Yazının Kategorisi

Evde Çalışırken Başarı İçin Zaman Yönetimi

Merhaba, 

Evlerimizde yeni işe başlamış gibiyiz değil mi? Ama başarılı olmamız gerekiyor! 

Çünkü büyük işlere imza atmak, hayallerimizi gerçekleştirmek ve istediğimiz şeylere ulaşmak istiyoruz. 

Başlangıçta zorlanabiliriz, ama sonrasında evlerimizde zamanın kölesi olmak yerine onun efendisi olabiliriz. Nasıl mı? 

Önce hepimize eşit miktarda verilmiş olan bu hazinenin farkına varalım; Zaman! Ve devam edelim! 

 • Rutininizi Belirleyin

Başarılı bir zaman yönetimi için altın kurallardan ilki, planlı ve programlı olarak günlük rutinlerimizi belirlemek. Her güne aynı şekilde başladığımızda, tüm günümüzü daha verimli geçirmek için büyük bir adım atmış oluyoruz.

Tarih’in istediğiniz dönemine bakın. İz bırakmış ve başarılı her insanın rutinleri olduğunu ve planlı yaşadıklarını göreceksiniz. Örneğin müzik dehası Beethoven, her sabah erkenden kalkıp yürüyüş yapmadan güne başlamıyordu. Gerçi şu günlerde bu çok mümkün olmasa da evde egzersiz yapabiliriz değil mi?

 • Seçeneklerinizi Azaltın

Başarılı bir zaman yönetimi ikinci kural yerinde ve hızlı karar vermek. Örneğin “Bugün ne giysem? Nereye gitsem? TV’de ne izlesem?!” gibi konularda düşünüyor musunuz! Böyle şeylerle zamanınızı kaybetmeyin. Çünkü bir şeyin üzerinde fazla düşünmek, verimli kullanabileceğimiz zamanımızı yok ediyor, odaklanmayı azaltıyor ve dikkatimizi dağıtıyor! 

Örneğin kıyafet seçimi hepimizin ortak derdi! Oysa genelde sade ve tek renk kıyafetler seçen insanlar; Steve Jobs, Zuckerberg ve Albert Einstein her zaman aynı tip giyinmelerine rağmen, başarılarından asla bir şey kaybetmediler. Peki ama neden? 

Çünkü bazen seçenekleri kısıtlamak, enerjimizi daha önemli şeylere harcamamıza ve önceliklerimizi belirlememize yardımcı oluyor da ondan! 

Bunu yapmaya başladığınızda zamanınızı daha verimli harcamaya başlayacaksınız. Unutmayın; başarılı insanlar gün içinde çok az karar alır ve zihinlerini gereksiz şeylerle doldurmaz!

 • Hayır Demeyi Öğrenin

Başarılı insanlarla, çok başarılı insanlar arasında çok önemli bir fark daha var. Çok başarılı insanlar, hayır demesini iyi bilir. Zamanınızı daha iyi kullanmak istiyorsanız, bu çok önemli alışkanlığı kazanmalısınız. Hayır demek ayıp değildir. Tam tersi, hiçbirimizin tam olarak başaramadığı kritik bir beceridir. Özellikle de evde yaşadığımız şu günlerde yakınlarımıza hayır dememiz gerekiyor. 

Bu yüzden sürekli evet demenin getirdiği stres, tükenmişlik ve çaresizlik tuzağına düşmeyin. 

Hayır dediğinizde işinize ve kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. İstemediğiniz hiçbir şeye evet demeyin. Bu sayede hayallere ve hedeflere daha kolay ulaşabilirsiniz! 

 • Sosyal Medyayı Yararınıza Kullanın

Hepimiz, işten bunaldığımızda kafamızı dağıtmak için sosyal medyada zaman geçiriyoruz. Bu çağda sosyal medyadan uzak durmak zor iş değil mi? İnsanlar telefonlarının ekranlarından kafasını kaldıramıyor, ama bunun yarattığı çok önemli bir sonuç var: Odaklanamıyoruz!

Yapılan araştırmalara göre, ofis çalışanları ortalama her üç dakikada bir sosyal medyada geziyor ve odakları kesintiye uğruyor, bunu biliyor muydunuz? Böyle bir durumda iyi kararlar, sonuçlar ve ürünler çıkmasını bekleyemeyiz. Eğer odaklanma olmazsa başarı da olmaz.

Instagram, Twitter, Facebook! Onlar bizi odaklarında toplamak için var güçleriyle çalışıyorlar. Sürekli yenilikler üreterek dikkatimizi çekiyorlar. En büyük hazinemiz olan zamanımızı; başkalarının yedikleri, içtikleri, giydikleri ve kavgalarıyla dolu şeyleri izleyerek neden çaldırıyoruz? 

Düşünsenize ya Beethoven’ın zamanında Instagram olsaydı ve öğle yürüyüşlerinde aklına gelen notaları not almak yerine ya Instagram’a piyano videolarını koymakla uğraşsaydı! Belki de o muhteşem eserleri dinleyemeyecektik. Ama “Ben ne yapsam olmuyor.  Telefonuma bakmadan bir dakika bile geçiremiyorum.” diyorsanız, üzülmeyin! 

Çalışırken telefonu sessize alın, günde sadece bir saat sosyal medya kullanın. Böylece kendinize ve sevdiklerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz ve en önemlisi de işinize odaklanırsınız. Unutmayın, hayatımız ve zamanımız çok kısa, sosyal medyayı işinize amacınıza hizmet edecek şekilde kullanın! 

 • Sanal Toplantıları Verimli Hale Getirin

Artık toplantılarımızı sanal yapıyoruz. İstediğimiz verimi almanın yollarını hepimiz bulabiliriz. Bu zaman yiyiciden kurtulmanın yolları tabii ki var! 

Uzun süren toplantılarda önemsiz konular nedeniyle odaklanma sorunu çekebilirsiniz. Sürelerin kısa tutulması, katılımcıların azaltılması gibi ön hazırlıklarınızı yapın, başarılı insanlar önceliklerini iyi bilir ve belirler.

 • Gerekli Becerileri Edinin

Unutmayın hepimizin 24 saati ve 365 günü var. Evde başarılı bir zaman yönetimi için onu nasıl kullandığımız ve harcadığımız, miktarından çok daha önemli. “Zaman su gibi akıp gidiyor.” diye düşünüyorsanız; zaman denen hazineyi pek de verimli kullanamıyorsunuz demektir. Hepimiz zamanı başarılı bir şekilde yönetebiliriz. 

Unutmayın, hepimiz için yeterli miktarda var!

Ama bunun için geliştirmeniz gereken beceriler var. Bunları sizin için derledik; başarılı bir zaman yönetiminde diğer eğitimlerimizde bulunan başlıklarla devam edebilirsiniz. Bunlar;

 • Evden Çalışmak
 • İç Disiplin ve Oto Kontrol
 • Odaklanmak
 • Kağıtsız Çalışmak
 • Temiz Masa
 • Hayır deme sanatı
 • Karar Verme
 • Toplantı Yönetimi (Skype ve Teams)
 • Derin Çalışmak

Umarız, evinizde de zamanınızı bugün olduğundan daha iyi yönetir ve hayatınızda istediğiniz başarıyı yakalarsınız. 

Teşekkür ederiz. 

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin