Yazının Kategorisi

Değişen Dünya’da Sizi Öne Çıkaracak 10 Yetkinlik

talentİş yaşamı çok dinamik, her şey hızla değişiyor. İş bulmak ve bulduğunuz işte tutunmak bile giderek zorlaşıyor. Çok klişe olacak ama ayakta kalmak için değişime ayak uydurmak zorundayız. Çünkü rekabet bunu gerektiriyor. Bu doğrultuda başarılı olmak ciddi bir çaba, dikkatli ve titiz bir çalışma gerektiriyor. Bunu yapabilmenin en önemli unsurlarından birisi de ekibiniz, yani en değerli kaynağınız. Şu sıralarda yetkinliklerle ilgili derin araştırmalara girmişken, ekibimdeki kişilerde bulunması gereken yetkinlikleri de bu yazıda derleyip vurgulamak istedim.

Örneğin benim, ekibimdeki kişilerle ilgili hayalim; takım olabilen, şirketine bağlı, güvenilir, adanmış, anlam duygusuyla dolu motivasyonu yüksek birer kişi olmaları. Bu özelliklere bir de çözüm odaklılık, analitik düşünebilme ve yaratıcılık unsurları da eklenirse, artık daha ne istenir ki :). Ama ne yazık ki yetmiyor, aşağıda son zamanlarda popüler olan gerekli diğer yetkinlikleri de sıralıyorum.

Sorgulayıcı olmak; bu yetkinlik de bence çok önemli; örneğin ben hallet demeye bayılırım, ama sevgili ekip üyem mutlaka verilen işin nedenini bilmeli, anlamadığını sormalı, gerçekten anlamalı ve bunu da öyle bir içselleştirmeli ki bir sonraki işte artık bana yönetim rahatlığı sunmalı. Yani sonrasında leb demeden leblebiyi anlamalı, bu da ancak etkili bir sorgulama yetkinliğiyle elde edilebilir.

Çözüm odaklılık; sevgili ekip üyem sorunları sıralayıp gelmek yerine çözüm önerisiyle birlikte gelmeli. Bu sayede kafamda bin bir tilki dolaşırken bir yenisinin da eklenmesi yerine, tilkiyi hangi mağaraya yerleştiririz durumunu konuşmaya da hemen başlarız. Bu durum bana daha az stres yüklerken yükü de birlikte paylaşmış oluruz.

Karar verme; istekli olmak ile kararlı olmak arasındaki farkı sıkça vurgularım. Çünkü ikisi çok karışır. İnsanlar istedikleri bir şey için karar verdiklerini sanırlar. Oysa kararlı olmak o istek için kişiyi eyleme geçirir. İstekli olmak pasiftir, karar verdiğinizde aktif olursunuz. Örneğin ev almayı istemek ile onu almaya karar vermek arasında dağlar kadar fark vardır. Karar verdiniz mi o evi almak için yıllarca sürecek sıkı bir finansal disipline girer, 10 yıl sonra da hedefe ulaşır evinizi alabilirsiniz. Ama yalnızca istekli olursanız, piyango hayalleriyle zamanınız boşa geçip gidebilir (piyango da çıkabilir tabii :), ama ya çıkmazsa). Bu nedenle çalışanların inisiyatif kullanarak kendi kararlarını verebilmeleri bence çok önemli bir özellik. Yöneticiyle hedefler belirlenir, bu doğrultuda ekip üyem inisiyatif kullanarak kendi kararlarını daha kolay verir. Böylece yöneticiye çok daha az karar problemi gelir. Sevgili ekip üyelerim, hata yapmaktan korkmayın, verin kararları alın aksiyonları.

Etkin dinleyebilmek; aslında buna dikkatli dinlemek de diyebiliriz. Karşısındaki kişinin söylediklerini dikkatli dinlemek, gelen e-postaları hemen okumak yerine dikkatli okumak ve titiz bir şekilde yanıtlamak, hızlı olmak çabasıyla amatörce hatalar yapmayı da önler. Etkin dinlemek bence nedir derseniz. Karşınızdakini dinlerken yalnızca dinlemektir. Onu dinlerken e postalara bakmak, başka şeyler düşünmek etkin dinleme becerinizi engeller. Sakın bunu yapmayın. Bu arada bazen bunu ben de yapıyorum ama hemen toparlıyorum :).

Dijital okur yazarlık; eskiden bilgisayar bilgisi diye geçen bu kavram bence dijital okur yazarlığa doğru dönüştü. İşletim sistemi bilmek, Word’de yazı yazabilmek değil artık önemli olan. İnternette aradığını etkili bir şekilde bulabilmek, gerekli araçlara erişmek, bunları etkili kullanmak, araçlarla ilgili bilgili olmak çok daha önemli bir hale geldi. Hatta en önemlisi de Google’da bilgiye etkili erişmek. Notları ve bilgileri etkili yönetmek vb. beceriler bu alana giriyor.

Para yönetimi ve finansal matematik; bence basit anlamda paramızı yönetmek ve temel finansal matematik çok önemli yetkinliklerden birisi. Bunu neden vurguluyorum, çünkü parasını yönetemeyen hayatını da yönetemez. Para bence bir tür enerjidir. Bu enerji sağlıklı akmadığında toplumla olan iletişimimiz de bozulur. Kişinin hayatı kararır, borç batağı içinde mutsuz olan çalışan, depresyona eğilimli, hassas, kafası meşgul ve verimsiz bir hale gelebilir.

Analitik düşünme; Bu beceri eskiden daha çok yazılım geliştirenlerle ilgiliydi. Ama artık günümüzde hepimizin analitik düşünme becerilerimizi neredeyse yazılımcılar kadar geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü bir işin yürütülmesi için tüm süreci ve yaptığınız işlerin sonuçları nasıl etkilediğini görebilmeniz önemli. Büyük resmi görmek ancak analitik düşünme becerisiyle gelişir. Akıllı cep telefonlarının bizi aptallaştırdığı özellikle de bu yeteneğimizi öldürdüğü günümüz toplumunda aman dikkat, bu becerinizi sakın kaybetmeyin.

Etkili gözlem yapabilme; becerisi bence kişinin kendi iş performansını değerlendirmesi için en önemli unsurlardan birisi. Gözlem becerinizi sürekli geliştirin, bu konuda en güzel örnek; Jason Bourne’un kafeye girdiğinde anlamadığı bir şekilde olan biteni inanılmaz bir şekilde analiz ettiği o film sahnesidir.

Kod yazma; herkesin kod yazmayı neden öğrenmesiyle ilgili bir yazıyı daha önce yazmıştım, tekrar okuyabilirsiniz.

Satış ve pazarlama; bu becerinin yalnızca satış elemanlarında olması gerekmiyor. Doğduğumuz andan itibaren kendimizi pazarlamaya başlıyoruz. Kişisel imaj, iletişim, arkadaş ve eş bulma, iş bulma, işe girdiğimizde kendimizi sevdirme, işimizde yükselme, projelerimizi fikirlerimizi kabul ettirme, kendimizi düzgün ifade etme vb. unsurlarla farkındaysanız bunların hepsi kişisel satış ve pazarlamayla ilgili. Bunu mutlaka geliştirmelisiniz, bizim şirkette hep söylerim, ama şimdi gerçek oldu gibi, herkes satıcıdır :).

Özetle buraya kadar sıraladığım becerileri, diğer bir deyişle yetkinlikleri kendinizde geliştirmelisiniz. Şirketler olarak piyasada nasıl rakiplerimiz artıyor ve sürekli daha iyi olmamız gerekiyorsa, çalışanların da sürekli yeni yetişen kişilere karşı daha iyi olması gerekiyor. Bunun ne yazık ki başka yolu yok. Durma şansımız da yok, aksi halde 40 yaşını geçince iş bulmak ne kadar zormuş diye suçu şirketlere atan ve söylenen, kurban rolünü giymiş bir kişi haline gelirsiniz. Siz en iyisi http://www.hizliegitim.com a üye olun, eğitim ve gelişimi hiç bir zaman bırakmayın.

Arayan değil her zaman aranan olmanız dileğiyle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin