Yazının Kategorisi

Pandemi ve Gelecek Yıllara İlişkin Ön Görüler

Covid-19 yok olup gitmeyecek. En az 2 yıl daha hayatımızda olacak. Evet gerçekten de belki 3 yıl daha! Pek çok kişi sağlığından endişe duyuyor. Ancak önemli olan başka bir nokta var, gelirimiz ne olacak? Hepimiz bu konuda endişe duyuyoruz. Peki ne olacak? İşte tahminlerimiz… 

1. Para: Baya bir azalacak, bu yüzden bolca biriktirin! İhtiyacınız olmayan hiçbir şeye para harcamayın. Starbucks’tan kahve almayın, araba almayın, borsaya girmeyin. Borsa çökecek. Sakın ola Trendyol’da şu tişörtü ya da şu an ihtiyacınız olmayan takım elbiseyi almayın. Çünkü uzun bir süre zaten düğün de yapılmayacak. 

2. İşler: İşlerin çoğu artık geri gelmeyecek. Servis elemanları, tur rehberleri, konaklama sektörü. Aynı miktarda işin geri gelebilmesi en az 3 yıl alacak. Bu yüzden bu boş vaktinizi eğitime harcayın. Size hızlı bir şekilde para kazandırabilecek bir beceri seçin. İnternet becerilerine sahip, nasıl video düzenleneceğini bilen, Facebook reklamlarını nasıl yönetildiğini bilen, web sitesi kurabilen, satış hunisi yaratabilen ve pek çok dalda yazılımcılar gerekiyor, felsefe bölümünü bitirmiş olanlara ne yazık ki gerek yok. Üstelik bu beceriler gelecekte çok daha fazla önemli olacak. 

3. Serbest Çalışma: %20 işsizlik oranıyla tekrar düşük oranlara geri dönmek epey bir zaman alacak. Şimdi kendi işinizi kurmanın tam zamanı. İnternetten piyano öğretin. İnternete girin ve tasarım hizmetleri sunun. Geleneksel şehir meslekleri artık bitti gibi. 

4. Tıp: Tıp okumak konusunda şu ana kadar emin olmadıysanız artık emin olma zamanı! Covid-19 bize dünyanın Doktorlara ve hemşirelere ihtiyacı olduğunu gösterdi! Dünyanın bana da ihtiyacı var ama örneğin Gucci’ye ihtiyacı yok. Artık “seyahat fenomenlerine” de ihtiyacımız tok. 

5. Sabır: Yakında yine sokağa çıkma yasakları başlayacak, biri bitiyor öteki başlıyor. Çünkü bu süreç 2-3 yıl sürecek. Artık bunun büyük toplantılar olmayacak, grup turları olmayacak, kalabalık ofisler bitti, biz de ofisi küçültüyoruz, dolu uçaklar olmayacak, artık etrafta uçuşan bol para hiç olmayacak. Artık farklı düşünme zamanı. Herkes beceri kazanmayı hatta bilgisayar almayı karşılayamaz. Bu yüzden eşitsizlik yükselecek. Zenginler zengin kalacak, fakirler daha da fakirleşecek. Böylece aradaki uçurum daha da genişleyecek. Onlarca yıldır ilk defa milyonlarca insan yoksullukla tanışacak ve bundan kaçamayacak.

Bu yüzden pandemi sonrası hayatta yapmamız gereken şey daha şefkatli olmak. Önce kendimize bakacağız sonra da komşumuza bakacağız. Belki de bizden çok daha zor bir süreç geçiriyorlardır hiç ilgilendiniz mi?

Artık para harcama zamanı değil! Ancak kesinlikle paylaşma zamanı. Belki de bu pandemiyi bu şekilde birlikte atlatacağız. 

Evde kal, sağlıklı kal ve dayan. 

Sevgilerimle.

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin