Yazının Kategorisi

Günümüzde Şirketlerde Eğitim ve Gelişim Nasıl Yönetilmelidir?

Dünya tarihinde bu güne kadar yaşanmamış düzeye gelen rekabet koşulları iş dünyasını gerçekten sıkı zorlamaya başladı. Artık eskisi gibi kolay gelir elde edilemiyor. Bunu katıldığım konferanslarda dev kurumsal firmaların CEO’larından duyuyorum. Tüm bunların üzerine bir de gelişen yeni teknolojilerle oluşan yeni iş yapma biçimlerini eklediğimizde şirketlerde “eğitim ve gelişimi yönetmek”, her zamankinden çok daha önemli bir hale geldi. Hatta bu eğilimin en önemli göstergesi olarak kurumsal akademilerdeki artışı gösterebiliriz, bununla ilgili daha önce bir yazı paylaşmıştım.
Özetle, meşhur klişeyi biraz geliştirerek tekrarlayalım;

Eğitim şarttı, ama bugün çok daha önemli!

Çünkü bugün her gün bir şeyler çok daha hızlı değişiyor. Değişime ayak uydurmanın tek yolu da öğrenme. Öğrenme canlı varlıkların hayatta kalmak için sahip oldukları en önemli beceri. Okulların da kişileri hayata ne kadar hazırlayabildiği ortada, artık bu konuya hiç girmiyorum, ülkemizdeki eğitim sistemi üzerine görüş bildirmek blog’umun sınırlarını zorlayabilir.
Devam edelim; işte bu noktada eğitimi yönetmek önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü eğitim yönetimi; şirketlerde performans, kariyer, değişim, müşteri ve çalışan memnuniyeti gibi birçok konuya etki ediyor.
Dahası; bir şirket kültürü oluşturmak, yetenekli kişileri elde tutmak, değerli çalışanları uzmanlaştırmak ve çalışanları mutlu etmek ancak onlara yapılacak eğitim yatırımıyla mümkün. Peki hangi tür eğitimler veriliyor; Kişisel gelişim eğitimleri, Fonksiyonel mesleki eğitimler, Yönetici eğitimleri, Oryantasyon eğitimleri, İş başı eğitimleri, Kariyer eğitimleri ve Yetenek havuzu kullanabileceğiniz başlıca seçenekler.
Nasıl başlamalıyız? Veya neleri gözden geçirmeliyiz?
Öncelikle şirketinizin hedefleri doğrultusunda bir strateji belirlemelisiniz. Çünkü vermiş olmak için eğitim verilmez. Süreçleri netleştirmeli, dünya literatürlerini ve eğilimlerini izlemelisiniz, bunun için bolca konferansa katılmalı, örneğin benimki gibi eğitim konusunda yazan blog yazarlarını izlemelisiniz. Geniş bir eğitim kataloğunu ekonomik olarak tüm çalışanlara sunmalısınız. Son olarak da kullanacağınız araç ve standartları sürekli olarak geliştirmeniz gerekecek…
Ülkemizde kurumsal e-öğrenme giderek yaygınlaşıyor. Öğrenmenin dijital tarafıyla ilgili çözümler sunan bir şirketi yönettiğim için çok fazla kurumsal şirketle iletişimdeyim.

Bu doğrultuda kesinlikle öğrenmeyi iyi yöneten şirketlerin büyük bir adım ile öne çıktığını söyleyebilirim.

Konuyu burada daha fazla uzatmıyorum, çünkü tüm bu gözlem ve araştırmalarımı bir araya getirdiğim tamamen pratiğe dayalı güncel bilgilerden oluşan harika bir e-eğitim tasarladım.
Konuyu derinlemesine anlattığım “Eğitimim Yönetiminin Temelleri” e-eğitimimize buradan kolayca katılabilirsiniz.
Kurumsal eğitim ve gelişim çözümlerimiz için ayrıntılı bilgi için tıklayın, harika yaz kampanyalarımız var, fiyatlarımıza mutlaka göz atınız; www.infinitycloudlms.com

Conversation during seminar

Professionals gathered together and discussing ideas at seminar


Sevgi ve Saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin