Yazının Kategorisi

Ağır Para Cezalarına Maruz Kalmayın! Yasal Uyum Eğitimleri İçin 6 Öneri

Bu yazımda içeriği genellikle kullanıcılar tarafından oldukça sıkıcı bulunan yasal uyum eğitimlerini nasıl daha başarılı hale getirebileceğinizi paylaşacağım. Yasal uyum söz konusu olduğunda çoğu çalışan bu tür eğitimlerden kaçmaya çalışır. Bu eğitimler maalesef uzun süren, içeriği karmaşık, sıkıcı bilgi ve istatistiklerle doludur. Ama size iyi bir haberim var. Bunları hazmı kolay bir şekilde online olarak sunabilir, motivasyonu ve katılımı arttırabilirsiniz.

Şimdi size eğitim kalitesinden ödün vermeden yasal uyum eğitimlerini etkili bir şekilde online sunabilmeniz için 6 öneri sunuyorum:

1- Simülasyonlar Kullanın

Çalışanların ne kadar bildiğinden çok, bilgiyi ne düzeyde uygulayabildikleri önemlidir. Simülasyonla vakaların yaşatılarak öğrenilmesi çalışanlara bilgiyi kontrol etme ve daha iyi özümseme olanağı sunar. Böylece bilgiler daha güçlü bir şekilde uzun dönem belleğe alınır ve kolayca hatırlanır. Ayrıca olası hatalar kuruma zarar verilmeden, sanal bir ortamda deneyimlenir. Dolayısıyla gerçek vakalarda yaşanacak olaylara hazırlıklı olunur. Simülasyonları olabildiğince gerçeğe yakın sunun. Bunun için RolePlaySimulation ve VideoSimulation ürünlerimizden yararlanabilirsiniz. 

2- Mikro Öğrenme Kullanın

Eğitimde öğrenilen konularla ilgili tamamlayıcı içerikler ve tekrar önemli! Bunun için Online Eğitim Kütüphanesi kullanabilirsiniz. Mikro Öğrenme amacıyla tasarlanmış online kütüphaneler ihtiyaç anında bilgi sağlar. Çalışan takıldığı noktada burada hızlıca sorusuna cevap bulup işine geri döner ve prosedürü gerektiği şekilde uygular. Kısa videolar, infografikler, podcast ve vaka çalışmaları mikro öğrenme formatlarının başarılı örnekleridir. Bununla ilgili önceki yazıma göz atabilirsiniz.  

3- Karmaşık Konuları Videolarla Aktarın

Yasal uyum eğitimleri çoğu zaman karmaşık bilgilerden oluşur. Örneğin çok sayıda bileşeni olan yasalar veya etik kurallar bu kapsama girer. Bu noktada çalışanlara konuları videolarla aktarmak çok yararlı oluyor. Örnek verirsek şu sıralarda iş sağlığı ve güvenliği oldukça popüler bir konu. Artık güncelleme eğitimlerinin online olarak verilmesi yasal kabul ediliyor. Bu doğrultuda davranış garantili İSG eğitimlerimize mutlaka göz atın. Bu ve bunun gibi konularda uygun ve uygun olmayan davranış ve kuralları akılda kalıcı bir şekilde kolayca aktarabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.isgakademi.online

4- Uyarlanabilir Bir LMS Yatırımı Yapın 

Uyarlanabilir bir LMS sayesinde eğitimleri her yerden kolayca erişilebilir bir şekilde sunabilirsiniz. Çalışanlar istedikleri zamanlarda eğitimleri veya bilgiyi alabilirler. En iyi sonucu alabilmek için online eğitim içeriklerinin farklı versiyonlarını hazırlayın, hedef kitleye göre gerekli uyarlamaları yapın ve bu şekilde sunun. LMS’iniz bunu desteklemiyorsa bize ulaşabilirsiniz.  

5- Oyunlar Kullanın

Çalışan tarafından öğrenme motivasyonunun düşük olduğu durumlarda istediğiniz kalıcı bilgiyi aktarmak oldukça zordur. Yapmış olmak için eğitimi alıp, öğrenmeyi sağlayamayan bir çalışan kitlesi ortaya çıkar. Sürükleyici oyunlarla çalışan motivasyonunu yakalayıp istemiş olduğunuz kalıcı bilgiyi eğlenceli bir ortamda pozitif bir deneyim ile aktarmak iyi sonuç verir.

6- Anında Geri Bildirim Verin

Her online eğitim modülünün sonunda verilen geri bildirim, her çalışana özel olmalıdır. Çalışan; güçlü ve zayıf olduğu alanlarla ilgili en iyi şekilde nasıl ilerleme sağlayacağıyla ilgili geri bildirimlere ihtiyaç duyar. Bu sayede eğitim süreçlerini kendisini zenginleştiren ve kariyerine katkı sağlayan bir unsur olarak deneyimler. Örneğin www.kisilik-testi.com buna örnek verilecek sistemlerimizden birisidir. 

Sonuç

Yasal uyum eğitimlerini online ve etkili bir şekilde uygulamak, size gerçekten tasarruf sağlar ve zaman kazandırır. Çalışanlarınız saatlerce hiçbir yarar sağlamadığı sıkıcı eğitim ekranlarına bakmak zorunda kalmaz. Daha da önemlisi kalıcı öğrenme sunan eğitimler sayesinde yasal konulara hakim olurlar. Günün sonunda kurumunuz, yasal ihlallerin meydana gelmesini önler ve ağır para cezalarına maruz kalmanın riskini azaltmış olur. 

Sunduğunuz eğitime bağlı olarak kısaca yasal uyum eğitimleri, kurumunuzu vezir de eder rezil de! Umarım mevcut yasal uyum eğitimlerinizi dijitalleştirirken veya yeni bir eğitim planlarken bu bilgiler size yarar sağlar. 

Sevgi ve saygılarımla…

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin