Yazının Kategorisi

Düşlerinizi Gerçeğe Dönüştürün!

Herkese merhaba, bugün sizlere başarılı olmanın en önemli unsurlarından birisini çok kısa anlatmaya çalışacağım. Nedir biliyor musunuz?
O öyle bir şey ki, tüm düşleri gerçeğe dönüştürüyor. Üstelik farkında olmadan gün içerisinde onunla sürekli karşı karşıyayız. Hayatımızın öyle bir parçası ki, çoğu kez bize uygulanmasına rağmen onu hissetmiyoruz. Hem olumlu hem de olumsuz amaçlarla üzerimizde kullanılıyor. Hatta yapılan araştırmalara göre başarılı insanların onu hayatlarında çok iyi kullandıkları da belirlenmiş.
Evet yeterince sizi meraklandırdıktan sonra onun ne olduğunu söyleyelim; İkna. Şimdi bu da ne, satış teknikleriyle ilgili bir yazı mı okuyacağız demeyin. çünkü hiç de öyle değil, birazdan anlayacaksınız.
Neden mi? Eğer ikna etme beceriniz yoksa, başarılı olmakta çok zorlanırsınız. Hayata geldiğimiz andan itibaren hepimiz bir şeyler istemeye başlıyoruz değil mi? Önce mama için ağlıyoruz, sonra yürümek, bisiklete binmek derken o araba benim olsun, bu kişi benim sevgilim olsun, onunla evleneyim, o evi alayım, şu işe sahip olayım veya zengin olayım gibi isteklerimiz hiç bitmiyor. Peki bu gibi isteklerimize nasıl ulaşırız? Tabii ki en önemli beceri olan ikna sayesinde. Veya gün gelir, eşini ikna etmen gerekir; edemezsen aile huzurun bozulur. Bazen çocuğunu ders çalışmaya, yemek yemeye ikna etmen gerekir. Gün gelir patronun veya yöneticini ikna etmen gerekir, edemezsen işinden olursun.
Bu konu da nereden aklıma geldi biliyor musunuz? Bizim veletler (velet dediğime bakmayın artık kazık kadar oldular 🙂 beni her hafta sonu cezaları nedeniyle kesintiye uğrayan harçlıklarını kopartmak için vazgeçmeden ikna etmeye çalışırlar. Öyle teknikler kullanırlar ki, bazen başarılı olurlar. Ben de alayı bu konuyu hem bir yazı hem de bir e-öğrenme haline getireyim dedim.
Şimdi dikkatli okumaya devam edin! İkna nerede, nasıl ve kiminle başlar biliyor musunuz? Aklınıza hemen müşteriler mi geliyor? Veya yöneticiniz, patronunuz, eşiniz, çocuğunuz, sevgiliniz? Peki yatırımcılar veya bankacılar mı? Şimdi bunların hepsini kafanızdan silin, çünkü bunların hiç birisi değil!

Önce kendini ikna et

İkna sizinle, yani kendini ikna edebilmekle başlar. Eğer kendini ikna edemiyorsan, istediğin kadar teknik öğren, başkalarını da ikna edebilmeniz mümkün değildir. Düşünün şimdi. Bir sürü hayaliniz, amaçlar ve hedefleriniz var. Bunlarla ilgili kendinizi %100 ikna etmiş durumda mısınız? Veya çeşitli koşullara bağlayarak %30 veya %50 olasılıkla olabilir diye mi bekliyorsunuz. O zaman başarılı olabilmeniz olanaksız. Başarılı olmak için o hayale, o hedefe %100 ikna olmak zorundasınız. Bu yüzden bildiğiniz her şeyi unutun ve önce kendinizi ikna edin, bu gerçekten çok önemli.
İkna dediğimizde, insanların düşüncelerini yönlendiriyor olmaktan söz ediyoruz. Önce kendi beyninizi yönlendirirseniz, kendi fikirlerinizi yönlendirebilmişseniz, işte ancak o zaman başka insanları da yönlendirmeye başlarsınız.
Şimdi diyelim ki hedefleri belirlediniz, kendinizi de %100 ikna ettiniz. Sıra geldi neye? Bu hedefte ilerlerken karşınıza çıkacak insanları ikna etmeye. Çünkü sizin ikna olmanız da  yeterli değil, o hedefe yardım edecek başkaları var değil mi? O hayale ulaşmak için, o ürün veya hizmeti satmak için müşterileri, evlenmek istediğin kızı veya babasını, öğretmenini, anneni veya babanı, patronunu, yöneticini hep bu insanları ikna etmeye ihtiyacınız var.
Az önce satış eğitiminde miyiz demiştik ya, şimdi biraz evet diyebilirim. Çünkü hayatın başarısı biraz da kendinizi iyi pazarlayabilmekten geçiyor değil mi?
Buraya kadar kısa bir giriş yaptık, bu teknik basitçe şu aşamalarla çalışıyor.
Önce kendini ikna et
Yönlendirici soruları planla
İstek ve arzu oluştur
Görsel hale getir
Somut kanıtlar sun
Kararlı ol ve bitmiş gibi davran
Verdiğin sözleri tut
Ve tüm bu anlattıklarım nerede biliyor musunuz?
İşte burada, tıklayın, mutlaka üye olun izleyin.
Sevgilerimle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin