Yazının Kategorisi

Teknoloji Günümüzde Eğitimi Nasıl Etkiliyor?

Teknolojisiz bir hayat günümüz dünyası için hayal dahi edilemez. Çünkü hayatımızın her noktasına yer etmiş durumda. Sizde bir düşünün, yaşadığımız pandemi döneminde teknoloji kullanımı daha da yaygınlaştı değil mi? Örneğin, bütün eğitim hayatı dijital ortama kaydı. Bu nedenle pandemi ile tetiklenen teknoloji hayatımızı ve özellikle de eğitimi daha derinden etkiledi. Eğitimin teknolojiden etkilendiği en önemli konu nedir sizce? Şüphesiz hepimiz artık sonsuz bilgi kaynaklarına erişebilir hale geldik.

Eskiden bilgiye erişim için uzun yollar alınması ve büyük kurumlar gerekirken şimdi nerdeyse tek tıkla arama motoruna öğrenmek istediğimiz şeyi yazmamız yeterli oluyor. Bu gibi avantajlar birçok açıdan hayatımıza kolaylık sağladı. Bir başka avantaj ise bilgi formatındaki tekilliğin ortadan kalkması oldu. Örneğin; kitapların daha kolay çoğaltılabilmesi, seslendirilebilmesi ve videoların kolayca üretilip yayılabilmesi bilgiye tek formatta erişebilme zorunluluğunu bitirdi. Video, ses kayıtları, görseller ve daha pek çok format erişilebilirliği arttırdı. Hatta bu durum eğitimde geleneksel yöntemlerin dışında da bir çeşitlilik sundu. Örneğin; sınıfta öğretmene olan ihtiyaç ve hatta öğretmenin rolü değişime uğradı. Öncesinde izole bir ortamda öğretmenler birincil bilgi kaynağıyken günümüzde daha çok geri planda kalarak rehber rolüne geçiş yapıyorlar.

Ayrıca öğrenmenin yalnızca bir binanın içinde olma zorunluluğunun kalkması da geleneksel yöntemlerin değişmesinde neden oldu. Teknolojik gelişmeler yalnızca eğitimcilerin rolünü değiştirmedi. Öğrencilerin de eğitim sırasındaki rolünü değiştirip sorumluluklarını arttırdı. Özellikle bilgiye erişimin kolaylaşması, sınıfların sanal ortamlara taşınmasıyla; geleneksel yöntemde olan öğretmenden öğrenciye doğru tek yönlü bilgi akışı yerini karşılıklı etkileşime bıraktı.

Özetle var olan geleneksel eğitim düzeninde kullanımı kısıtlı olan imkânlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline geldi ve eskiden pek de sevilmeyen uzaktan eğitim, zorunluluğa dönüşerek geleneksel eğitimin yerini fazlasıyla doldurdu.

Peki, neden bugüne kadar uzaktan eğitimi hayata geçirmedik? Neden eğitim alanında geleneksel yöntemden vazgeçemiyoruz? Bunun iki cevabı olabilir. Birincisi, alışkanlık diğeri ise imkânsızlık. Köklerini geleneksel yapılardan alan ve bunlara dört kolla sarılmak için fırsat kollayan eğitim, bu kadar imkâna rağmen hâlâ herkese eşit yakınlıkta değil. Bu nedenle pandemi öncesinde sıcak bakılmayan uzaktan eğitim fikri tek seçenek hâline geldiğinde; daha çok genele yönelik olan eğitim yetersiz hizmetler nedeniyle dar gelirli kesim için avantaj sağlayamadı. Örneğin; yetersiz altyapı, kaynaklara ulaşamama ve kaynakları maddi olarak karşılayamama gibi nedenler, binlerce öğrencinin sınıflara tıkılarak kâğıt üzerinde erişimi çok kolay olan bilgi ve eğitime ulaşabilmesini engelledi.

Aslında bunlar yaşanmak zorunda değildi; ancak önceden çözülmeyen sorunlar şu an engel oluşturuyor. Bu nedenle gerekli tüm teknolojik gelişmelere ve sahip olduğumuz fırsatlara rağmen her şey herkes için erişilebilir durumda değil. Sonuç olarak teknoloji birçok alanda dünyayı kökten değiştirse de erişim hızı herkes için aynı oranda pozitif ilerlemedi. Yine de bu durumu düzeltmek için geç değil!

Artık teknoloji sayesinde ulaşabildiğimiz ve kullanabildiğimiz gücü, aynı olanaklara erişemeyenler için erişilebilir hâle getirmek amacıyla yine bu teknolojiyi kullanmanın tam zamanı! Çünkü teknolojik gelişmelerin oluşturduğu cihazlar, eğitime ve bilgiye anında erişmeyi de inanılmaz kolaylaştırıyor. Böylece teknoloji eğitimi demokratikleştirebilecek bir güce sahip oluyor; ancak teknolojinin eğitimi ve bilgiyi demokratikleştirme gücünü henüz tam anlamıyla kullanmıyoruz.

Öyleyse bu gücü kullanmak için, teknolojinin sunduğu avantajları geleneksel yöntemlerin kanıtlanmış gücüyle birleştirmeli ve uzaktan eğitimi hayatımızın merkezine alarak eğitimi demokratik bir biçime dönüştürmeliyiz.

Sevgi ve saygılarımla. 

Yazıyı sevdiniz mi? hemen paylaşın!

Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
E-Posta
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

Yorumunuzu bırakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin