Yazının Kategorisi

Gelirinizi Arttırmak İçin 15 İpucu!

Şu anki pozisyonumuz ya da gelirimiz ne olursa olsun hepimiz daha fazlasını isteriz. Bunun için yeni bir iş kurmayı düşünebilir veya ek kazanç elde etmenin yollarını ararız. Bu girişimlerin ne yazık ki çoğu başarısızlıkla sonuçlanırken bazıları da büyük kazançlar sağlıyor. Peki, kazanç sağlayan kişiler neyi farklı yapıyor hiç düşündünüz mü? Eğer siz de kendi gelirinizi arttırmak istiyorsanız aşağıdaki 15 ipucu size yardımcı olabilir.
Hedef Belirleyin!
Hedeflere ulaşmak bir yolculuktur. Para kazanma konusunda bir hedefiniz yoksa nerede olduğunuzu bilemez ve hedefinize ulaşmak için çaba harcamazsınız. Hedefleri olan insanlar ilerleme gösterir. Siz bu durumu fark ettiğinizde bu kişilerin çok gerisinde olursunuz. Bu nedenle hedefiniz yoksa en kısa sürede belirleyin ve ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin.
Ertelemeyin!
Pek çoğumuz spor yapmak istiyoruz. Ancak sürekli erteliyor ve gerçekleştirmekte başarılı olamıyoruz. Bu davranış gelir elde etme konusunda da kendini gösteriyor. Örneğin bu yöndeki fikir ve projeleri gerçekleştirmeyi hep erteliyoruz. Ancak hayat karşımıza çeşitli zorluklar çıkarıyor ve gelecekte bu planları gerçekleştirmek için yeterli enerjiyi bulamıyoruz. Bu nedenle plan ve projeleriniz varsa ertelemeyin ve hemen harekete geçin.
Sabırlı Olun!
Geliri arttırmak için yaptığımız girişimlerin sonucunu hemen almak isteriz. Ancak pek çok iş başlangıçta size büyük bir gelir sağlamaz. Buna karşılaşılan zorluklar da eklendiğinde pek çok kişi hedeflerinden vazgeçer. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız kazanç konusunda sabırlı olmalısınız. Ayrıca zorluklar karşısında vazgeçmeden ilerleyebilmek için iç disiplin kazanın.
Hedefinize Odaklanın!
Bir işe yeterince odaklanamaz ve zaman ayırmazsanız bir süre sonra gelir elde etmediğiniz için çalışma isteğinizi kaybedersiniz. Bu durum pek çok kişinin farklı yolları denemesine neden oluyor. Ancak bu tür durumlar odak kaybettirir ve sizi sadece asıl hedefinizden uzaklaştırır. Hedefinize ilerlemek ve başarı sağlamak için tüm odağınızı ve zamanınızı kullanın. Belirli bir başarı veya sabit kazanç sağlamadan diğer yollara çabuk yönelmeyin.
Özgüveninizi Arttırın!
Pek çok kişi çeşitli nedenlerle özgüven eksikliği yaşıyor. Eğer sorun iş konusundaki bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu konuda kendinizi geliştirin. Özgüven eksikliği olan kişiler kendi kararlarına güvenmez, sürekli başkalarına danışır ve bağımlı hareket ederler. Bu güvensizlik bazı ortaklıkların temelini oluşturur. Ancak bu tip ortaklar iş zorlukları veya para kazanamama gibi durumlarda birbirini suçlama eğilimindedir. Bunun sonucunda insan ilişkileri bozulur, ortaklıklar ve iş zarar görür. Eğer sabit bir geliriniz yoksa ortaklık kurmaktan kaçının. Belirli bir büyüklüğe ulaşan ve sabit gelir sağlayan işlerde ise stratejik ortaklıklar daha yararlıdır. www.hizliegitim.com da İç disiplin ve otokontrol eğitimi size yardımcı olabilir.
Başkalarını Suçlamayın!
Çoğumuz günlük yaşamda karşılaştığımız pek çok zorluk için başkalarını suçlarız. Gelir konusunda da benzer bir tutum sergileriz. Ancak devleti, ülkenin şartlarını, krizi, işsizliği veya başkalarını suçlayarak bu konuda bir yere varamayız. Bu nedenle sorunun kaynağını kendinizde aramalısınız. Ancak bu şekilde gelişmeniz gereken yönleri fark edebilir ve bu konuda bir çözüm üretebilirsiniz.
Başkalarının Fikirleriyle Hareket Etmeyin!
Öncelikle iş konusunda kendi fikir ve kararlarınıza güvenmeyi öğrenmelisiniz. Bazen onay alma ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere danışmayın. Danışacağınız kişiler çalıştığınız alanda yeterince bilgi ve deneyime sahip olmalıdır. Danıştığınız kişinin bilgi seviyesine ne düzeyde olursa olsun tek bir fikre yönelmeyin. Bir konuda pek çok kişinin fikrini alın, dinleyici olun ve son kararı kendiniz verin.
Hızlı ve Hazır Çözümlere İnanmayın!
Pek çok kişi kısa yoldan ve az çabayla kazanabileceğine inanıyor. Ancak hayatımızın her alanında olduğu gibi bunun da kısa bir yolu yoktur. Çok nadir örnekler olsa da bunlara sakın kanmayın. Herhangi bir siteye üye olarak, bazı kitapları okuyarak ve çok az çaba harcayarak tek seferde yüksek gelir elde edemezsiniz. Bu nedenle çalışarak ve emek harcayarak kazanç sağlamaya odaklanın.
Finansal Farkındalığınızı Arttırın!
Finansal durumunuzun ne kadar farkındasınız? Ne kadar alacağınızın, borcunuzun, gelirinizin ve birikiminizin olduğunu biliyor musunuz? Sizce gelecek planlarımız için ne kadar paraya ihtiyaç duyacaksınız? Sahip olduğunuz birikim bunları karşılamak için yeterli mi? Bunun gibi soruların cevabını net olarak veremiyorsanız finansal farkındalığınız az demektir. Bu farkındalığı arttırmak için tüm gelir, gider ve birikiminizi değerlendirerek finansal durumunuzu belirlemelisiniz.
Borçlanmaktan Kaçının!
Bazı iş sahipleri para kazanmak için en kaliteli araç, gereç ve teknolojik ürünleri almaları gerektiğine inanıyor. Bu giderleri karşılayacak maddi imkanları olmadığında çeşitli yerlerden borç alıyorlar. Ülkemizde borç ödemek için borç almak gibi bir kültür bulunuyor. Bu kültür maddi kayıpları kaçınılmaz hale getiriyor. Özellikle yeni kurulan işlerde sıkça görülen bu durum para kazancının önündeki en büyük engellerden biridir. Borcun türü veya ödemeyi kime yapacağınızın bir önemi yoktur. Sahip olduğunuz borçlar varsa bir an önce ödemeye çalışın. En kaliteli ürünler yerine bütçenize uygun olanları tercih edin ve kazanmadan harcamamayı kendinize ilke edinin.
Para Biriktirin!
Günümüzde yeni üretilen ürünlerin satılabilmesi için sahte ihtiyaçlar oluşturuluyor. Bu ihtiyaçları karşılamadığımızda mutlu olamayacağımıza inandırılıyoruz. Bu nedenle aslında bizi mutlu etmeyecek gereksiz ürünleri satın alıyor ve para biriktiremiyoruz. Bir birikimimiz olmadığında karşımıza çıkan önemli fırsatları değerlendiremeyiz. Bu nedenle yarınınız yokmuş gibi düşünmeden birikim yapmaya önem vermelisiniz.
Kazancın Tadına Varın!
Kazanmanın tadını almadıysanız, daha fazlasını istemez ve ihtiyaç da duymazsınız. Öğrencilik hayatında veya belli bir işte çalışırken ek kazanç elde eden kişiler bunun verdiği hazzı algıladıkları için bu konuda daha istekli hale gelirler. Bu nedenle yaşınız ne olursa olsun ilk kazancınıza ulaşmayı veya zaten kazanıyorsanız bu kazancı arttırmayı deneyin.
Rahatınıza Düşkün Olmayın!
İnsanlar gündelik alışkanlıklarını sürdürme eğilimindedir. Ancak bu rutinlerin dışına çıkmadığımızda bu davranışlara bağımlı hale geliriz. Gelir elde etmek için de durum böyledir. Bu yönde yeni şeyleri denemez ve kendimizi zorlamazsak kazancımızı arttıramayız. Unutmayın ki rahat kazanç diye bir şey yoktur.  Bu nedenle rutinlerinizin farkına vararak bunları sürekli kırmaya çalışın. Kendinizi zorlayın, ekstra işler yapın ve yeni şeyler öğrenin.
Sahip Olduklarınıza Odaklanın!
Diyelim ki yeni bir bilgisayarınız olsa daha iyi çalışabileceğinizi düşünüyorsunuz. Oysa bu doğru değil. Böyle bir durumda pes etmeyin. Çünkü gelirinizi arttıramamanızın nedeni aslında sahip olmadığınız şeyler değildir. Bu nedenle elinizdeki olanaklara odaklanın ve bunları en iyi şekilde sonuna kadar değerlendirin.
Sürekli Gelişim Gösterin!
Eğitim seviyeniz ve sahip olduğunuz bilgiler iş yaşamı için kalıcı bir yeterlilik sağlamaz. Çünkü iş yaşamında deneyim, alanınızla ilgili bilgiler ve parasal konularda sürekli bir değişim gerçekleşir. Bu nedenle hedeflediğiniz alanda ve parasal konulardaki değişimleri sürekli izlemeli ve kendinizi geliştirmelisiniz.
Bu listedeki 15 maddeyi değerlendirerek gelirinizi arttırma yönünde ilerleyebilirsiniz. Eğer kendinizde varsa burada listelenen gelişime açık yönlerinizi güçlendirebilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz.
Yararlı olması dileğiyle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin