Yazının Kategorisi

Sosyopatları Nasıl Anlar ve Nasıl Korunuruz?

Sosyopatlık genellikle, aşk, suçluluk, utanç ya da pişmanlık gibi insana özgü sosyal duyguların eksikliğiyle ilişkili psikolojik bir bozukluk olarak tanımlanmış. Bu kişiler, ahlaki sorumlulukların ve vicdan duygusunun da eksikliğini çekiyorlar. Ve aslında farkında olmadığımız halde çevremiz sosyopatlarla çevrili biliyor musunuz?
Çünkü son yapılan araştırmalara göre Dünya nüfusunun % 4’ünün sosyopat olarak tanımlanabileceği ortaya çıkmış. Bu durumda çevremizdeki bu kişileri tanıyıp uzak durmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedim. Üstelik bu kişiler arkadaşlarımız veya akrabalarımız da olabiliyor, iş dünyasında da bolca karşımıza çıktıkları söylenebilir.
İnsanları etkileme ve kandırma konusunda sosyopatların eline hiç kimse su dökemez; kolay kolay kimsenin inanmayacağı yalanları allayıp pullayarak yutturmakta çok beceriklidirler. Sosyopatların etki alanlarına girmemek, oyununa gelmemek, kısaca zarar vermelerine fırsat vermemek için bu kişileri anında teşhis etmek hepimiz için yaşamsal önem taşıyor.
Bir arkadaşınızın ya da akrabanızın bir psikolojik rahatsızlığa sahip olduğunu ve sosyopat olduğunu anlamanız çok da kolay değildir. Çünkü ne de olsa bu bir kişilik bozukluğu. Toplum içerisinde psikopatlık ile karıştırılır. Bir kişiye sosyopat tanısının konulabilmesi için kişinin en az 18 yaşında olması ve çocukluğundan beri saldırganlık, kurallara aldırmama ve aldatma geçmişine sahip olması gerekiyor. Ve şimdi sizlere sosyopatların en genel özelliklerini sunuyorum.

  1. Empati Eksikliği

En bilindik sosyopat belirtilerinden birisi de empati eksikliğidir. Bir çoğu vicdandan yoksundur, ancak hepsi değil. Psikopatlar ise her zaman vicdansızdır, bu da onları özellikle tehlikeli kılan bir özelliktir.

  1. İlişkilerde Geçimsizlik

Sosyopatlar duygusal ilişki kurmakta olukça zorlanır, bu nedenle kurduğu ilişkilerde genellikle dengesizdirler. Hayatlarındaki ilişkileri temellendirmek yerine onları aldatma, zorlama ve sindirme yoluyla kendi çıkarları için istismar etmeye çalışabilirler.

  1. Manipülasyon

Sosyopatlar, kendi kazanımları ya da eğlence için çevrelerindeki insanları baştan çıkarmaya ve manipüle etmeye eğilimlidir.

  1. Hilebazlık

Sosyopatların en bilinen öteki özelliğinden birisi onların düzenbazlık ve dolandırıcılıkta çok iyi olmalarıdır. Genellikle işlerini yoluna koymak ya da kendilerini rahat hissetmek için bu yola başvururlar. Ayrıca yalanlarını çok iyi süsleyerek gizleyebilirler.

  1. Duygusuzluk

Bazıları açıkça saldırgan ya da fiziksel şiddete meyilli olabilir. Diğer bir tipse direkt olarak sözleriyle insanları alaşağı etme eğilimine sahiptir. Sosyopatlar diğer insanların duygularına karşı oldukça umursamazdır.

  1. Düşmanlık

Sosyopatlar sadece kendilerine düşman olmakla kalmazlar, başkalarının davranışlarını da düşmanca olarak yorumlama eğilimindedirler, bu durum da onları intikam arayışına sürükler.

  1. Sorumsuzluk

Sosyopatlar finansal ve sosyal yükümlülükleri göz ardı etmeye eğilimlidir. Sorumlulukları görmezden gelirler. Örneğin, ödenmesi gereken durumlarda çocukların harçlıklarını ödememek, faturaların yığılmasına izin vermek ve düzenli aralıklarla işten ayrılmak gibi davranışlar gözlenebilir…

  1. Fevrilik

Hepimizin fevri olduğu bazı anlar vardır. Ancak bir sosyopat için hareketinin sonuçlarını düşünmek, kararları tartmak, plan yapmak ve ona sadık kalmak son derece zordur.

  1. Riskli Davranışlar

Sorumsuzluğu, fevrilik ve anlık kararlarla birleştirin, sosyopatların riskli davranışlara eğilimli olmalı şaşırtıcı değildir. Başkalarının güvenliği için veya kendileri için çok az endişe duymaya eğilimlidirler. Bu durum da aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu kullanımı, kumar, güvensiz seks ve tehlikeli hobilerin (suç işleme gibi) yaygın olduğu anlamına gelir.
Sosyopatlarla ilgili çözüm olarak terapi sadece hafif vakalarda bazı semptom ve yan etkilerin tedavisine yardımcı olabilir. Ancak bir sosyopatın profesyonel yardım alması gerçekten alışılmadık bir durumdur. Çünkü bu bozukluğun en önemli nedeni genel bir iç görü eksikliğidir. Sosyopatlar sorunları olduğunu kabul edebilirler. Eşlerinin kendilerinden memnun olmadığını biliyor olabilirler. Başlarının belaya gireceğini de biliyor olabilirler. Ama genellikle başkalarını suçlarlar.
Sosyopatlığın belirtileri yaşla birlikte azalabilir. Özellikle hafif vaka olan sosyopatlar uyuşturucu ya da diğer kötü alışkanlıklardan uzak durdukları sürece onlar için hala bir umut vardır.
Peki sosyopatları artık anladığımızı var sayarsak, onları ortaya nasıl çıkarabiliriz? Taktikler gelecek hafta www.hizliegitim.com da yayınlanacak videomuzda sizleri bekliyor olacak, üye olmayı deneyebilirsiniz.
Sosyopatlardan korunmanız ve kaliteli bir yaşam sürmeniz dileğiyle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin