Yazının Kategorisi

E-öğrenme Dünyasına Damga Vuracak 9 Yeni Trend

Hızla gelişmeye devam eden teknoloji, bir önceki yıla göre çok daha fazla şeyleri de beraberinde getiriyor ve eskiler hızla tarihe karışıyor. Bu yıl da damga vuracak e-öğrenme alanında şirketlerin kullanmasında yarar sağlayacak trendleri hızla özet olarak paylaşıyorum.

  • Video tüm hızıyla geliyor

İçerik tasarımı hala tüm gücünü koruyor, ancak dijital dünyanın kuralları da hızla değişiyor. Sosyal içerik, e- kitaplar, bloglar, yorumlar e-öğrenmenin bir parçası olarak kullanılmaya devam edecek, ancak video ve dinamik görsel içeriklerin tasarım ve uygulanması yeni yılda şaha kalkacak.

  • Nesnelerin interneti hayatımıza girecek

Birbirleriyle iletişim kurarak hayatımızı kolaylaştıracak makineler, sistemler hayatın hemen hemen her alanında kendini göstermeye başlıyor. Bunun sonucunu e-öğrenmede de görmeye başlayacağız. Özellikle çeşitli aygıtlar yanına yaklaştığınızda mobil cihazınızdan kendisiyle ilgili tüm bilgileri sunmaya başlayacak.

  • Bulut servisleri yaygınlaşacak

Geçtiğimiz yıl bulut uygulamaları yaygınlaşmıştı. Birçok kurum pazarlama, satış, lojistik, insan kaynakları gibi faaliyetlerini bulut uygulamaları üzerinden yönetmeye başladı. Bu durumun akıllı telefonlardaki geniş internet bandının kullanılmasıyla daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. Biz de CloudLMS’imizi bulut tabanlı hale getirmiştik, şimdi içerisindeki modülleri ayırarak kuruma özel bağımsız kullanımı kolay amaca yönelik kolayca özelleştirilen bulut uygulamaları haline getirebiliyoruz.

  • Daha fazla sosyal öğrenme gelecek

Sosyal öğrenmeyle ilgili düşüncelerimiz yenilenecek. Bugüne kadar tam olarak oturmamıştı ama bu yıldan itibaren artık kurum içi sosyal paylaşımla öğrenme araçlarını daha fazla kullanmaya ve görmeye başlayacağız.

  • Büyük veri ve ön analizler önemli olacak

Kullanıcı ve kullanım analizleriyle geleceği tahmin etmek üzere büyük veri analizi giderek daha fazla kullanılacak. Örneğin biz CloudLMS üzerindeki 300 kurum ve 1 milyondan fazla kullanıcının verilerini 3 yıldır analiz ediyoruz. Bu doğrultuda müşterilerimize öngörüsel tahminler sunabiliyoruz. Sektör bazında kullanıcı profilleri çıkarmak, ihtiyaçları belirlemek, hangilerinin daha yararlı olduğuyla ilgili içerik eğilimlerini tahmin etmek büyük veriyle daha da fazla mümkün olacak.

  • Kişiselleştirme artacak

E-öğrenmede kişiye özel eğitim programlarının uygulanması yeni yılda da hızını arttırarak devam edecek. Önümüzdeki yıl, daha da fazla kişisel gelişim programlarını kurumların hayatında göreceğiz.

  • E-öğrenmede otomasyon artacak

Organizasyonlar değişip geliştikçe, farklı görevlere değişik profillerde yeni çalışanlar işe başladıkça, içerikler ve veriler de çoğaldıkça e-öğrenme otomasyonu giderek yaygınlaşacak. E-öğrenme içerikleriyle çalışanları buluşturan yüksek otomasyon kurumlara zaman kazandıracak ve rutin işleri düzenlemede yardımcı olacak. Örneğin CloudLMS üzerinde organizasyonunuzun tümüne görev bazlı 1 yıllık eğitim planları oluşturabilir ve yerine getirilmesini otomatiğe bağlayabilirsiniz. Bunun gibi pek çok otomasyonu kullanıma sunmaya devam ediyoruz.

  • Akıllı cihazlar daha fazla yaygınlaşacak

Geçen yıl rekor kırdık ve ilk kez e-öğrenme içerik tüketiminde mobil cihazların kullanım oranının %24’lere çıktığını gördük. Birçok kullanıcı cep telefonu veya tabletinden içerik tüketmeye devam edecek. Bu yıl mobil kullanımın daha da büyüdüğü bir yıl göreceğiz.

  • Pazarlama gözüyle bakmak

Yaklaşık 5 yıldır e-öğrenme projelerine hatta tüm eğitim ve gelişim faaliyetlerine pazarlama gözüyle bakılması gerektiğini söylüyorduk. Ancak Y kuşağının iş yaşamında giderek daha fazla yer almasıyla bu kavram daha da önemli bir hale gelecek. Fiziksel ve dijital deneyimleri harmanlayarak kullanıcıya en doğru yoldan ve ölçümlenebilir bir şekilde ulaşılması çok önemli olacak.
Daha fazla bilgi almak ve CloudLMS’i edinmek için www.infinitycloudlms.com adresini ziyaret ediniz.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin