Yazının Kategorisi

İşe Alımda Yaratıcı ve Üretken Kişileri Yakalamanın 5 Yolu

Businessweek’te çıkan yeni bir makaleye göre 1.500 şirket yöneticisi ile yapılan bir araştırma geleceğin başarılı girişimlerine liderlik yapacak kişilerdeki en önemli yetkinliğin ‘Yaratıcılık’ olduğunu gösterdi. Girişimleri geleceğe taşıyacak tüm CEO, yönetici ve liderlerdeki en önemli nitelik; yaratıcılık. Ancak bu bilgi çoğumuz için sürpriz değil tabii ki, ilginç bir haber de değil.
Ama esas sorun şu; şirkette yeni işe alınacak adayların yaratıcı olduğunu gösteren nitelikleri nasıl belirleyeceğiz? Bu sorudan sonra da vereceğimiz yanıtlar bu yazı artık bir İK makalesine dönüşüyor. Aşağıda özellikle üretken yaratıcı zihinlerin beş kilit niteliğin nasıl belirleneceği üzerine oluşturulan önerileri sıralıyorum.

  1. İletişim

Bence duygusal zeka olmadan iletişim olmaz. En son katıldığım Peryön kongresinde Eczacıbaşı CEO’su Sn. Erdal Karamercan başarının sırrının %80’ini IQ’ya değil EQ’ya bağlı olduğunu harika bir şekilde anlatmıştı. Üstelik IQ’su 140’ın üzerinde olan pek çok çalışan IQ’su 100 civarında olan kişiler tarafından yönetiliyor, bunu geliştirin. Diğer yandan Albert Einstein’ın da vurguladığı gibi, “Bir şeyi basit bir şekilde açıklayamıyorsanız, o şeyi çok iyi bilmiyorsunuz demektir.” İster takım lideri olun, ister müşteri yönetiminde çalışın veya yeni bir çalışanı eğitiyor olun, açık, az ve öz bir biçimde iletişim kurabilme yeteneği en önemli becerilerdendir. İletişim kanallarımızı (E-posta, Twitter, Facebook vb.) etkili bir şekilde kullanabilmeli, insanları fikirlerimiz etrafında toplayabilmeli ve diğerleriyle, yani iş arkadaşlarımız ve müşterilerimiz ile iyi bir iş çıkarabilmeliyiz.
Nasıl sınarsınız?
Bu yeteneği sınamanın kolay bir yolu, kişiden basit bir görevi açıklamasını istemektir.  Bizim işlerden örnek verirsek; bir sistem yöneticisi işe alıyorsanız, “yeni bir web sunucusunun nasıl kurulduğunu adım adım bana anlatır mısın?” sorusu sorulabilir. Soru, yanıtlanması zor olan bir soru olmak zorunda değildir. Burada amaç kişinin açık ve net bir şekilde kendini ifade edebilme yeteneğini anlamaktır.

  1. Pro Aktiflik

Kişileri deneyimlerine bakarak yargılarız. Bu durum öz geçmişin de var oluş nedenidir. Ancak her ne kadar iş deneyimi çok değerli bir veri olsa da daha derinine bakmak gerekir. Üretken yaratıcılığın en net göstergelerinden biri, kişinin harekete geçme istekliliği ve bir fikri eyleme geçirme aşamasında inisiyatif alma motivasyonudur. Kendiliğinden inisiyatif alabilen kişiler aynı zamanda azimlidir ve tembellikten hoşlanmazlar.
Nasıl sınarsınız?
Kişinin pro aktif olduğu önceki deneyimleri sorulabilir. Öz geçmişlerinde yazdıkları işlere nasıl ve niçin başladıklarını anlatmaları istenir. İleride inisiyatif alma isteklerini kolay sorular sorarak tahmin edebilirsiniz: “Bugün şirketin başına geçsen, neyi farklı yapardın?” veya “ elinde olsa bu ürünün (ya da satış sürecinin, web sitesinin vb.) nesini değiştirmek isterdin?” gibi.

  1. Çözüm Odaklılık

“Alışılmışın dışına çıkmak” aslında yaratıcı sorun çözme becerisinden başka bir şey değildir. Ortada olan veya bilinen yaklaşımların ötesinde bir bakış açısı geliştirerek yeni çözümler bulma yeteneğine Çözüm Odaklılık diyebiliriz. Klişe olacak ama “Çözüm sorunun içindedir.” diyebiliriz. Bu açıdan bakılırsa, başarılı yaratıcı kişiler sorunları fırsat olarak görürler.
Nasıl sınarsınız?
Problem çözme yeteneklerini sınamak için kullanılan Karl Duncker’in klasik mum görevinin dışında başka seçenekler de mevcut. Yaratıcı ekibinize katacağınız adaylarla mülakat yaparken yönlendirici sorulardan kaçının. Bunun yerine, kesin doğru bir yanıtı olmayan ve adayın düşünme tarzını yansıtan sorular tercih edin. Bir Ekip Yöneticisi adayı için örneğin, şu soruyu yöneltin: “Hakkımızda hatta sosyal medyada olumsuz yorumlar yazıp duran öfkeli bir müşteri karşısında nasıl davranırsınız?”

  1. Meraklı Olmak

“İnsanı sorduğu sorulardan tanıyın, verdiği cevaplardan değil.”  Böyle der Fransız felsefeci Voltaire. “Eureka!” anını yaşamış herkes çok iyi bilir ki yeni bir soru sormaya kalkışmak doğru çözümü bulmaya giden yolun önünü açar. Dahası öğrenmeye meraklı birinin alamet-i farikası olan yüksek derecede meraklılık aynı zamanda yenilikçilik, beceriklilik ve korkusuzluk gibi diğer sağlam vasıfların da habercisidir. Yaratıcı çalışmalara zehir etkisi yapan duygular olan sıkkınlık ve ilgisizliği ortadan kaldırır.
Nasıl sınarsınız?
Adayla mülakattayken adayın kendi isteğiyle kaç tane soru sorduğuna dikkat edin ve şirketiniz hakkında ne kadar bilgi edindiklerini gözetin. Ayrıca, “Yakın zamanda uzmanlık alanınız dışında öğrendiğiniz bir şey var mı?” ya da “Son okuduğunuz kitap nedir ve o kitabı niçin okudunuz?” gibi basit sorular da sorabilirsiniz.

  1. Risk Almak

Risk almaya ve dolayısıyla hata yapmaya açık olmak çok önemli bir niteliktir. Sadece kendimizi rahat hissettiğimiz alanın dışına bile çıkardığımızda gerçekten öğrenir ve gelişiriz. Koreograf Twyla Tharp şöyle demiş: “Sadece iyi bildiğiniz ve becerebildiğiniz işi yaparsanız başarısız olma olasılığınız azdır. Gelişmeniz durur ve gittikçe sıkıcı bir insan haline gelirsiniz. Buna aşınarak başarısız olma denir.” Tharp’a, mucit James Dyson’a ve sayısız birçok kişiye göre hata yapmak başarının rozetidir çünkü risk almış ve yeni bir şey denemişsinizdir.
Nasıl sınarsınız?
The Limited’ın genel müdürü Linda Heasley, “Risk aldığınız ya da tartışmalı bir bakış açısı takındığınız bir durumu anlatır mısınız?” sorusunu sevdiğini söyler. Veya daha kurnazca bir yaklaşım deneyip adaya bir önceki işinde yapmadığı için pişmanlık duyduğu bir şey olup olmadığını sorun. Psikolog Daniel Gilbert, risk üzerine yazdığı makalesinde, insanların yaptıklarındansa yapmadıkları şeylerden pişmanlık duyduklarının altını çiziyor. Buradan, pişmanlık ve risk almanın birbiriyle ters bir oranda oldukları sonucunu çıkarıyoruz.
Siz neye göre işe alıyorsunuz?
Gözümüzden kaçan başka önemli nitelikler var mı? Ekibinize yaratıcı çalışma arkadaşı seçerken siz en çok neye dikkat ediyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim?
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin