Yazının Kategorisi

Kişisel Vizyon Nasıl Belirlenir?

Evet konumuz kişisel vizyon. Büyük şirket ve kurumların havalı vizyon cümleleri vardır; 5 yıl sonra şirketin nereye ulaşacağını, büyüklüğünü ve hedef pazarlar gibi kavramları ifade ederler. Peki ya kişisel olarak bir vizyon sahibi olmalı mıyız? Örneğin 5 yıl sonra nerede olmak istiyoruz, kariyerimiz, bir iş kuruyorsak girişimimizin boyutu, sağlık durumumuz, fiziksel görünümümüz, ilişkilerimiz, üretip ortaya koyabildiklerimiz ve toplumda nasıl algılandığımız gibi kavramlarla ilgili vizyonunuz var mı?

Evet, biraz düşünürsek kişisel vizyon içerisine bir sürü şey dahil edilebilir. Ama değer verdiğiniz ve sizin için kritik olanlar önemlidir. Bunlar konusunda net bir vizyon oluşturmalısınız olabildiğince ayrıntılara girmelisiniz. Genel olarak ben sağlıklı bir insan olacağım geçerli olmaz. Örneğin kaç kilo olacaksınız? Sağlığınızı nasıl ölçeceksiniz, koşu temponuz ne olmalı? Belki de maratona katılmak gibi bir hedefiniz var. Kariyerinizle ilgili örnek verirsek; yükseleceğim yerine 5 yıl sonra hangi pozisyonda olacağım, nasıl bir şirkette çalışacağım gibi kavramlar belirlenmeli.

İşte tüm bu ayrıntıları netleştirme işine kişisel vizyon oluşturmak diyoruz ve bunları kurgularken olabildiğince hayal ettiğiniz gelecekten heyecanlanıyor olmanız gerekiyor. Oraya varmak sizi heyecanlandırmalı ve mutlu olacağınız bir gelecek vizyonu çizmelisiniz. Sonra da bunu zamanlamanız gerekiyor, çünkü bazı hedefler uzun sürerken bazılarına da sandığınızdan hızlı ulaşılabilir. Örneğin bu gelecek vizyonu dahilinde bu yıl, 2021 yılı sonunda nereye ulaşacaksınız?

Vizyon ve kimlik

Bu konu gerçekten çok önemli. Yapılan araştırmalara göre gelecekteki kimliğinizle ilgili hayaliniz, aslında sizi şekillendiriyor. Günlük davranışlarınız da buna göre oluşuyor. Neden mi? Örneğin ben 2025 yılında şöyle bir insan olacağım dediğinizde, buna gerçekten inanmış olarak hedeflerinizi 2021 ortası, sonu gibi kısa vadeli hedeflere bölerseniz, günlük davranışlarınız bu hedefler bu vizyon çerçevesinde oluşuyor. Bu durum da sizin aslında karakterinizi veya kimliğinizi etkilemeye başlıyor.

Eğer bu yapılmazsa, kimliğinizi ve günlük davranışlarınızı geçmişiniz belirler. Bu durumda başaramıyorum, iyi bir çalışan değilim, kilo veremiyorum, iyi bir sporcu olamıyorum, iyi bir eş olamıyorum gibi kişisel olumsuz yargılar gelişebilir. Çünkü geçmişte hatalar yapıyoruz, bunlara odaklanırsak onlar bizi şekillendirir. Hele bir de günlük koşuşturmacaya kapılırsak, ay sonu faturaları, kiralar derken geçmişinizden kurtulamadığınız kısır bir döngü içinde hayat geçiyor. Bu yüzden iyi bir vizyona sahip olmak çok önemli, aksi halde hayat sizi alıp sürüklemeye başlıyor. Oluşturduğunuz vizyonunuzun kimliğinizin bir parçası haline gelmesi gerekiyor.

Değişim

Her ne kadar doğuştan getirdiğimiz bazı özelliklerimiz olsa da bunların değişebildiğiniz biliyoruz. Çünkü beynimiz oldukça esnek bir organ ve biz onu etkileyebiliyoruz, değiştirebiliyoruz. Bu nedenle oluşturduğumuz vizyona inandıktan sonra onun çerçevesinde hareket edersek, günlük davranışlarımız ve bu doğrultuda karakterimiz de değiştirilebilir. Bu durumu bilimsel olarak kanıtlayan pek çok başarı öyküsü var. Gelecekle ilgili bir vizyon oluşturmalı ve bununla ilgili sembol ve sloganlar da olmalı.

Ünlü basketbolcu Michael Jordan; her NBA şampiyonluğundan sonra sahada tur atarken eğer örneğin 3. şampiyonluk maçı sonrasıysa parmak hareketiyle 3 yerine 4’ü gösterirmiş. Bir sonraki şampiyonluğun hayalini kurmaya daha o günden başlar, ekibini, seyircilerini, takımını da buna inandırmaya başlarmış. Son yılların popüler girişimcisi Elon Musk’ın da ben Mars’ta öleceğim hayali olduğunu biliyoruz. Bu kadar büyük bir hayaliniz olduğunda marsa yolculuğu başarmak için kim bilir neler yaparsınız değil mi? Belki bunları başaramayacaksınız, ama yine de birkaç cümle ile ifade edebileceğiniz bir büyük hayalinizin olması gerekmez mi sizce? Bu durum günlük davranış ve karakterinizi değiştirmez mi? Ve bu hedefler yeni kimliğinizi ortaya çıkarmaz mı?

Bu sorulara yanıtınız evetse gelin gelecekteki kimliğinizi iyi tanıyın, onu bugünkünden farklı kılın, bugünkünden daha üstün, daha pozitif bir şey olsun. Ve onu kurgularken ben oraya varabilir miyim, oraya ulaşabilir miyim diye düşünmeyin. Vizyonunuz net mi? Nerede yaşayacaksınız? Nasıl bir eviniz olacak? Birikiminiz ne kadar olacak?  Her gün daha ne olmak konusunda çaba gösteriyorsunuz? Bu kimlik sizin her gününüzü etkilemeye başlayacak.

Peki kişisel vizyon nasıl kurulur devamı www.hizliegitim.com da müşterilerimiz ve çalışanlarına özel sunduğumuz online eğitimimizde!

Sevgi ve saygılarımla. 

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin