Yazının Kategorisi

Online Eğitimin Geleceği Olan “UbD” Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Hikayemiz; işimizi nasıl daha etkili hale getiririz sorusuyla başladı. Önce karşıma bir kitap çıktı. Sonra araştırmalar okumalar derken çok değerli Hocam Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimlerinden Dr. Nihal Yurtseven ile tanıştık. Soruları birlikte büyüttük, eğitim tasarımında karşımıza çıkan bu yeni kavramı e-öğrenmeye nasıl uygularız dedik. Tek hedefimiz vardı; online eğitimlerde öğrenmenin etkisini güçlendirmek. Sıcak yaz aylarının başında 2 ay süren müthiş bir WorkShop yaptık. Her şeyi baştan öğrendik.

Şimdi size e-öğrenme tasarımında hayatımızı değiştiren bu yeni kavramı biraz anlatmaya çalışacağım.

Sizce de kaliteli online eğitim üretimi yapmanın ilk adımı içeriklerin kaliteli tasarlanması mıdır? Bugüne kadar eğitim tasarımına işe içeriği öğretmek için en uygun metodolojileri seçerek başlıyorduk. Başka bir deyişle, biz ne öğretileceğinden çok içeriğin nasıl öğretileceğine odaklanıyorduk.

Sonra karşımıza çıkan UbD (Understanding By Design) bize, bu metodolojinin yaratıcıları olan Grant Wiggins ve Jay McTighe, yukarda kısaca ilettiğim yaklaşımın hatalı olduğunu söyledi: “Eğitim bir sonuca ulaşmak için bir araçtır. Net bir hedefe sahip olmak, eğitimcilerin planlamalarını hedeflenen sonuçlara doğru yönlendirmelerine yardımcı olur.”

Ben de her zaman söylerim, mutlaka eğitimin net bir hedefi olmalıdır. Peki ama bu hedefe nasıl ulaşacağız? İşte bu metodoloji (UbD) bunu sistematik bir hale getirmek için harika araçlar sunuyor.

UbD asla eğitimcilere neyi ya da nasıl öğreteceklerini söylemiyor. Daha etkili bir şekilde eğitim vermeye yardımcı olan bir sistem. UbD ile nihai amaç geriye doğru düşünmek ve büyük resme odaklanmak.

Modelin en temel amacı aslında adında gizli: “Anlamaya odaklı eğitim tasarımı (Understanding by Design).” Yani modelin merkezinde derin ve kalıcı anlama var. Aynı zamanda planlama ve tasarım yaparken her zaman bir “büyük fikre” bağlı kalıyoruz. Sistematik şekilde katılımcıların eğitim sonundaki kazanımlarını önceden düşünüyor ve içeriği buna göre kurguluyoruz. Bunun sonucunda ne mi oluyor?

 • İşbirlikçi, sürekli gelişen ve öğrenen bir şirket kültürü oluşuyor
 • Çalışanların mesleki gelişimi artıyor
 • Çalışanlarda kalıcı anlama sağlıyor ve performansa odaklanıyoruz
 • Zamanı daha etkili kullanıyoruz
 • Teknolojiyi eğitsel amaçlara uygun, etkin ve yerinde kullanıyoruz

Konunun daha anlaşılır olması için uzunca yazmak yerine UbD nin temel kurallarını basitçe özetlemek istiyorum:

 • İçerik tasarımı ve planlaması sırasında sonuç odaklı düşünülürse öğrenme başarısı artar.
 • İçerik ve eğitim, çalışanların kalıcı öğrenme transferini geliştirmek ve derinleştirmek üzerine oluşturulur.
 • Kalıcı öğrenme, çalışanlar bağımsız bir şekilde öğrendiklerini anlamlandırıp transfer edebildiklerinde ortaya çıkar.
 • Etkili bir eğitim içeriği üç aşamalı bir tasarım süreci boyunca istenen uzun vadeli sonuçlardan geriye doğru planlanır.

Peki nedir bu aşamalar?

 1. Aşama: İstenilen Sonuçları Belirleme
 2. Aşama: Kabul Edilebilir Kanıt Belirleme
 3. Aşama: Eğitim Planlarını Oluşturma

Bunu kısa bir giriş olarak kabul edin, bir sonraki bültende sizinle UbD ile tasarlanmış basit bir içerik paylaşacağım. Ayrıca bu kavramı desteklemek için geliştirdiğimiz yeni yazılım araçlarını anlatacağım. Özetle online eğitimlerin etkinliği artık bence UbD sayesinde mükemmel bir hale geliyor.

Ama söylemeden geçemeyeceğim; UbD’yi uygulayacak harika müşterilere sahip olmasaydık bunu asla hayal bile edemezdik. Onlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin