Yazının Kategorisi

3 Basit Adımda Yararlı Alışkanlıklar Kazanın ve Hedeflerinize Ulaşın

Hepimizin günlük yaşamımızda değiştirmek istediğimiz pek çok davranış var, kendimizde memnun olmadığımız çeşitli durumlar ve bunları değiştirmek için kazanmak istediğimiz alışkanlıklar hatta erişmek istediğimiz irili ufaklı hedefler var. Örneğin bunlar ne olabilir diye şöyle bir aklımızdan geçirirsek; daha çok su içmek, yeterli uyuyabilmek, dik durmak, spor salonuna gidip kilo vermek, fit olmak için az yemek, düzenli almam gereken ilaçları unutmamak, çalışırken ara vermek, daha az oturmak, daha fazla meyve yemek veya sofradan doymadan kalkmak gibi. Bunların veya bunun gibi pek çok unsuru hayatımıza dahil etmek istiyoruz ve alışkanlık haline getirmek istiyoruz. Ama ne yapıyoruz, pek çoğumuz yalnızca istek aşamasında kalıyoruz.

Oysa bunları alışkanlık haline getirdiğimizde ancak başarıyı yakalıyoruz ve hedefe ulaşıyoruz. Çünkü alışkanlıkların gücü gerçekten inanılmaz, onlar geçen zaman içerisinde aynen kayaları aşındıran birer deniz dalgası gibi.

Peki bunun için ne yapacağız?
Çok basit bir teknik kullanacağız, cep telefonumuza bir duvar kağıdı yerleştireceğiz. Çünkü onu sürekli yanımızda taşıyoruz ve gün içerisinde de en çok ona bakıyoruz. Çoğumuz sevdiklerimizin resimlerini cep telefonumuzun duvar kağıdı haline getiriyoruz. Tamam bu güzel, ama ne yazık ki o ekranı kendimizde değiştirmek istediğimiz şeyler için kullanmamız gerekiyor.
Teknik şöyle; hemen mobil uygulama olarak “Typorama” gibi bir uygulama indirin, ben bunu kullanıyorum, ama bir sürü resim seçip üzerine yazı girebildiğiniz uygulama var.

  • Hedefe uygun görselinizi bulun.
  • Örnek hedefinizi, alışkanlığınızı aşağıdaki örnekler gibi tasarlayın; örneğin ben bunu yaptım:
  • Sonra da tasarımınızı duvar kağıdı haline getirin (2 ekrana da ayarlayın).

Örnekler:

  • “Her saat başı su içeceğim.”
  • “Telefonumu her elime aldığımda derin bir nefes alacağım.”
  • “Uykuya dalmadan önce tüm bedenimi gevşetip düşünceleri bir kenara bırakacağım”
  • “Yatağa yatmadan önce burun spreyimi kullanacağım.”
  • “45 dakikadan fazla oturduğumda ayağa kalkıp gerineceğim.”

Bu mucize yöntemle 10-15 gün içerisinde sonuç alacaksınız! Klişe kullandım ve şaka bir yana ama sonuç gerçekten de böyle arkadaşlar. Amerika’da yapılan bir araştırmada 300 kişide deneye katılanların %90’ında olumlu sonuçlar elde edilmiş. Ben de denedim oldu. Artık daha çok su içiyorum, uykuya daha dertsiz tasasız dalıyorum :).
Ancak ufak bir ince nokta var, hedefi sakın yanlış belirlemeyin, örneğin daha çok su içeceğim dediniz ama başaramadınız. Hedefi onu tetikleyecek unsurlara bir adım geriye çekerek değiştirin ve tekrar deneyin, örnek; su şişesini masana koy <– su şişesini doldur <– şişeyi çantana koy <– su iç gibi. Gördüğünüz  gibi su içmekten önce onu tetikleyebilecek 4 alt tetikleyici daha var, bu yüzden hedefi iyi belirleyin, bunu için şu eğitimi izlemenizi öneriyorum.
Lütfen bana inanmayın, kendinize inanın, sadece deneyin ve görün :).
Sevgilerimle.
Edit 3 Aralık 14:00: Bu arada bir adet görsel daha paylaşıyorum, bunu hemen denemeye başladım, anında yararını gördüm :).


 

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin