Yazının Kategorisi

Daha Fazla Kitap Okumanın 10 Yolu

Sıkça dile getiririm, çok okuyorum. Her yerim kitap dolu, hatta daha yeni ofis taşırken eşimden fırça yedim 😊, kitapları taşımaktan bıktım, bundan sonra kitapçıya gitmeni yasaklıyorum dendi. Her yer kitap. Çünkü her gün okumaya çalışıyorum, cep telefonumda bile son 6 ayda 4 bin sayfalık roman bitirmişim. Sabah ya da akşam mutlaka okuyorum. Bu alışkanlıkla ilgili sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istedim. Eğer çok okumak isteyen takipçilerim varsa, yararlı olmasını diliyorum. 

Öncelikle okuma için günün belirli bir zamanını belirlemekten hoşlanmıyorum. Çünkü bu durumda otomatik olarak yapılması gereken bir iş ve zorunluluk hissi uyandırıyor. Bu durum da bence kitap okuma keyfini yok ediyor.

Okuma rutinimle ilgili 10 ilginç yol önereceğim. Bugün sizlerle bunları paylaşmak istiyorum. Ama en önemli tek bir sırrım var, o da istikrar, diğer önerilerimi inceleyebilirsiniz. 

1- Kitap Türlerini Karıştırın

Örneğin bir klasik okurken yanında kişisel gelişim veya iş kitaplarını da aynı anda okuyabilirsiniz. Klasiklerin dili genellikle ağır olabiliyor ve genellikle oldukça uzun oluyor. Bu durum da bir klasik okuduktan sonra dili daha rahat olan bir kişisel gelişim kitabını da yanında devam edebilirsiniz. Eğer eşit derecede ağırlıkta bir kitap seçersem, yorulmuş hissediyorum ve kitabı okumadan bırakabiliyorum.

2- Okuyan Bir Arkadaş Bulun

Benim okuma arkadaşım eşim. Sıkça olmasa da birkaç ayda bir aynı kitabı okuyoruz, birbirimize bir ay süre veriyoruz. Eğer okuma alışkanlıklarınızla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, okuyan bir arkadaşınızla beraber kitap okumak, okuma alışkanlığınızı takip etmede ve iyileştirmede müthiş etkili bir yol. Kendi kurallarınızı oluşturabilir, kahve eşliğinde de zaman zaman kitap tartışabilirsiniz. Bu tartışmayla da ilginç bakış açılarına sahip olabilirsiniz. Ayrıca seçmediğiniz kitapları bitirmenin de güzel bir yolu ortaya çıkıyor. Çünkü bazı kitaplar sizi gerçekten şaşırtabilir.

3- Meydan Okumayı Deneyin

Kitap okuma konusunda bazı meydan okuma grupları bulunuyor, internet üzerinde kısa bir araştırma ile bulabilirsiniz. Temelde bir yazarın kitaplarından birini okumanızı ve sorulara yanıt vermenizi istiyorlar. Sınav ya da okuma maratonuyla normalden daha fazla okuyabileceğiniz yoğun ve sıkı bir disipline girebilirsiniz. Genellikle ulaşılamaz hedefler konuluyor. Bence buradaki asıl nokta ulaşılamaz hedeflerin konması, olayı oldukça eğlenceli hale getiriyor.

4- Bir Kitap Kulübüne Katılın

Oldukça klişe oldu ama bir kitap kulübüne katılmak sizi kitap arkadaşı deneyiminin bir parçası haline getirir. Tek başınıza hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz kitap tavsiyelerine, farklı bakış açılarına sahip olmaya, değerlendirmelere, yorumlara erişiminiz oluyor. Online kitap kulüpleri bolca var. Binlerce bu tarz site var, özellikle aradığınız türleri, ilgi alanlarını ya da ne arıyorsanız bunları içeren kitap kulüplerini bulabilirsiniz.

5- Yıllık Okuma Listesi Oluşturun

Şu anda yıllık okuma listesi oluşturma fikrine odaklanmış durumdayım. Basitçe yeni yılın başında oluşturacağım ve okuyacağıma söz verdiğim 12 kitaptan oluşan basit bir liste. Hedefim her ay bir kitap okumak. Ama bunu farklı bir yol izleyerek gerçekleştirebileceğiniz bir çözüm de bulabilirsiniz. Kitap sayısını değiştirebilir, 3 aylık dönemler, sezonluk, sömestr gibi dilimler yaratabilirsiniz. Bence yıllık okuma listesi oluşturmak, bütün bir yılın temposunu da ayarlıyor. 

6- Kitap Seçimini Rastgele Yapın

Okumak için yeni bir kitap seçemediğiniz, tamamen saçma bir yolla kitap seçmeyi deneyin. 

7- Arkadaşlarınızla Değiş Tokuş Yapın

Arkadaşlarınızın kitaplığından bir seçim yaparak ona meydan okuyabilirsiniz. Aynı şekilde onların da sizin kitaplığınızdan kitap seçerek size karşı meydan okumalarına izin verebilirsiniz. Ama bir kural var, aldığınız kitabı arkadaşınız daha önce okumamış olmalıdır.

8- Ödüllü Kitapları Okuyun

Bir sonraki okuyacağınız kitabın ne olacağını bulmak için yollar aramak yerine sadece ödül kazanan yazar ya da kitapları okumaya da yönelebilirsiniz. Pulitzer, The Hugo ve Nobel, Goodreads gibi otoritelerden ödüle layık görülen ve seçebileceğiniz birçok kitap bulunuyor. Tabi diğer otoritelerden ödül kazanan kitapları da seçebilirsiniz.

9- Alışkanlık Haline Getirmek İçin Kaydedin

Son zamanlarda okumayı inanılmaz bir istikrarla alışkanlık haline getirmemdeki en temel neden onu resmileştirmem oldu. Okuma alışkanlığına karşı düşünce yapımı değiştirecek küçük şeyler yaptım. İlk olarak gruplara, forumlara daha fazla dahil oldum. Tavsiye edilen kitapları araştırdım, yeni trendler hakkında daha fazla bilgiye sahip oldum, öğrendim. Diğer yaptığım da daha önce okuduğum, hatırladığım tüm kitapların bulunduğu listede zaman geçirmek. Goodreads hesabımda, kendime meydan okuduğum bir okuma listesi oluşturuyorum. Ve gelişimim için de düzenli olarak güncelliyorum. Henüz yayınlanmasam da kendimi değerlendiren yazılar yazmaya başladım. Bu tarz küçük adımlar, okuma alışkanlığımı takip etmemi sağlayan bir rutin yaratıyor. Kitaplar ve yazarlar ile ilgili yeni şeyleri, gelişmeleri keşfetmemi sağlıyor.

10- Oyunlaştırın Ödüllendirin

Oyunlaştırma oldukça popüler bir kavram. Eğer çevrenizde bolca okuyan arkadaşlarınız varsa, bir araya gelerek en çok okuyan arkadaşınıza bir hediye verin. Her ay düzenli toplanıyorsunuz, okunan kitapların en güzel sunumunu yapanı seçiyorsunuz, sonra hep birlikte çıktığınız yemekte ona hesap ödetmiyorsunuz. Bu kadar basit. 

Fazla söze gerek yok, okumanın önemini vurgulamaya gerek yok, ama bence en zoru da ergen çocuklarınıza kitap okutma mücadelesi. Şu anda yaşamımın odağında bu mücadele ciddi bir yer tutuyor. Bu konuda enfes bir film izlemiştim, oldukça etkilendim, mutlaka izleyin; Kaptan Fantastik; https://www.imdb.com/title/tt3553976/?ref_=nm_knf_i3

Sevgilerimle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin