Yazının Kategorisi

Herkes Lider Olabilir mi?

Liderliğin yalnızca iş dünyasında geçerli olan yüce bir kavram olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yanıldınız, ailenizde varsa çocuklarınıza, evliliğinizde eşinize, ilişkinizde sevgilinize, hem özel hem de iş hayatında yakın arkadaşlarınıza liderlik yapmanız gereken durumlar her zaman ortaya çıkabilir. Liderlik, bir baskı aracı değildir, işlerin veya ilişkilerin çok daha iyi ilerleyebilmesi için her kişide bulunması gereken (ve bence kazanılabilen) bir kişilik özelliğidir. Bu yüzden herkes lider olabilir, liderlik asla ulaşılmaz yüce bir kavram değildir.
Peki herkes nasıl lider olabilir? Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?
Günümüzde en tartışmalı konulardan birisidir liderlik. Kimileri liderliğin doğuştan kazanıldığını, kimileri de sonradan edinilmiş bir kazanım olduğunu söyler. Peki, gerçekte doğru olan nedir?
Hele bir de biliyorsunuz şimdi yeni kuşaklar iyice ortaya çıkmaya başladı, peki bunlara nasıl liderlik yapılacak? Bu nedenle liderlik gerçekten en önemli konulardan birisi haline gelmeye başladı. Çünkü artık giderek çalışanlarıyla birlikte hareket edebilen, koçluk yapabilen, ortak kararlarla ilerleyen ve ekibindeki kişilerin kariyerlerinde ve hedeflerinde onlara yardımcı olan, destekleyen (koç) “Liderler” ortaya çıkmaya ve başarılı olmaya başladı. Peki, genel olarak bu liderlerin özellikleri nelerdir sizce?
Liderliğin temelinde yatan; kişinin kendisini tam ve özgürce ifade edebilmesidir. Bunun da en önemli gereği kendini ve dünyayı anlamasında yatar; bunu anlamak için de kişinin kendi hayatından ve deneyimlerinden dersler çıkarması gerekir. Lider kişi kendisine sürekli geri bildirimler verir, öz farkındalığı yüksektir.
Liderlerin özelliklerini genel olarak şu başlıklar altında belirtebiliriz:

  • Çok iyi dinleyicidirler.
  • Kim olduklarını bilirler.
  • Güçlü yönlerini bilir geliştirmeye odaklanırlar.
  • Zayıf yönlerini bilir ve değiştirmeye çabalarlar.
  • Yeniliklere açıktırlar ve sorunları tartışmaya isteklidirler.

Lider olabilmenin çok net belirli fiziksel veya kişisel kalıpları yoktur. Her yaştan, toplumun her kesiminde ve her boydan bir lider çıkabilir. Önemli olan liderliğin temel araçlarını bilmek ve bunlardan yararlanmaktır, giderek bunlara sahip olmaktır. Liderler her zaman öğrenmeye açıktır. Belirli bilgi kalıplarının içinde saklanmak yerine, zihnini geniş ufuklara açarak yeni şeyler de öğrenen ve öğreten kişidir.

“Liderlik ve öğrenim, birbirlerinin vazgeçilmezdir.” J.F. Kennedy.

Biz de sizler için Liderlik hakkında güzel ve derin bir araştırma yaptık, uzmanlarla çalıştık ve harika bir e-eğitim hazırladık. Çok yakında üretimini tamamlıyoruz. Böylece aklınızda olan sorularınızın cevaplarını bu eğitim içerisinde bulacağınıza inanıyoruz, her birimiz bir gün liderlik sınavıyla karşı karşıya kalabiliriz. O zaman neden liderlikle ilgili bilinçlendirmiyoruz?
İlgili e-eğitimi http://www.hizliegitim.com adresinden izleyebilirsiniz. Eğer kurumunuzda öğrenmeyi kültürleştirmek istiyorsanız, mutlaka http://www.infinitycloudlms.com adresine bir göz atınız.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin