Yazının Kategorisi

Dijital Öğrenmede Son Aşama; Walmart, Çalışanlarına 17 Bin Sanal Gerçeklik Başlığı Alıyor?

Walmart, “Oculus Go”’yu ve “STRIVR” yazılımını ABD’deki mağazalarında çalışan bir milyonun üzerindeki çalışanını eğitmek için kullanacağını açıkladı. Perakende satışın Amerika’daki dev markası,  tüm çalışanlarının sanal gerçeklik eğitimlerine erişimi olacağını belirtmiş.
Bu arada biz buradaki şirketlerde mobil eğitim için halen sıkı bir mücadele veriyoruz bunu üzülerek anımsatmak isterim.
Habere göre yılsonuna kadar Walmart 17 bin sanal gerçeklik başlığını mağazalarına dağıtacakmış. Büyük mağazalara 4, mahalle mağazalarına ve indirim marketlerine de 2 adet Oculus Go verilecekmiş. Başlıklar yaklaşık 5 bin farklı noktada bir milyonun üzerinde çalışana ulaştırılacakmış. Bu güne kadar benim duyduğum en İnanılmaz online eğitim bütçesi! Peki içerik ne, Fatih projesine benzemesin diyorsunuz belki de! Bu teknoloji öncelikli olarak yeni teknolojiler ve hafif beceriler (soft skills) (yani empati ve müşteri hizmetleri gibi) eğitimler için kullanılacakmış.
Denemeler başarılı geçti deniyor!
Dağıtımın öncesinde Walmart 10 mağazada pilot test uygulamış. Örneğin çalışanlar bu test sırasında yeni sipariş uygulamasını henüz fiziksel olarak faaliyete geçmeden sanal gerçeklik üzerinden deneyimlemiş. Ayrıca şirketin yöneticilerini ve müdürlerini de eğitmek için kullanılıyormuş. Şimdiye dek Walmart’ın kullandığı 45’ten fazla modül geliştirilmiş (yani içerik).
Kıdemli bir yönetici yorumu şöyle; “Bir modülü VR başlığı ile izlediğinizde beyniniz sanki o durumu gerçekten yaşamışsınız gibi çalışıyor. Ayrıca sanal gerçeklikle verilen eğitimlerde özgüveni ve müşteriyi elde tutma oranlarını yüzde 10 ila 15 artırdığını gördük.”
Walmart bu platformu mağaza operasyonlarının her alanında sanal eğitimler yaratmak, yönetmek ve uygulamak için kullanacakmış. Bu uygulamalara sanal gerçeklik gözlüğünü kimin nasıl kullandığını gözlemlemek ve eğitim sırasında ortaya çıkan davranışları genel örüntüleri incelemek de dahil. Şimdi kulağa biraz rahatsız edici gelse de iş eğitimi alanında sanal gerçeklik kullanımı yaygınlaştıkça bu tarz uygulamalar daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayacak diyebiliriz. Daha yapay zekayı sindirememişken sanal gerçeklik bir anda patlama noktasına geldi.
Artık birçok kişi sanal gerçekliğe ilk kez iş yerinde maruz kalacak, bu doğrultuda hem evde hem de iş yerinde sanal gerçeklik kullanımının da artması bekleniyor.
Bu arada biz de Magic Leap ile bazı ar-ge çalışmalarımızı tamamladık, ilgilenen müşterilerimiz olursa heyecanla haber bekliyor olacağız.
Ne diyelim, darısı ülkemizin başına.
Sevgilerimle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin