinden dünyaları öğrenin derim.

Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin