Yazının Kategorisi

11 Soruda Girişimci Kimdir, Girişimcilik Nedir?

Geçtiğimiz günlerde benimle yapılan girişimcilikle ilgili röportajı yayınlıyorum, bu konudaki görüşlerime yer veriyorum, keyifli okumalar.
1-Sizce “Girişimcilik” nedir? “Girişimci” kimdir?
Girişimcilik insanlığın yararına yaşamı kolaylaştıran bir fikri sürdürülebilir bir hale getirecek organizasyonu oluşturmak ve yaşatmaktır. Girişimci kişi bunu yapabilecek bir çok yetkinlik ve beceriye sahip olan kişidir. İnsana zorlu, macera dolu, riskli ve ilginç bir hayat yaşatır, tercihi bu yönde olan kişilere öneriyorum. Özellikle ülkemizde daha da zordur, herkese göre değildir.
2-Size göre bir girişimcinin sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Liderlik, organizasyon, iş bilgisi, iletişim, pazarlama ve satış en önde gelen becerilerdir. Ayrıca bunlar sürekli olarak geliştirilmelidir. Bir de vizyon sahibi olmak, yani sürekli en uzağı görmek, bir de şans gerekir :).
3-Size göre bir girişimcinin ekibindeki en önemli öğe nedir?
Adanmışlık. Geri kalan her şey ikinci önceliklidir. Bundan sonra kişilik yapısı iş bilgisi geliyor. İyi bir girişimci ekibini sürekli geliştirir, ama çalışanların gelişime açık olması çok önemlidir.
4-Bir girişime başlarken ihtiyaç duyulacak en önemli faktör nedir?
Hayal, inanç, hedef odaklılık ve en önemlisi de cesaret.
5-Türkiye’de bir girişimcinin yatırım yapabileceği en mantıklı sektör hangisidir? Neden?
Bence bu konu sektörden bağımsızdır. Şu sıralarda internet üzerinden yapılan işlerle ilgili girişimler popüler olsa da, bu tür karmaşık işler yerine müşterisine kolaylık sunan yalın bir ürün ve hizmetin sunulması en mantıklısıdır.
6-Size göre “İnovasyon” nedir? Bir girişim için inovasyon gerekli midir?
İnovasyon sürmekte olan bir işle ilgili yeni fikirleri, ayakları yere basan bir hale getirmek, bunu hayata geçirmek ve sürdürebilir kılmaktır. Antenleri de sürekli açık tutup sürekli yenilikçi olmak günümüz dünyasında ayakta kalabilmenin ön koşuludur.
7-Başarısızlığın tanımını yapabilir misiniz? Başarısız olmak devam etmemek için bir sebep midir?
Başarısızlık bence hayalsiz ve mutsuz yaşamak, iş ve özel hayattan keyif almamak, tutku duymadan ve sevmeden işe gitmektir. Bu açıdan bakılınca başarısız olunduğunda kesinlikle yol değiştirilmeli, devam edilmemelidir. Ancak yol değiştirmekle kolay vazgeçmemek arasında ince bir çizgi vardır.
8-Bir girişimcinin alması gereken maksimum risk sizce ne kadardır? (Maddi ve Manevi)
Bu girişimcinin hayaline bağlı olarak değişir. Dünyayı değiştirecek bir fikir için bir ömür bile harcanabilir. Ben online eğitimin ülkemiz insanını değiştireceğine inanıyorum ve kendimi buna adamış durumdayım. Çok para kazanmadım ama anlam duygusuyla birlikte yaptığım işten büyük keyif alıyorum. Üstelik beni de sürekli geliştiren bir iş.
9-Sizce başarı ne ile ölçülür? Kendinizi başarılı buluyor musunuz?
Başarı bence yaşamı istediğin gibi kontrol edebilmek, istenmeyen kişi ve işlere hayır diyebilmek ile ölçülür. Bunu pek çok hata ile deneyimleyerek öğrendikten sonra becerebildiğim için kendimi başarılı buluyorum.
10-Girişimciliğin topluma ve ülkeye katkıları sizce nelerdir?
Toplumun yaşam kalitesini arttıran tüm yaratıcı işler girişimcilik sayesinde ortaya çıkar. Girişimcilik yalnızca bir iş fikrinin hayata geçirilmesini kapsamaz, dev şirketler içerisinde de kurumsal girişimcilik kültürü yaygınlaştırılmalıdır. Ancak bu sayede topluma ve ülkeye katkı sürekli hale gelir.
11-Girişimlerle ilgili yatırımcılar için ne düşünüyorsunuz?
Özellikle internet girişimciliğinde böyle bir moda sürüyor. Girişiminize yatırım bulmak gibi bir zorunluluğa sokuluyorsunuz. Bu aceleye ne gerek var anlamıyorum. İyi bir fikri uygulamaya geçirmek işin %5’i, geri kalanı da o işi sürdürülebilir kılmak için gerekenleri yapmaktır. Oturun sabredin kendiniz yapın, 1 yıl yerine sonuç almak 3 yıl sürsün, böylece özgür kalın. Melek veya şeytan olsun tüm yatırımcılar başınızın üzerinde “Demoklesin Kılıcı” gibi durur, hata yapmanızı engeller, böylece girişimcinin gelişimini kısıtlar. Oysa yapın girişimlerinizi, 3-4 kere batın çıkın, bakın bakalım en sonunda ne oluyor. Ben bu nedenle yatırımcılara karşıyım, onlar paralarını batırmamak için kurdukları baskıyla büyük girişimcilerin ortaya çıkmasını engelliyor. Ama girişimcinin hayalinde Google’a rakip olmak varsa, o zaman sermayesiz de olmaz tabii ki, bu konu hayalinizin büyüklüğüne ve tamamen girişimciye bağlı. Benim tercihim küçük ve özgür kalmaktan yana oldu, özetle azcık aşım kaygısız başım diyorum :).

  • Yaş: 47
  • Cinsiyet: Erkek
  • Kaç yıldır girişimci: 25
  • Kaç yıldır çalışıyor: 27
  • Sektör: Bilişim
  • Çalışan sayısı: 30
  • Medeni durum: Evli
  • Çocuk sayısı: 3
  • Öğrenim Durumu: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Üniversite son sınıftan terk

Genel kişilik özellikleri
Kendimi “verici” olarak görürüm, yeniliklere çok açığım, gelenekseli tercih etmem, çok yaratıcıyım, yerine göre sempatik ve sıcak kanlığım ama geç ısınırım. Yargılama ve kavgayı hiç sevmem, sakin, duygusal, dengeli ve kararlıyımdır. Hayal kırıklığına uğramak veya karşıma çıkan zorluklar beni yolumdan alıkoyamaz. Güvenilir, çalışkan, öz disiplini çok yüksek ve aşırı dikkatliyimdir. Sürekli çok okur ve araştırırım. Fazla dışa dönük değilimdir, zamanımını daha çok aileme ve dostlarıma ayırırım.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin