Yazının Kategorisi

Arabaların Steve Jobs’u, Efsane Elon Musk’dan 20 İlginç Alıntı

elon-muskİlgiyle izlediğim son zamanların en çılgın mucit girişimcilerinden birisi ve olağanüstü başarılı. Paypal ödeme sistem olarak onun eseri, SpaceX roket yapımıyla uzay açılmaya çalışan bir diğer şirketi. Ve hepimizin bildiği efsane elektrikli araç Tesla; 100 km’ye 4 sn.’de çıkan tek bir kere şarj edilmeyle en uzun gidebilen elektrikli tek araç. Ve son olarak SolarCity, Amerikanın en büyük güneş enerjisi üreten şirketi. Hepsi onun eseri ve hepsi de dünyayı değiştirmeye çalışıyor. Her biri girdikleri alanda taşları yerinden oynatıyorlar. Elon Musk gerçekten benzersiz bir kişiliğe sahip. Bitmek bilmeyen inanılmaz bir enerjiye ve zorluklardan beslenen müthiş bir yeteneğe sahip. Düşünsenize kafa tuttuğu sektörlerin büyüklüğünü? Hakkında yazılan kitaptan çevrilmiş 20 alıntıyı sizler için derliyorum:
 “Biz hepimiz Hard Rock Kafe’de eğlenirken Elon ilerde kimsenin duymadığı, eBay’den alınmış gibi duran, küflenmiş bir Sovyet roketinin kullanım kılavuzunu okuyordu.” Paypal’ın ilk yatırımcılarından Kevin Hartz, şirketin başarısını kutlamak için Las Vegas’taki bir partiyi anlatırken.
“Sanki evi yok… Bu durum bana çok komik geliyor. E-mail atıp: ‘Bu akşam nerede kalacağımı bilmiyorum. Sana gelsem olur mu?’ diyor. Üstelik ona daha anahtar vermedim.”  Google’ın CEO’su Larry Page, Los Angeles’ta evi olan ama Tesla’daki işi için haftada bir kez geldiği Silikon Vadisi’nde kalacak yeri olmayan Elon Musk’tan söz ederken.
“Son kalan dolarımı bu şirketlere harcayacağım. Bu yüzden Justine’in annesinin bodrum katına taşınmak zorunda kalırsak, taşınırız.’ Antonio Gracias, Ellon Musk’la 2008’deki ekonomik kriz zamanında bir akşam yemeğindeki konuşmalarını anlatırken.
“Onu Terminatör gibi görüyorum. Bakışlarını bir şeye kilitliyor ve ‘Benim olacak.’ diyor. Ama kalbimi yavaş kazanmıştı.” Justine Musk, Elon’un eski eşi.
 “Ağzından çıkan ikinci cümle şuydu, ‘Elektrikli arabalara çok kafa yoruyorum’. Sonra bana döndü ve şöyle dedi: ‘Sen de kafa yoruyor musun?’” Elon Musk’ın danışmanlarından birinin kızı olan Christie Nicholson Musk’la ilk kez tanıştığı partiyi anlatırken. Üniversitede öğrenciyken bile elektrikli arabalara kendini kaptırmıştı.
“Benim düşünce yapım bir samurayınki gibidir. Başarısız olacağıma Harakiri yaparım.” Elon Musk kendini potansiyel bir yatırımcıya sunarken.
“Bahanesi yok bunun. Yaşadığım hayal kırıklığını tarif edemem. Önceliklerinin ne olduğunu hesaplaman gerekiyor. Biz dünyayı ve tarihi değiştiriyoruz, sen de ya bu işi üstlenirsin ya da üstlenmezsin.” Adı gizli bir Tesla çalışanına çocuğunun doğumunu izlemek için işe gelemediğinde Musk’tan gelen mesaj.
“Tatile çıkmaktan çıkardığım ders şudur: tatil insanı öldürür.” 2000 yılında Brezilya-Güney Afrika seyahatinde sıtma yüzünden ölümle pençeleşirken.
“Romantik hayatıma daha çok vakit ayırmak isterim. Bir sevgili bulmam gerekiyor. O yüzden biraz daha zaman yaratmam gerekiyor. Belki beş on dakika daha – kadınlar haftada kaç dakika ayırmamızı istiyorlar? 10 saat mi acaba? Bu asgari olan mı? Bilemiyorum. Elon Musk
“Gidip Tesla’nın E’sini niye çaldınız? Alfabeye karşı uygun adım yürüyen faşist bir orduymuşsunuz, sanki bir tür Susam Sokağı hırsızıymışsınız gibi?” Elon Musk, o zamanlar Ford’un genel müdürü Alan Mulally’a Tesla’nın Model E ismini kullanmasının yasaklanmasından şikâyet ederken.
“En yakın arkadaşımı kullanarak saklandığım yerden beni çıkarmaya çalışıyorlardı ki rahatça beni dövebilsinler. Bu durum canımı çok yaktı. Niye bilmiyorum ama gözlerine beni kestirmişlerdi ve peşimi asla bırakmayacak gibiydiler. Bunlar yüzünden zor bir çocukluk geçirdim. Birkaç yıl nefes aldırmadılar. Beni öldüresiye dövmek için sürekli kovalayan okul çeteleri vardı, sonra eve gelirdim, evde de her şey dışarıdaki kadar kötü olurdu.” Elon Musk, bir keresinde dövüldükten sonra hastaneye kaldırıldığını ve bir hafta okula gidemediğini anlatırken. Çocuklarına kötü davranmaktan zevk alan bir babayla yaşıyordu.
“Beyninin içine gömüldüğünü ve ardından adeta başka bir dünyaya girdiğini görürdüm. Hala da öyle. Artık onu kendi başına bırakıyorum, çünkü biliyorum, kafasında yeni bir roket ya da başka bir şey tasarlıyordur.” Annesi, çocukken Elon Musk’ın bazen uzun süre dalıp gittiği anları anlatırken. Onunla konuşulduğunda cevap vermezmiş ve gözlerinde ilgisiz bir bakış olurmuş. Elon’un anne babası ve doktorlar sağır olabileceğini düşünmüş ve işitme duyusunu düzeltmek için lenf bezlerini aldırmışlar ancak hiçbir fark olmamış.
“O insanlara, battığımız zaman ailelerini daha sık görebileceklerini söylerdim.” Tesla’nın ilk zamanlarında bir çalışanın çok fazla çalışmaktan şikâyet ettiğinde Musk’ın verdiği sert yanıt.
“Bir gece bana şöyle dedi: ‘Yemek yemek zorunda olmadan daha çok çalışabilmek mümkün olsaydı, yemek yemeyi keserdim. Keşke yemek için oturmak zorunda olmadan beslenebileceğimiz başka bir yol olsa.” Nicholson
“Ailem Rusların bana suikast düzenleyeceğinden korkuyor.” Elon Musk
“ Biz günde 20 saat çalışırdık, o ise 23.” Julie Ankenbrandt.
“Bir gün şöyle dedi: ‘Benimle olmak zor olanı seçmek demek.’ O zamanlar ne demek istediğini tam olarak anlayamadım ama şimdi anlıyorum. Gerçekten çok zormuş.” Musk’tan iki kez boşanan Talulah Riley.
“Çok fazla gerginlik yaşadığımızı hatırlıyorum ve madem bunlara katlanacağım, o zaman evlensek daha iyi olacak dedim. Bana evlenme teklif etmesini söyledim.” Justine Musk, X.com ofisinin yakınlarında yürürken Elon’la yaptığı bir tartışmayı anlatırken. Sakinleştikten sonra kaldırımda evlenme teklif etmiş.
Büyük başarılar nasıl kişiliklerden çıkıyor gördünüz mü? Kulağınıza küpe olsun, onlardan 50 yıl gerideyiz, düşünün nasıl çalışmamız gerektiğini. Bu yüzden onların ürettiklerini tüketir, hep onlara çalışırız. Ama bu durumu değiştirebiliriz. Neyle mi? Tabii ki önce eğitim, hem de çok hızlı eğitim ile.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin