Yazının Kategorisi

Yazılım Geliştirme ve Kod Yazmak Üzerine!

Her şeyden önce şunu söylemeliyim; yazılım geliştirmek ve kod yazmak olağanüstü bir yaratıcılık çalışmasıdır. Bu doğrultuda yaşadığımız çağda yazılım geliştirme işi tüm zorluklarına karşın yüreklilik ve sabırla zamanın koşullarını ve teknik sınırları zorlayarak dünyamızı değiştirmektedir.

Üstelik bu yaratıcılık asla yerinde sayamaz, saymanıza izin verilmez ve süreklilik gerektirir. Çünkü dünya hızla değişir sizin yazılımlarınızın da buna uyum sağlaması gerekir. Bu yaratıcılık, sadece yazılım ya da yazılımcıları değil, donanımları, sistemleri, cihazları ve çözümleri şekillendirecek tüm bütünsel ögeler için gereklidir. Daha önce yapılmış yazılımları yinelemek, önceki uygulamaları taklit etmek etkili bir sonuca vardırmaz. Herkesin kolayına kaçarak taklide gittiği bu durum uygulamalara ve dünyaya genel olarak katkı sağlamaz.

Yaratıcılığı özünde gerektiren pek çok iş kolu gibi çok iyi kod yazmak, güzel çözümlerin ve uygulamaların ortaya çıkması için de tek başına yetmez. Bunun için uygulamaları sahneye koyabilecek cesur girişimcilerin de yaratıcı ticari dehası gerekir.

Google, Facebook, WhatsApp gibi yıldız projeler sahneye çıkıp tek başlarına dünyayı değiştirdiler (Hatalı ve abartılı kullanımın yol açtığı sosyal sorunları yazımın dışında tutuyorum). Bunlar gibi sayısız pek yazılım hayatımıza inanılmaz yenilikler getirdiler. Hepsinin arkasında bir fikirden çok daha fazlası vardı, ayrıntıya girmiyorum, meraklısı olanlar bu hikayeleri biliyorlar her yerde yazıldı çizildi.

Peki biz ne yapıyoruz? Kendi çapımızda bir yazılım projesi hazırlarken daha ilk günlerde, bunun bir yaratıcılık çalışması olduğunu ekibe anlatmaya çalışırım. Bir dahi gibi çalışacağız der ve bu görüşle projenin meydana çıkarılmasına odaklanırım. Her alanda daha iyisine, daha güzeline ve daha önce görülmemişine doğru gitmeyi hedeflerim.

Yazılım projeleri yaratıcılık gerektiren uzun bir çalışma, sabır ve yetenek işidir. Her projede kullanıcılar için sürprizler olmalı, yazılımlar kullanıcıların işlerini şaşırtacak düzeyde kolaylaştırmalı ve onlara keyif verilmelidir. Hatta heyecanlandırmalıdır. Yaratıcı olmayan yazılım projeleri çöpe gitmeye mahkumdur.

Şu günlerde harika ekibimle sürekli yeni yazılım projeleri üzerinde çalışırken bu konudaki düşüncelerimi bir araya getirmek ve sizlerle de paylaşmak istedim. Kişisel olarak keyifle kullandığım yeni yazılım girişimlerimizi de sizlerle paylaşıyor ve ihtiyacınız olduğunda davet ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin