Yazının Kategorisi

Zihinsel Aşırı Yüklenme ve E-Öğrenme!

Aynı anda birden çok iş mi yapıyorsunuz? Zihninizi aşırı yükleme ile karşı karşıya bırakıyor olabilirsiniz. Pek çoğumuz özellikle iş dünyasında yoğun olmayı başarı olarak görüyoruz. Nasıl gidiyor işler? Çok yoğun, bizim de öyle. Aman ne güzel. Yoğun olmak başarı mı sizce? O kadar sizin için hizliegitim.com  da içerikler yayınlıyoruz, bir dakikalık yöneticiler, delegasyon gibi tüm bu konuları boşuna mı anlatıyoruz? Oysa gerçekte yoğun olmakla yaşanan zihnin ve belleğin aşırı yorulmasıdır. Veya aslında doğal olanı abartarak, çünkü belki de gerçekten odaklı çalışıyoruz ama bunu yoğun zannediyoruz, kendi kendimize psikolojik baskı uyguluyoruz. Bunun sonucu olarak da verimlilik ve hatta duygusal kontrol kayıpları ortaya çıkıyor.
Zihinsel Aşırı Yüklemenin Sonuçları Nelerdir?
Temelde iki tür bellek kapasitemiz var; kısa süreli ve uzun dönemli bellek. Kısa süreli olan bellek sınırlıdır ve aşırı yükleme ile karşı karşıya kalabilir. Uzun dönemli belleğin kapasitesi çok daha büyüktür. Ancak bilginin kısa süreli bellekten süzülerek buraya gelmesi gerekir. Uzun süreli belleğe her zamankinden çok daha yoğun bilgi geliyorsa, bu bilgiler doğru bir şekilde işlenemez ve bu nedenle de gelecekte düzgün bir şekilde kullanıma sunulamaz. Özetle Matrix filmindeki gibi beyine tak fişi tüm eğitim programlarını bir günde yükle gibi bir öğrenme ne yazık ki şimdilik zor görünüyor. Peki ya elektronik çip destekli uzun dönemli bellekleri beynimize entegre edersek ne olur? Gelecekte olacak gibi görünüyor ama bugün değil, bu benim hayalim.
E-Öğrenme’de Zihinsel Aşırı Yükleme
E-öğrenmede aşırı zihinsel yüklemenin belleğe ve öğrenme kapasitesine etkisi, birden fazla iş yapmanın beyinde yarattığı etki ile benzerdir. Örneğin öğretmenin öğrencilerine aynı anda çok fazla bilgi ya da birden fazla ödev vermesiyle de olur ve sonuç olarak öğrenci bu bilgiyi işleyemez hale gelir. Aşırı yükleme ortaya çıkmıştır.
Zihinsel Yükleme Teorisi (CLT), tüm öğrenim çevrelerinde üç tür yükleme olduğunu, bunların kişinin kısa bellek kullanımını ve uzun dönem bellekten hatırlama yeteneğini etkilediğini öne sürmektedir, buna göre:

  1. Esas yükleme; sunulan materyalin karmaşıklığını ve bunun zihinsel yüklemeye olan etkisini işaret eder.
  2. İkincil yükleme; öğrenim tecrübesine hiçbir şey katmayan zihinsel yüklemeyi işaret eder, anlık ilişki içermeyen animasyonlar veya grafikler gibi.
  3. İlişkili yükleme; bunlar öğrenciye, öğrenim için kısa belleği verimli kullanmalarında yardımcı olan şeylerdir.

CLT ’ye göre, bu üç yükleme türünün toplamı, öğrenimin gerçek anlamda verimli olması için kısa belleğin kaldırabileceğinden az olmalıdır.
Sonuca yaklaşırsak; eöğrenmenin etkili bir öğrenme yöntemi olduğu ve zihinsel aşırı yüklemeden kişiyi koruduğu bir gerçektir. Çünkü öğrenme bir bakıma kişinin öğrenim hızı ile ilgilidir. Bir öğretim tasarımcısının, zihinsel aşırı yüklemeyi azaltabileceği belirli yollar vardır.
Eöğrenme Tasarımı Zihinsel Aşırı Yüklemeden Kaçınacak Şekilde Nasıl Yapılandırılır?

  1. Basit tutun; konuyla anlık ilişkisi olmayan bütün içerikleri ortadan kaldırmak, e öğrencilerin anlamasına ve bilgiyi uzun dönem belleğe geçirmelerine yardımcı olacaktır. Benim en sevdiğim yöntemdir, eğitim tasarımcılarıma alın elinize baltayı metni sonuna kadar budayın, yani sadeleştirin hiç acımayın direktifini sürekli veririm.
  2. Bilgiyi parçalamak; kişilerin (eöğrenicilerin) konuyu tam olarak kavrayabilmesi için karmaşık konular küçük parçalara bölünmelidir. Bilgiyi bu şekilde parçalara ayırmak, kişinin anlamasına ve devam etmeden önce o parçayı işlemesine ve sindirmesine olanak sağlar. Bu sayede bilginin uzun dönem belleğe geçişi daha da gelişir.
  3. Bilgiyi sunarken farklı teknikler kullanmak; bazı kişiler görsel, bazıları da yazılı sunumda iyilerdir. Farklı sunum biçimleri kullanarak, tasarımcılar öğrencinin kısa dönemli belleğini yormadan bilginin farklı yollarla işlenmesini sağlar.

Bu kadar teoriden sonra sıra geldi pratiğe. Son yıllarda üzerinde yoğun olarak çalıştığımız www.hizliegitim.com ‘daki yenilenen içerikler işte bu yaklaşımla ele alındı. Hepsi birbirinden lezzetli, ağzınızı hiç yormadan lokum gibi yutabileceğiniz şekilde, sindirimi kolay ve sonra da gidip uzun dönemli belleğe kalıcı bir şekilde yerleşerek bilginin davranışa dönmesini sağlayacak şekilde tasarlandı.
Son zamanlarda da eğitim kataloğunu tam kullanan şirketlerden de bu keyifli geri bildirimleri almak bizi çok mutlu ediyor. Bu konuda referanslarımız için web sitemize veya sosyal medya hesaplarımıza mutlaka göz atın. Sonra da hiç durmayın harika fiyatlarda tam kullanım kampanyamızda şirketinizin eöğrenme planlarını etkili bir şekilde yapın.
Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin