Yazının Kategorisi

Daha Üretken Çalışmak İçin 11 Öneri

Çevremdeki sevgili dost ve çalışma arkadaşlarımdan ara sıra bu kadar şeyi yapmaya nasıl zaman buluyorsun, nasıl yetişiyorsun gibi sorular duyarım. Bu gibi geri bildirimler yalnızca profesyonel olarak yürüttüğüm işimle ilgili değil yan işler ve uğraşlar için de geçerlidir. Ben de oturup nasıl başarıyorum diye düşündükten sonra bulduğum yöntemleri ve önerileri sizler için sıraladım. Unutmayın, yoğun çalışıyor olmanız, üretken olduğunuz anlamına gelmez. İş dünyasında bir yoğunluk hastalığı ve salgını var, ama acaba gerçekten üretken miyiz, verimli miyiz, bunu düşünmemiz gerekiyor?! Hemen başlayalım.

 1. E-posta organizasyonu en önemli konu! E posta yükünüzü mutlaka hafifletmeniz gerekiyor. Okumadığınız veya yararlı olmayan bültenlerinize üyeliğinizi hemen sonlandırın. Veya üşenmeden kurallar tanımlayıp düşük öncelikli e postaları gelir gelmez bir yere alın. Gelmesini engelleyemediklerinizi direkt silinecek şekilde kural tanımlayın. Gelen kutunuzu ne kadar boş tutarsanız, yeni bir e-posta geldiğinde o kadar az zamanda onunla ilgilenir ve zamanınızı verimli kullanırsınız. Gelen kutunuz yalnızca hızlı yapılacaklardan oluşmalı.
 2. Yanıt veya herhangi bir aksiyon gerektirmeyen e-postalarınızı hemen arşivleyin. “Boş Gelen Kutusu” en önemli hedefiniz olmalı. Gelen kutunuzu yapılacaklar listesi gibi kullanıp gerek görmediğiniz e-postaları arşivleyin veya silin.
 3. Tek seferde bir uygulama kullanın. Sosyal medyayı mutlaka kapalı tutun, Skype vb anında mesajlaşma yazılımlarınızı kapatın. Bırakın dosyalar e posta ile gelsin, odaklanmış çalışırken gelen anlık bir mesajın sizi dağıtmasına izin vermeyin, hatta cep telefonunuzda bile WhatsApp’ınızı sessize alın. E-postalarınızı hallettikten sonra onu bile kapatın. İnternette arama yapmıyorsanız tarayıcınızı da kapatın. Arka planda açık hiç bir bir şey bırakmayın. Aynı anda çok iş yapmak dikkatinizi dağıtır ve işlerinizin normalden daha uzun sürmesine neden olur (çünkü bir süre sonra sıkılan dikkatiniz sürekli başka bir şeye kaymaya eğilimlidir ve kayar da). Dikkatinizi burayı tıklayarak geliştirebilirsiniz.
 4. Tüm bildirimleri kapatın. Buna yeni e-postalar, sosyal medyadaki yeni beğenmeler ve etiketlenmeler de dâhildir. Gerçekten hepsini kapatın. En azından bir süre deneyin, tüm bunların dikkatinizi nasıl bozduğuna inanamayacaksınız.
 5. Molalar vererek odaklanın. 1 veya odaklanmanız iyiyse 2 saat aralıksız çalışın. Ardından mola verin, mutlaka gerinin, tuvalete çıkın, biraz su için, pencereden öylesine dışarı bakın, sosyal medya hesaplarınızı kontrol edin. Mola vermek dikkatinizi daha iyi toplamanızı sağlar. 5-10 dakika dinlenin ve işinize geri dönün.
 6. Bunalırsanız bırakın. Temiz hava alın, bir şeyler atıştırın, 5 dakika meditasyon (nefese odaklan, zihni durdur, sessiz kal ve derin düşün) yapın. İşinize dinç bir zihinle dönün. Nefes teknikleri ve Anı yaşa egzersizleri yapın.
 7. Televizyonunuzu hediye edin. Miskin bir şekilde koltukta oturup hareket eden resimlere bakmak yerine o kadar çok daha fazla şey yapabilirsiniz ki gerçekten inanamazsınız. Benim başarımın arkasındaki en büyük sır TV’siz bir yaşam. Ama hafta bir kaç film izlerim, TV derken kanallardan söz ediyorum.
 8. Gün içerisinde yediklerinizin kaydını tutun ve ardından nasıl hissettiğinizi kaydedin. Yediklerinizin ruh halinizi ne derece etkilediğini bilseniz şaşardınız. Yediğiniz şeyler sizi yorabilir, aşırı heyecanlandırabilir veya dikkatinizi çökertebilir. Hangi yiyeceklerin sizde bu etkileri ortaya çıkardığını mutlaka bulun ve onları daha az tüketin, hatta uzak durun. Taze ve işlenmemiş gıdalar sizi mükemmel bir şekilde odaklar.
 9. Sosyal medyada daha az kişiyi takip edin. Size bir şey kattığını düşünmediğiniz kişileri takip etmeyin. Yine ekli kalın, ama üşenmeyin gidin takip etme seçeneğini kaldırın. Bu kişileri hala seviyorsunuz ve bu durum kişisel değil. Ancak daha çok derin, güçlü ilişkiler ve değer üzerine odaklanın ve sayısal değerleri önemsemeyin. Arkadaş sayınızın binleri geçmesi çok da anlamlı değil. Tam tersine bu kadar paylaşıma ve başkalarının ne yaptığını merak etmek zamanınızı giderek daha fazla çalar.
 10. En verimli saatlerinizde çalışın. Herkesin daha iyi odaklandığı, daha çok iş tamamlayabildiği belirli saatleri vardır. Bu sürede telefonunuzu ve e-postalarınızı kapatın, toplantı almayın ve dikkatinizi dağıtacak şeyleri uzaklaştırın.
 11. Sosyal medya ağlarından gelen e-postalarınızı kapatın. Birinin size arkadaşlık isteği yolladığını gerçekten anında bilmek istiyor musunuz? Etiketlediğinizi? Size bir öneri yollandığında? Veya bir etkinliğe çağrıldığınızda? Sosyal medya hesaplarınızı kontrol etme zamanı geldiğinde mesajlarınızı kontrol etmeniz, etiketlemelere ve beğenilere o zaman bakmanız daha etkilidir.

Bir iş için harcanan bolca saatin onur madalyası alınmışçasına hissedilmesi gerçekten ilginç bir durumdur. Çok değil akıllı çalışın, daha iyi daha etkili çalışın, çünkü yoğunluk gerçekten üretkenlik demek değildir. İşlerinizi daha az sürecek şekilde düzenleyin, böylece daha kısa sürede daha çok iş tamamlayarak diğer şeylere, daha iyi şeylere zaman ayırabilirsiniz.
Etkililiğin her şeyde ve her durumda işe yaramayacağını da (ve yaramak zorunda olmadığını) aklınızdan çıkarmayın.  Sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanda karnınız ağrıyana kadar attığınız kahkahalarda, hayvanları severken ya da ormanda yapılan bir yürüyüşte etkili olma formülünüzü unutun. Bu gibi şeyler zamanla, belirli hedefler ve kurallarla sınırlandırılmamalıdır. Hatta tam tersine bu tür etkinlikleri yaparken kendinizi ne kadar kaybedersiniz o kadar güzelleşirler.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin